Zbytečná panika

Pro Puls třebíčska napsal Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky


Než podám informaci o tom, co můžeme v březnu vidět na noční obloze, dovolte mi vrátit se k mému předchozímu článku. Před měsícem jsem na tomto místě psal, jak je vzácné, že na únor nepřipadne žádný měsíční úplněk. Děje se tak vždy po mnoha letech — 1961, 1999, 2018. Čtenáře by mohlo zajímat, že k únoru bez úplňku může dojít i v přestupném roce, kdy tento měsíc má 29 dní. To je samozřejmě ještě vzácnější úkaz, naše a nejenom naše generace to štěstí mít nebude. Naposledy se tak stalo v roce 1608 a dojde k tomu opět v roce 2572.

Ale zabývejme se raději jevy, které alespoň občas můžeme spatřit. 23. 2. mnozí z nás byli svědky nádherné konjunkce (přiblížení) dvou nejjasnějších planet — Venuše a Jupiteru. A jak jsme viděli v televizním zpravodajství, vzbudil tento jev zájem široké veřejnosti. Obzvláště v Praze, kde lidé oči k obloze zvedají málokdy, byly ke spatření skupinky diskutující, zda vidí světla jeřábu, přistávající letadlo nebo UFO. A protože pro většinu lidí není UFO tím, co název říká, tedy neidentifikovaný létající objekt, ale automaticky předpokládají, že když se mi to nepodařilo identifikovat, musí to být dílo mimozemské civilizace, nebylo ke zmatkům a panice daleko. Že dnes již mnozí z nás nepoznají Venuši a Jupiter je samo o sobě zarážející, ale částečně by se to dalo pochopit. Obloha je silně přesvětlená i v Třebíči, natož ve větších městech. Ale hůře se již chápe, že v den konjunkce mohlo dojít k takovému chaosu, vždyť jak se tato tělesa k sobě blíží, jsme mohli sledovat mnoho dní před maximálním přiblížením. Na druhé straně je dobře, že si tolik lidí tohoto úkazu všimlo, tak těsná konjunkce nenastává často, zhruba jednou za dvacet let.

A co zajímavého uvidíme na obloze v březnu? Venuše bude i nadále zářit na večerní obloze a i když nebude doprovázena Jupiterem, určitě upoutá naši pozornost. Jupiter se začíná ztrácet v soumraku a koncem března již bude nepozorovatelný. Stále dobře viditelný je Saturn, také na večerní obloze. A nejdéle můžeme pozorovat Mars. Ten vychází pozdě večer a je nad obzorem celou druhou polovinu noci, až do rána. A samozřejmě můžeme pozorovat Měsíc. O co nás ochudil v únoru, to nám nyní vynahradí a v březnu budou úplňky dva. První z nich 2. 3., následuje poslední čtvrť 10. 3., nov 17. 3., první čtvrť 24. 3. a druhý úplněk 31. 3. Chtěl bych upozornit na 22. 3., kdy Měsíc při své pouti po obloze zakryje hvězdu první velikosti Aldebaran. K zákrytu dojde několik málo minut po 19:45 SEČ (závisí na místě pozorovatele) a Aldebaran se opět objeví krátce po 20:50 SEČ.

Planety asi jsou pro širokou veřejnost těmi nejzajímavějšími objekty, ale obzvláště za jasné, bezměsíčné noci lze pozorovat i spoustu dalších objektů vzdáleného vesmíru, jako jsou dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a další.

Třebíčská hvězdárna je pro veřejnost otevřena každé úterý a pátek po setmění. Je zde možno zakoupit publikaci vydanou k letošnímu zatmění Slunce, která obsahuje mapy, odkud je nejlépe pozorovat, návody k pozorování různými technikami a spoustu dalších užitečných informací. Informace na tel. 0618 5683.