Ondřejovský magnetograf II. generace

V roce 1990 byl uveden do provozu nový magnetograf pro měření magnetických, rychlostních a jasových polí sluneční fotosféry. Pracuje v součinnosti s horizontálním dalekohledem a spektrografem HSFA 1 [1], umístěným v areálu observatoře.
Magnetograf je koncipován jako stokesmetr, pro fotoelektrické měření úplné polarizace světla v libovolném bodě spektrální čáry.
Zařízení může pracovat v těchto základních režimech:
I. magnetograf - měření podélné složky magnetického pole, dopplerovských rychlostí a jasů ve spektrální čáře a kontinuu.
II. Vektormagnetograf - měření celého vektrou magnetického pole a dopplerovských rychlostí.
III. Stokesmeter - měření Stokesových parametrů V, U, Q a I polarizace světla podél profilu spektrální čáry.
Vzhledem k současným potřebám našeho oddělení je přístroj využíván jako magnetograf v režimu měření aktivní oblasti, případně v režimu měření oscilací.

Princip činnosti:

Horizontální dalekohled s objektivem o průměru 500 mm a ohniskovou vzdáleností 35 m vytváří v rovině vstupní štěrbiny spektrografu (obr. 1) obraz Slunce o průměru 32 cm. Automatický skanovací a pointační systém dalekohledu umožňuje měřit libovolnou pravoúhlou oblast slunečního povrchu metodou postupného skanování po řadách s přesností pointačního systému (podle kvality obrazu 1 - 3 obl. sec).

Nejdůležitější optické prvky magnetografu

Obr. 1: NEJDŮLEŽITĚJŠÍ OPTICKÉ PRVKY MAGNETOGRAFU II 1-celostat, 2-objektiv, 3-rovinné zrcadlo, 4-vstupní štěrbina spektrografu, 5-kolimátor, 6-difrakční mřížka, 7-kamerové zrcadlo, 8-kazetový nástavec s okulárem, 9-elektrooptický modulátor, 10-sklopné diagonální zrcadlo, 11-planparalelní destička kompenzátoru dopplerovských rychlostí, 12-fotometrická hlava bloku výstupních štěrbin

Světlo, procházející vstupní štěrbinou spektrografu je v elektrooptickém modulátoru jasově modulováno v závislosti na jeho vstupní polarizaci. Kódově-impulsní jasová modulace spektrální čáry, rozštěpené Zeemanovým efektem, je v bloku výstupních štěrbin s fotonásobiči (obr. 2) převedena na elektrické signály. Tyto jsou elektronikou bloku stokesmetru dešifrovány s převodem na analogové napětí Stokesových parametrů V, U, Q a I. Všechny analogové signály jsou digitalizovány A/D převodníkem a po předběžném zpracování v počítači ukládány jako měřená data na disketu. Pro oddělení vlivu dopplerovského posuvu spektrální čáry na Stokesovy parametry je posuv čáry kompenzován planparalelní skleněnou destičkou, umístěnou před blokem výstupních štěrbin s fotonásobiči. Kompenzátor s planparalelní destičkou je řízen singály fotonásobičů v klídlech spektrální čáry. Úhel natočení této destičky, který je rovněž digitalizován, slouží pro výpočet dopplerovských rychlostí.

Blok štěrbiny fotometrické hlavy magnetografu

Obr. 2: BLOK ŠTERBIN FOTOMETRICKÉ HLAVY MAGNETOGRAFU 1-intenzitní profil spektrální čáry, 2-břity první štěrbiny; šířka první štěrbiny - 1,252 mm, 3-odrazné hranoly druhé štěrbiny; šířka druhé štěrbiny - 0,387 mm, F1 a F2-fotonásobiče v křídlech čáry, F3-fotonásobič ve středu spektrální čáry, šrafování - cesta světelného paprsku

MAGNETOGRAFICKÁ MĚŘENÍ

1. Spektrální čára

Pro tato měření používáme spektrální čáru 525,347 nm, která je výhodná tím, že se štěpí do jednoduchého tripletu a má faktor rozštěpu 1,5. To znamená, že je méně citlivá na magnetické pole než např. čára 525,0 nm (faktor rozštěpu 3), ovšem na druhé straně zde nedochází k inverzi hodnot pro velká magnetická pole. Pracujeme v pátém řádu s disperzí 56 mm/nm. Šířky výstupních štěrbin pro fotonásobiče jsou uvedeny u obr. 2. Pro tuto čáru jsou k dispozici vztahy mezi Stokesovými parametry a vektorem magnetického pole [2], které používáme při jeho výpočtu.

2. Velikost vstupní štěrbiny

Vzhledem ke kalibračním křivkám je šířka vstupní štěrbiny konstantní - 3 obl. sec. Výšku štěrbiny používáme buď 3" nebo 6", podle množství světla, režimu skenování a kvality obrazu.

3. Skanovací režim

Z rozlišovací schopnosti dalekohledu (0,3"), reálné velikosti vstupní štěrbiny (3×3 obl. sec) a kvality obrazu (rozlišení 1 - 3 obl. sec) byly odvozeny tři základní skanovací režimy, které se pro jednoduchou manipulaci a snadné porovnání výsledků převážně používají. Jsou to jmený,normální a rychlý režim (viz tab. 1).

