Obloha v červenci

Pro Nový Region T a R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

5. července se Země dostane do nejvzdálenějšího místa své téměř kruhové dráhy a budeme tak od Slunce nejdále - 152.1 milionů km. Shodou okolností je datum odsluní blízké datu letního slunovratu, kdy u nás Slunce dosahuje nejvyšší výšky nad obzorem. A z toho plynou zajímavé efekty. Je tím zmírněn rozdíl mezi létem a zimou na severní polokouli a naopak zvýrazněn tento rozdíl na polokouli jižní. Na druhé straně je naše léto delší než zima. Podle Keplerových zákonů se planeta pohybuje tím pomaleji, čím je dále od Slunce a tak Země probíhá letní oblouk své dráhy o několik dní déle než oblouk zimní. Konkrétně od jarní rovnodennosti 20. 3. do podzimní rovnodennosti 22. 9. uplyne 186 dní, ale od podzimní rovnodennosti 22. 9. do jarní rovnodennosti 20. 3. jen 179 dní.

Nás však více než to, jak se Země pohybuje, zajímá, co z naší planety můžeme vidět na noční obloze. Po červnové přestávce, kdy byla Venuše nepozorovatelná, se s ní budeme setkávat v ranních hodinách, před východem Slunce. Na ranní obloze, poblíž zmíněné Venuše, se nachází i Mars. Nedosahuje ani zdaleka takové jasnosti, ale upoutá svoji výrazně červenou barvou. 12. 7. bude kolem této dvojice planet procházet Měsíc a budeme tak moci ráno na východní obloze vidět uskupení Venuše, Marsu a měsíčního srpku, navíc poblíž jasné hvězdy Aldebaran.

Na večerní obloze je k vidění Jupiter, největší planeta naší sluneční soustavy. Je po Venuši druhým nejjasnějším objektem jakobyhvězdného vzhledu a tedy snadno povšimnutelný i pouhým okem. Při použití dalekohledu lze spatřit pásovou strukturu oblačnosti na Jupiteru i jeho čtyři největší měsíce. Nyní má Jupiter ideální pozorovací podmínky, vychází večer a zapadá ráno, je tedy pozorovatelný celou noc. Pouze polovinu noci, a to tu druhou, je nad obzorem Saturn, vycházející kolem půlnoci. Ale situace se rychle lepší, každý měsíc vychází asi o dvě hodiny dříve, takže již brzy bude viditelný i zvečera.

Také letní obloha je poměrně bohatá na objekty vzdáleného vesmíru. Můžeme si prohlédnout hezké dvoj-- a vícehvězdy, hvězdokupy, mlhoviny. Vzhledem k jejich nižší jasnosti je však dobré tak činit v době, kdy je Měsíc v malé fázi nebo úplně nejlépe pod obzorem či v novu.

Červenec začíná úplňkem 1. 7., poslední čtvrť bude 7. 7., nov 15. 7., první čtvrť 23. 7. a další úplněk 30. 7. Budeme svědky vzácné situace, kdy Měsíc během jednoho kalendářního měsíce stihne dva úplňky.