Obloha v dubnu

Pro Nový Region T a R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Během minulého měsíce se na naší obloze objevila mimořádně jasná kometa Hyakutake, která je od druhé poloviny března viditelná pouhým okem. Bude stále pozorovatelná až do konce dubna, kdy se ztratí ve sluneční záři. Při svém pohybu po obloze bude procházet asi deset stupňů napravo od Venuše. Začátkem dubna ji nalezneme vpravo nahoře od nejjasnější planety, po 12. dubnu vpravo dole. Od poloviny dubna budeme moci kometu vidět pouze brzy po západu Slunce, nízko nad severozápadním obzorem. Po 28. 4. již viditelná nebude vůbec. Až se v květnu opět vynoří ze sluneční záře, bude pozorovatelná pouze z jižní polokoule.

Astronomicky zajímavá bude noc ze 3. na 4. dubna. Zvečera kromě komety Hyakutake budeme moci spatřit Venuši poblíž hvězdokupy Plejády a po půlnoci budeme svědky úplného zatmění Měsíce. K měsíčnímu zatmění dochází, když Měsíc vstoupí do stínu Země. Vzhledem ke sklonu měsíční dráhy se však toto neděje při každém úplňku, ale maximálně dvakrát do roka. Při zatmění 4. 4. dojde k prvnímu kontaktu měsíčního kotouče se zemským stínem 21 minut po půlnoci (letního času). Úplné zatmění začíná v 1 hodinu 27 minut a končí ve 2 hodiny 53 minut. Měsíc zcela vystoupí ze stínu ve 3 hodiny 58 minut.

Po úplňku 4. 4. následuje poslední čtvrť 11. 4., nov 17. 4. a první čtvrť 25. 4. Z planet je kromě již zmíněné Venuše pozorovatelný pouze Jupiter na ranní obloze. Začátkem měsíce vychází po třetí hodině, koncem dubna již před druhou.

Třebíčská hvězdárna na rohu Švabinského a Ruské ulice je pro veřejnost otevřena každé úterý a sobotu po setmění. Lze zde pozorovat zmíněné i další objekty dalekohledem o průměru 15 cm, též je možno si na hvězdárně prohlédnout i získat zajímavé astronomické snímky v počítačové podobě. Informace na tel. 0618 5683.