TABULKA 1 - Pracovní režimy magnetografu
RežimŠířka pixluVýška pixluDělič DPosuv řádkuSkan. rychlostDoba měření
jemný1,6"2,4"162460"/sec2T
normální3,2"4,8"324860"/secT
rychlý6,4"9,6"649660"/secT/2
speciálnívolitelné

Skanovací rychlost je ve všech případech 60"/sec a je limitována možnostmi coelostatu. Protože se skanovací režimy mezi sebou liší dvojnásobným počtem řádků, je rychlý řežim dvakrát rychlejší a jemný režim dvakrát pomalejší než normální. To je také jeden z faktorů, ovlivňující výběr režimu. Dalšími hledisky jsou velikost oblasti, kvalita obrazu a požadované rozlišení. Kromě těchto základních režimů existuje speciální režim, v němž se šířka pixlu, výška pixlu, skanovací rychlost, hustota integrace a synchronizace vzorkování mohou nastavit na požadované hodnoty, což činí přístroj zcela univerzálním.

4. Digitalizace analogových signálů

Pro digitalizaci je použit přepínač osmi analogových kanálů v napěťovém rozsahu 0 - 10 V s osmibitovým A/D převodníkem. Synchronizace převodu je odvozena od geometrického posuvu měření oblasti po vstupní štěrbnině spektrografu a vzorkování každého z osmi analogových kanálů se provádí pro 0,1" posuvu obrazu Slunce. To prakticky znamená, že existuje pevná vzorkovací síť, v níž se během roku průměr Slunce mění zhruba o 3%. Integrační faktor D udává, kolik těchto osmibitových vzorků se integruje v jednom údaji měřených dat.

5. Měřené fyzikální veličiny

kanál 1 : stokesův parametr V v červeném křídle čáry
kanál 2 : stokesův parametr V v modrém křídle čáry
kanál 3 : stokesův parametr I v modrém křídle čáry
kanál 4 : stokesův parametr I v červeném křídle čáry
kanál 5 : intenzita záření v kontinuu
kanál 6 : intenzita záření ve středu slunečního disku
kanál 7 : intenzita záření ve středu spektrální čáry
kanál 8 : dopplerovský posuv (úhel pootočení planparalelní destičky s kompenzátorem)

Data kanálů 1 - 6 se používají pro vyhodnocení podélné složky magnetického pole, kanály 3, 4, 5 a 8 jsou potřebné pro výpočet dopplerovských rychlostí a kanály 3 - 7 poskytují informaci o rozložení jasů.

6. Uložení dat na disketě

Data každého z osmi měřených kanálů jsou dvoubyteově uložena do samostatného souboru proměnné délky. Max. délka souboru je 45 kB. Kromě toho jsou na disketu zapsány dva další soubory konstantní délky, z nichž jeden obsahuje protokol o měření a má délku 3990, druhý obsahuje důležité konstanty a má délku 1000. Jméno souboru obsahuje datum, číslo kanálu a číslo měření, uspořádané následovně:

MMDDRRAK.N
MM - měsíce 01 - 12
DD - den 01 - 31
RR - rok 00 - 99
A - atribut, označující typ souboru. Pro původní nezpracovaná data magnetografu A = M
K - číslo kanálu 1 - 8 podle výše uvedeného seznamu
P - soubor, obsahující protokol o měření
K - soubor důležitých konstant daného měření
N - číslo měření 1 - 999

Tento způsob označení dovoluje přehlednou orientaci v datech a rychlý přístup v případě jejich zpracování.

7. Výsledné parametry magnetografu

Z magnetografický měření vyhodnocujeme v současné době tyto fyzikální veličiny:

Na základě rozboru 357 zpracovaných měření odhadujeme reálné vlastnosti magnetografu následovně:
a)
Rozlišovací schopnost časová při měření aktivních oblastí je dána zvoleným pracovním režimem a velikostí oblasti. Při použití standardních režimů a max. rychlosti měření bude doba měření T oblasti o rozměrech 300"×200" tato:
jemný režim T = 15'12"
normální režim T=7'40"
rychlý režim T=3'54"
b)Rozlišovací schopnost prostorová je dána kvalitou pozorovacích podmínek, vybraným režimem měření a velikostí vstupní štěrbiny spektrografu. Praktické výsledky ukazují, že můžeme rozlišit reálné detaily o rozměrech 5 - 10 obl. sec.
c) Rozlišovací schopnost funkční je dána osmibitovým A/D převodníkem a integračním faktorem daného režimu měření, který původní rozlišovací schopnost převodníku zvyšuje.
podélná složka mag. pole 10 - 20 Gauss
dopplerovská rychlost 20 m/s
ztmavnutí fotosféry 1%
d)Citlivost přístroje ve standardních režimech odpovídá funkční rozlišovací schopnosti v bodu c) a použitím speciálního režimu měření je ji možno dále zvyšovat.
e)Průběh pozorování a důležité činnosti operátora jsou řízeny a kontrolovýny počítačem. Obsluha je snadná a může ji provádět i pracovních bez technických znalostí, postačuje pouze seznámení s přístrojem. Na konci měření je na tiskárně vypsán protokol, obsahující všechny důležité údaje o měření.
Zpracování dat je prováděno na počítači PC. K tomu účelu bylo vybudováno zvláštní programové vybavení, dovolující jak přepočet signálů na jednotky fyzikálních veličin, tak i další činnosti, potřebné pro jejich další fyzikální interpretaci.

LITERATURA

Ambrož, P.; Bumba, V.; Klvaňa, M; Macák, P.: 1980, Phys. Sollariterr., Potsdam, No. 14, 107-111
Bachman, G.; Jäger, F. W.; Künzel, H.; Pflug, K.; Staude, J.: 1975, HHI-STP-Report No. 4, Berlin
Klvaňa, M.; Bumba, V.: 1993, Ondřejovský magnetograf druhé generace, Zborník referátov z 11. celoštátného slnečného seminára, B. Lukáč (ed), SÚH Hurbanovo, 12-14