Skanzen


Úvodní stránka

Archiv
Vzhledem k tomu, že v neděli nastalo výročí založení Japonska (v roce 1872 císař Meiji rozhodl, že Japonsko bylo založeno 11.2. roku 660 př.n.l.), připadlo na toto pondělí volno. Abych neproflákal všechny volné dny doma, prošel jsem všechny informační letáčky, které jsem zatím nashromáždil, a zjistil, že celkem nedaleko od mého současného bydliště se nachází architektonické muzeum, pobočka to Edo-Tokio muzea v centru města. Jedná se o normální skanzen, kam byly svezeny budovy s velkou kulturní hodnotou, kterým hrozila na původních místech destrukce. Ještě poznámka k názvu muzea, Tokio se v éře Edo nazývalo Edo. Po zrušení šogunátu a přesunu císařského dvora z Kyota se přejmenovalo na Tokio. Tzn., jde o muzeum zachycující historii Tokia i před rokem 1867.

Pečlivě jsem nastudoval mapu a vyrazil na kole, dokonce i správným směrem. Dokonce jsem si pak dovolil zamířit do malých uliček a nedržet se hlavního tahu, který tam vedl. Shodou okolností jsem bez problému dobloudil do velkého parku, kterého je skanzen malou součástí. Posléze mě napadlo, zda je se mnou všechno v pořádku, protože jsem potkal mnoho rodin, které nosily boby. Sice je tu teoreticky zima, ale myslím, že ani japonci se svou vyspělou technologií nejsou schopni zasněžovat v plus deseti stupních. Nakonec se to vysvětlilo, protože jsem našel umělý svah pokrytý nejen tou hmotou na které se dá v létě sjezdovat, ale především nesmírným množstvím dětí. Bohužel jsem se rozhodl, že to vyfotím až po cestě zpět, kdy už byl svah na japonské poměry v podstatě prázdný a navíc by to bylo foceno proti zapadajícímu slunci, takže zvěčněno to nemám.

Pak už jsem se korzujícími davy dostal k muzeu, zaparkoval a vyrazil dovnitř s touhou si někde uvnitř dát oběd. S radostí jsem zjistil, že v jednom z domů se nachází restaurace s tradičními japonskými nudlemi udon. Není to jedno z mých nejoblíbenějších jídel tady, ale rozhodně není špatné, takže jsem po chvilce hledání zapadl dovnitř a počal luštit jídelní lístek. Mohlo mi to být jasné hned ze začátku, že to bude na dlouho, protože jsem našel pouze jeden volný stůl a ten byl navíc zanesen zbytky předchozích strávníků. Jediný číšník, kterého jsem za celou dobu viděl přišel uklidit stůl asi tak za 5 minut, v té době jsem ještě neměl vyluštěno téměř žádné jídlo, takže jsem ho nechal neprozřetelně odejít. Asi za dalších 20 minut se mi podařilo na něj mávnout, takže se velice brzo dostavil s anglickým jídelním lístkem. V té chvíli mi poněkud povolovaly nervy, takže jsem ho nenechal odejít a hned si něco objednal. No po dalších 15 minutách jsem ho začal litovat, protože mi bylo jasné, že to musí být zároveň i kuchař. Nakonec jsem se dočkal své misky nudlí s tempurou a zahnal nejhorší hlad.

Jak už jsem uvedl, restaurace se nacházela v jednom z exponátu. Šlo hlavní budovu ze sídla Korekiyo Takahashiho, což byl člen japonské vlády v éře Meiji a na začátku éry Showa. Sídlo bylo postaveno v roce 1902 v části Tokia zvané Akasaka.. V roce 1936 byl v druhém patře tohoto domu Korekiyo Takahashi zavražděn při vojenské rebelii. Na první fotce je výhled právě z druhého patra na další část budovy, jejíž interiér je zachycen na druhé fotce. Třetí fotka pak zachycuje hlavní část domu, ve které se nachází restaurace. U domu je zrekonstruována i část zahrad obklopujících původní sídlo.


Na této fotce je nepříliš zdařile zachycena stěna budovy postavené v roce 1927. Celý dům je pokryt měděnými pláty, což ho mělo podle stavitelů ochránit před případným zemětřesením. Asi by to nebylo příliš účinné, ale lidé v té době museli být vyděšeni, protože v roce 1923 se událo velké zemětřesení, které zabilo 140 tis. lidí. Na náhledu si pak můžete všimnout stop po střepinách bomb z druhé světové války. Nakonec to plátování nějaký smysl mělo...




Následuje typický tokijský lázeňský dům, který (i podle průvodce) působí jako svatyně. Tyto lázně byly postaveny v roce 1929.
Na druhé fotce je pak jeden z několika farmářských stavení z pozdní části éry Edo. Konkrétně se jednalo o dům rodiny Tenmyo, který byl postaven ve vesnici Unoki pohlcené rozpínajícím se Tokiem. Poslední fotka v řadě pak zachycuje mauzoleum postavené (a teď to bude trošku komplikované) princeznou Chiyo, což byla první žena Tokugawy Mitsumota, na památku své matky, Furi-no-kata, která byla konkubínou třetího šogůna Tokugawa Iemitsa.

První fotka zachycuje dům známé a vážené rodiny Mitsui. Dokončen byl v roce 1952 v Tokiu, ale jádro bylo postaveno v Kyotu roku 1897 a poté převezeno. Na druhé fotce je pak stavba z meziválečného období. Jak je zřejmé, styl staveb se velmi lišil podle určení. Rodinné domy se začali stavět v západním stylu až po druhé světové válce, ale i v současnosti převládá typická japonská podlaha tvořená rohožemi tatami. Nebyl bych správným japoncem, kdybych fotogalerii neuzavřel pohledem na kvetoucí strom.