next up previous
Next: Zpracování kresby Up: slunce Previous: Zákresy fotosféry projekcí

Předzpracování fotosférické kresby

Předzpracování spočívá ve vyplnění většiny kolonek předtištěného pozorovacího formuláře. Vyplňujeme: Nyní zakreslíme do protokolu rotační osu Slunce a sluneční rovník. K zákresu rotační osy využijeme úhlovou stupnici po obvodu zakreslovacího protokolu a hodnotu $P$, kterou jsme si již spočítali. Pokud je $P$ kladné, vynášíme jej ve směru hodinových ručiček, pokud záporné, pak proti směru hodinových ručiček. Sluneční rovník bude na tuto osu kolmý a bude procházet středem zakreslovacího kruhu.

Dále provedeme seskupení skvrn do skupin (skvrny, které spolu vývojově souvisí; skupiny jsou typicky bipolární, tedy mají nejvyvinutější skvrnu zvanou vedoucí na nejzápadnějším okraji a pak druhou nejvyvinutější chvostovou na východním okraji). Skupiny dáme do chlívečků a očíslujeme; obvyklé je číslování od západu k východu od jedničky pro každou kresbu, nebo pořadovými čísly všech skupin od začátku roku (příp. od začátku všech pozorování apod.). Teprve potom se pustíme do dalšího vyplňování kolonek protokolu:

Dále pro každou skupinu určíme její typ (podle McIntoshovy klasifikace) a počet skvrn a údaje zapíšeme ke skupině ve tvaru zlomku (typ/počet skvrn).



McIntoshova klasifikace:

A
Malá ojedinělá skvrna nebo unipolární skupina, žádná skvrna nemá penumbru; převážně krátká doba existence.
B
Bipolární skupina s menším počtem skvrn bez penumbry. Osa skupiny je většinou orientována ve směru E - W.
C
Bipolární skupina s nevelkým počtem skvrn s penumbrou na jednom konci (většinou vedoucí skvrna).
D
Bipolární protáhlá skupina s penumbrami na obou koncích, skupina nepřesahuje 10$^{\circ}$ heliografické délky. Je zřetelně patrná vedoucí a chvostová skvrna s jednoduchou strukturou. Patří sem také skupiny podobné C a H, ale penumbra hlavní skvrny musí přesahovat 5$^{\circ}$ v délce.
E
Bipolární skupina s větším počtem skvrn, složité penumbry na obou koncích, možnost společné penumbry pro více umber; mezi hlavními skvrnami se vyskytuje mnoho skvrn, některé i s penumbrou; délka od 10$^{\circ}$ do 15$^{\circ}$ heliografické délky.
F
Složitá bipolární skupina s mohutnými penumbrami na obou koncích, doplněná komplexem nepravidelných skvrn s penumbrami i bez nich; v délce přesahuje 15$^{\circ}$ heliografické délky.
H
Unipolární skupina s penumbrou; jestliže obsahuje další skvrny, nenacházejí se dále než 3$^{\circ}$ od penumbry hlavní skupiny.
Při klasifikaci by mohl napomoci následující obrázek:
\resizebox{100mm}{120mm}{\includegraphics{mcintosh.eps}}
Někdy se ještě klasifikuje největší skvrna ve skupině a rozložení skvrn ve skupině, tyto údaje se vepisují malými písmeny vedle typu skupiny.



Největší skvrna ve skupině:

x
žádná penumbra, šířka polostínové oblasti musí přesahovat alespoň tři úhlové vteřiny, aby mohla být klasifikována jako penumbra
r
penumbra je nerozvinutá, na obrysu obvykle neúplná a nepravidelná
a
asymetrická rozvinutá penumbra, v některých částech nemusí mít jasné hranice, celková velikost skvrny nepřesahuje 2,5$^{\circ}$ v heliocentrických souřadnicích
s
symetrická penumbra vyskytující se všude kolem umbry, skvrna má celkovou velikost nepřesahující 2,5$^{\circ}$ v heliocentrických souřadnicích
k
totéž jako a, ale skvrna je větší než 2,5$^{\circ}$
h
totéž jako s, ale skvrna je větší než 2,5$^{\circ}$
Rozložení skvrn ve skupině:
x
samostatná skvrna
o
plošné rozložení skvrn, oblast mezi vedoucím a chvostovým koncem skupiny je bez skvrn, takže se skupina dá zřetelně a bez problémů rozdělit do dvou oblastí s opačnou magnetickou polaritou
i
střední rozložení skvrn, mezi vedoucím a chvostovým koncem leží několik skvrn bez penumbry
c
kompaktní rozložení skvrn, mezi vedoucím a chvostovým koncem leží mnoho velkých i malých skvrn, ze kterých má alespoň jedna penumbru; extrémem této skupiny je oblast, ve které jsou všechny skvrny uložené v jedné penumbrální oblasti
Při klasifikaci by mohl pomoci následující obrázek:

\resizebox{80mm}{60mm}{\includegraphics{spots.eps}}

next up previous
Next: Zpracování kresby Up: slunce Previous: Zákresy fotosféry projekcí
Michal SVANDA 2002-01-09