Obloha v listopadu

Pro Nový Region T a R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

K posledních měsícům roku patří poměrně výrazné meteorické roje. Jsou to říjnové Orionidy, listopadové Leonidy a prosincové Geminidy. Tyto roje nejsou tak populární jako srpnové Perseidy, ale za příznivých pozorovacích podmínek můžeme vidět značný počet meteorů. Zvláště pokud se očekává zvýšená činnost roje, což je případ letošních Leonid.

Meteorické roje jsou tvořeny materiálem kometárního původu. Komety obsahují hodně těkavých látek, které se při průchodu kolem Slunce uvolňují a do okolního prostoru se tak dostává velké množství prachu, plynu i větších pevných kusů (milimetrových, centimetrových). Tento oblak se rozptýlí podél kometární dráhy a pokud dráha prochází v blízkosti Země, srážíme se s tímto materiálem, který shoří v naší atmosféře.

Meteoroidy jsou sice rozptýleny podél celé dráhy mateřské komety, ale je zřejmé, že největší koncentrace bude právě v blízkosti komety, ze které se uvolňují. A právě z tohoto důvodu letos očekáváme zvýšenou frekvenci Leonid. Kometa, ze které pocházejí, se blíží k přísluní a již od roku 1994 se zvýšený počet meteorů skutečně pozoruje. Při letošním maximu, které bude v ranních hodinách 17. 11., je možné, že frekvence překročí 100 meteorů za hodinu. Pozorovací podmínky jsou příznivé, Měsíc je krátce před první čtvrtí a zapadá před očekávanou dobou maxima.

Měsíc začíná listopad poslední čtvrtí 3. 11., nov je 11. 11., zmíněná první čtvrť 18. 11. a úplněk 25. 11.

K zajímavým objektům večerní oblohy patří nepochybně planety Jupiter a Saturn. Jupiter je největší planeta naší sluneční soustavy a i na vzdálenost přes 800 milionů kilometrů můžeme v dalekohledu vidět strukturu atmosféry i čtyři největší Jupiterovy měsíce. Saturn je druhou největší planetou, je tedy menší než Jupiter a také je dále - asi 1.3 miliardy km. Nevidíme tedy takové podrobnosti v atmosféře, ale spatříme Saturnovu ozdobu - prstenec. Prstence mají všechny velké planety (Jupiter, Saturn, Uran, Neptun), ale pouze Saturnův je takto výrazný. Též můžeme vidět Saturnův největší měsíc Titan.

Na večerní obloze se nachází i kometa Hale-Bopp, která dosáhne maximální jasnosti v březnu a dubnu příštího roku a stane se zřejmě kometou století. Nyní je na hranici viditelnosti pouhým okem a již v malém dalekohledu je zřetelné, že jedná o kometu. Je vidět koma (prachoplynová atmosféra komety) i náznak ohonu.

Na ranní obloze naši pozornost upoutá Venuše, nejjasnější objekt na obloze po Slunci a Měsíci. 8. 11. bude poblíž Měsíce, asi pět měsíčních průměrů severněji.