Obloha v březnu

Pro Nový Region T napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

V březnu nám zajímavou podívanou připraví Měsíc - nejjasnější objekt pozemské noční oblohy. 8. 3. večer nastává konjunkce (přiblížení dvou těles na obloze) Měsíce a jasné hvězdy Aldebaran. Aldebaran bude jižně od Měsíce, vzdálen asi čtyři měsíční průměry. Přibližně stejná vzdálenost bude při přiblížení Měsíce k Jupiteru 22. 3., Jupiter bude také jižně od Měsíce. Podstatně těsněji se Měsíc přiblíží k hvězdě Spika v noci z 18. na 19. března. Dokonce bude Spika měsíčním kotoučem zakryta - asi od čtvrt na jednu do čtvrt na dvě (SEČ). Při zákrytu bude Měsíc téměř v úplňku - ten nastává 17. 3., v případě prvního zmíněného přiblížení bude skoro v první čtvrti, k té dojde o den později - 9. 3., poslední čtvrť bude 23. 3. a březnový měsíční cyklus začíná i končí novem - 1. 3. a 31. 3.

V průběhu března se výrazně zhorší podmínky viditelnosti Venuše, která dominovala rannímu nebi od začátku roku. Koncem měsíce již bude vycházet pouze hodinu před Slunce, bude se tedy již ztrácet v ranním svítání. Přesto ji zkušený pozorovatel může spatřit bez dalekohledu. Tato situace se bude velmi pomalu měnit, zůstane téměř stejná až do poloviny července.

Králem ranní oblohy se tak stane Jupiter, který je druhou nejjasnější planetou a je ráno vysoko nad obzorem, vychází již hodinu až dvě po půlnoci. Jeho pozorovací podmínky se oproti Venuši stále zlepšují.

Planetou, která je nad obzorem největší část noci, je červený Mars. Pozorovat jej lze od již od setmění až do ranních hodin, kdy zapadá.

Na pozorování zmíněných planet i dalších objektů hvězdné oblohy se lze vypravit na třebíčskou hvězdárnu (Švabinského 5, na rohu s Ruskou ulicí), která je pro veřejnost otevřena každé úterý a sobotu po setmění.