Kometa v březnu

Pro R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Po skoro dvou letech, které uplynuly od jejího objevu, se kometa Hale-Bopp konečně přiblížila ke Slunci a tedy i k Zemi. V přísluní bude na přelomu března a dubna a v této době tedy dostaneme odpověď na otázku, zda se stane nejjasnější kometou dvacátého století.

ranní viditelnost komety

Již v únoru byla dobře viditelná pouhým okem. Nyní se díky rostoucí jasnosti stává velmi výrazným objektem a navíc bude viditelná nejenom ráno, ale i zvečera. Kde ji najdeme, ukazují přiložené mapky, které nakreslil kolega Jiří Dušek z Masarykovy univerzity.

večerní viditelnost komety

Pro kvalitní pozorování komety musí být splněno několik základních podmínek. Kromě toho, že kometa musí být nad obzorem a nesmí být zataženo, je nutné, aby byla tma. Tato na první pohled samozřejmá podmínka je mimořádně důležitá. Svítící Měsíc, pouliční osvětlení nebo i jen pozorovací stanoviště blízko města pozorování zcela znehodnotí.

Zatímco prvního rušivého zdroje se můžeme zbavit pouze výběrem doby pozorování, pro odstranění rušivého světla způsobeného naší civilizací můžeme udělat více. Při večerním pozorování potřebujeme naprosto temnou oblohu na západě, při ranním na východě, ale ideální je samozřejmě místo, kde žádná rušivá světla nejsou, ani na obzoru.

Světlá obloha vadí méně pro spatření centrálních částí komety - komy, ale naprosto zásadním způsobem ovlivňuje viditelnost ohonu. Toto bylo dobře patrné i v případě loňské komety Hyakutake. Z města byla kometa viditelná jako mlhavý obláček s náznakem chvostu, při naprosto temné obloze se délka chvostu zvětšila asi desetkrát.

Co se týká fází Měsíce, nejméně rušivého světla je samozřejmě při novu. Ten nastane 9. 3. a již asi týden předtím bude Měsíc na večerní obloze chybět. Po novu se na večerní obloze objeví (první čtvrť 16. 3.), ale ještě několik dní bude ušetřena ranní obloha. Pak přijde úplněk (24. 3.) a s ním řada dní, kdy bude obloha přezářená po celou noc. Jedinou výjimkou bude ráno 24. 3., kdy shodou okolností nastane zatmění Měsíce. K prvnímu kontaktu měsíčního kotouče se zemským stínem dojde krátce před čtvrtou hodinou, maximální fáze bude asi v 5:40. To již začíná svítat, takže druhá polovina zatmění - výstup Měsíce ze zemského stínu - pozorovatelná nebude.

Ke konci března, kdy kometa dosáhne maximální jasnosti, Měsíc vstoupí do poslední čtvrti, bude tedy svítit pouze ve druhé polovině noci. To jsou skoro ideální podmínky. Přejme si, aby i počasí bylo stejně příznivé, což by vzhledem k dlouhému období viditelnosti komety mělo alespoň v některých dnech být.