Obloha v únoru

Pro Nový Region T a R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

 
Jak již bylo několikrát na tomto místě i v jiným médiích připomenuto, je rok 1997 rokem nejjasnější komety 20. století, komety Hale-Bopp. V lednu již byla dobře viditelná pouhým okem, ale zatím pouze na ranní obloze. V měsíci únoru se ji dočkáme i na obloze večerní. Zatím kometa svoji jasností trochu zaostává za předpovědmi, je asi třikrát slabší, než se očekávalo. Zřejmě tedy nedosáhne takové jasnosti jako nejvýraznější planety - Venuše a Jupiter, ale to nic nemění na tom, že bude patřit k nejjasnějším objektům oblohy. Stále se tedy máme na co těšit.

Začátkem února ji večer uvidíme nízko nad západním obzorem, ale během měsíce se bude přesouvat stále výše a podmínky večerní viditelnosti se tak budou dále zlepšovat. Zlepšují se i podmínky viditelnosti ranní, koncem února v ranních hodinách budeme moci kometu pozorovat ve výšce až 38 stupňů nad obzorem.

Tak jasná kometa je mimořádnou událostí a tak nás samozřejmě zajímá, jak moc nám při pozorování bude vadit záře Měsíce. Nejméně nám bude překážet v první polovině února, což je období kolem novu (7. 2. 1997). Pak následuje první čtvrť (14. 2. 1997), kdy nás jas měsíčního disku bude rušit ve večerních hodinách, a úplněk (22. 2. 1997), kdy bude pozorování značně ztíženo a znehodnoceno po celou noc. Teprve v posledních únorových dnech opět bude večerní obloha měsíčního svitu ušetřena.

Únorová obloha bude hodně chudá na planety, což nám ovšem v době, kdy zraky všech příznivců astronomie budou upřeny na kometu Hale-Bopp, nemusí moc vadit. Po západu Slunce lze nad západním obzorem spatřit Saturn. Přibližně v téže době, kdy Saturn zapadá, tedy mezi osmou a devátou hodinou, vychází Mars. Ten pak můžeme vidět po zbytek noci.