Obloha v březnu

Pro Nový Region T a R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

V březnu, stejně jako v předcházejících měsících, je dominujícím tělesem na večerní obloze Venuše. Je hodně jasná a značně vysoko. Na konci soumraku její výška nad obzorem dosahuje 1. března 33 stupňů, 31. března 38 stupňů. Pro srovnání: jeden stupeň jsou asi dva průměry Měsíce vedle sebe.

Z dalších planet je viditelný pouze Jupiter, jehož ranní viditelnost se zlepšuje. Vychází již asi dvě a půl hodiny před Sluncem. Saturn, který byl ještě v únoru viditelný na večerní obloze, je ztracen ve sluneční záři. 17. března bude přesně na druhé straně od Slunce, než je naše planeta. Jeho vzdálenost od Země tak bude maximální - 10.550 AU. (AU = astronomická jednotka = střední vzdálenost Slunce-Země = 150 milionů km.)

Měsíc bude v úplňku 5. března, v poslední čtvrti 12. 3., v novu 19. 3. a v první čtvrti 27. 3.

Netrpělivě očekávaná kometa Hale-Bopp byla do poloviny února příliš blízko Slunce a tedy nepozorovatelná. Nyní se již objevují první nové snímky, na zpřesnění informace o velikosti komety si však ještě musíme počkat.

V únoru však byla pozornost profesionálních i amatérských astronomů upoutána novou kometou. Objevil ji 30. ledna 1996 Yuji Hyakutake a nese jeho jméno. Byla objevena za drahou Marsu, což je již poměrně blízko, což souvisí s tím, že se jedná o podstatně menší těleso než jakým je např. zmíněná kometa Hale-Bopp. Čím je kometa Hyakutake zajímavá, je fakt, že se projde blízko Země. Přiblíží se na vzdálenost 0.1 AU a očekává se, že bude viditelná pouhým okem. Nejlepší pozorovací podmínky budou po 20. březnu, tedy v příznivé měsíční fázi. Kometa Hyakutake se bude nacházet asi osm stupňů východně od hvězdy Arkturus. (Nad obzorem po deváté až desáté hodině večerní.) Splní-li se naše očekávání, bude nejjasnější kometou od roku 1976.

Třebíčská hvězdárna na rohu Švabinského a Ruské ulice, která je pro veřejnost otevřena každé úterý a sobotu po setmění, nabízí pohled dalekohledem na zmíněné planety, Měsíc, ale i na další hvězdné a nehvězdné objekty. Za zhlédnutí stojí některé těsné dvojhvězdy, hvězdokupy i vzdálené galaxie. Též je na hvězdárně možno si prohlédnout i získat zajímavé astronomické snímky v počítačové podobě. Informace na tel. 0618 5683.