Předpovědi četnosti meteorických rojů se nedělají snadno a jejich spolehlivost není velká. Na otázku uvedenou v nadpise tak odpoví až úkaz sám. V loňském roce se dostavil meteorický déšť s frekvencí několik tisíc meteorů za hodinu. Předloni se očekávaný déšť nekonal, ale o noc dříve nastalo vedlejší maximum, které nikdo nečekal a kterém mohli šťastní pozorovatelé vidět mnoho desítek jasných meteorů bolidů, které ozářily celou krajinu. Letos se nic tak mimořádného neočekává, předpovídá se četnost srovnatelná se srpnovými Perseidami, tedy asi 100 meteorů za hodinu. Ale samozřejmě mohou Leonidy překvapit a tak je dobré být na pozoru v noci ze 17. na 18. listopadu a také noc předchozí a následující.
Smůla je, že Měsíc bude v poslední čtvrti a tak bude svítit právě ve druhé polovině noci, kdy je možno Leonidy pozorovat. Dalším problémem zřejmě bude počasí, protože v listopadu je takřka jisté, že bude zataženo. Ale třeba budeme mít štěstí. A pokud ne, mohu vás potěšit informací, že vysoká četnost se očekává i v letech 2001 a 2002.
V listopadu nás však na obloze nečekají jenom Leonidy, oko určitě potěší zimní souhvězdí a planety. K nejkrásnějším souhvězdím vůbec nepochybně patří Orion. Někomu tato charakteristická skupina hvězd skutečně připomíná postavu bojovníka s diamantovým pásem, jiní v tomto obrazci vidí spíše motýla, ale zřejmě všichni obdivovatelé zimní noční oblohy si jej všimnou na první pohled.
Podle starých bájí provázejí lovce Oriona dva psi a skutečně je můžeme nalézt i na obloze. Nalevo je Malý pes s jasnou hvězdou Prokyon a pod ním, šikmo doleva dolů od Oriona je Velký pes s nejjasnější hvězdou oblohy Sirius. A v popisu souhvězdí kolem Oriona můžeme pokračovat. Vlevo nahoře jsou Blíženci s dvojicí výrazných hvězd Castor a Pollux a vpravo nahoře je Býk s jasnou hvězdou Aldebaran a o kousek dále ležící hvězdokupou Plejády.
V blízkosti Plejád se v této době zdržují i dvě nejzajímavější planety Jupiter a Saturn. Chtěl bych upozornit na 12. 11. ráno, kdy touto oblastí bude procházet Měsíc a pohled na krásné uskupení Aldebarana, Plejád, Jupitera, Saturna a Měsíce by mohl být hezkým začátkem této volební neděle.
Zmíněný Měsíc zahájí listopad tenkým srpečkem a do první čtvrti dospěje 4. 11. Úplněk bude následovat 11. 11., poslední čtvrť 18. 11. a nov 26. 11.
Závěrem mi dovolte zopakovat kontakt na mne a požádat vás o otázky,
které vás ohledně dění na obloze zajímají. Jsem k zastižení na emailu stork@asu.cas.cz,
případně i na telefonu 0606 721832. Těším se na vaše dotazy.
Toto je jedna z loňských Leonid. Dočkáme se i letos takové podívané?
Foto: Jiří Kubánek