Rýže, část první


Úvodní stránka

Archiv
Jak jistě všichni dobře víte, hlavní potravou v jihovýchodní Asii (Japonsko nevyjímaje) je rýže. Pravověrný Japonec jí rýži 3x denně, my přistěhovalci a někteří odrodilci obvykle 2x denně. Předtím než jsme přijela do Japonska, tak rýže rozhodně nebyla mojí nejoblíbenější přílohou, ale teď si to těžko dokážu představit bez ní. Takže rýže si jistě zaslouží pozornost. Je to obilovina, která vyžaduje teplo a spoustu vody čímž je limitováno její pěstování. Japonsko teplem i vodou doslova oplývá a tak Vám můžu ukázat jak vypadá pěstování rýže na políčkách hned za univerzitou na které působím.

Až do začátku června byla políčka suchá a netknutá (pole na fotce v pozadí, co je v popředí to nevím) a vypadalo to, že letos zůstanou ležet ladem. To se ovšem změnilo se začátkem deštné sezóny. Farmáři zřejmě čekali až bude k dispozici dostatek vody a potom se do toho pustili. Nejdřív pole hustě poházeli jakýmisi býlími granulemi, asi hnojivem. Na políčkách se pěstuje pouze rýže, takže půda se značně vyčerpává. Nedovedu si příliš představit situaci více na jihu (např. Tajwan, Vietnam), kde díky příznivému klimatu mají až 3 sklizně za rok. Potom na pole vpustili vodu ze zavlažovacích kanálů a za mokra mechanizovaně zoorali.


Mezitím už ale na jednom políčku na husto vyseli rýži a připravili sazeničky, které se potom vysazujou do políček. Sazenice se pěstují na speciálních podložkách, které jsou kompatibilní se sázecími stroji. Všudy přítomné sítě jsou ochranou úrody před ptáky.


Pokud je dost vody, tepla a hnojiva nic nebrání sázení. Jednotlivá políčka ve většině patří soukromníkům, kteří utváří něco jako družstvo, aby si mohli koupit mechanizaci a nebo si jí půjčují od specializovaných firem. Takhle vypadá sázecí kombajnek. Všimněte si kolečka úplně vlevo které naznačuje vidicí čáru pro další řadu.


Celé monstrum se pohybuje na velkých ocelových kolech a farmář se bahýnka ani nedotkl. Na fotce vpravo je zavlažovací kanál. Stejný, ale pod úrovní políčka, je na druhé straně na odvod přebytečné vody.


Kombaj je vybaven šesti jakoby vidličkami, které odebírají trsy sazeniček ze zásobníku a v pravidelných intervalech je zapichují do bahna.


Po dvou týdnech od výsadby políčko vypadá asi takhle. Číňani tvrdí, že v Číně někdy do čerstvě zasazených políček vysazují i ryby, aby měli co k té rýži jíst.


Na závěr ještě pár "květinových" obrázků. Hortenzie, které teď v červnu lemují všechny políčka.


Neznámý kvetoucí keř.


Mišpule japonská. Moc dobrá.


Neznámý kvetoucí strom.

クラーラ