Obloha v červnu

Pro Nový Region T napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Na noční obloze můžeme kromě hvězd a objektů vzdáleného vesmíru pozorovat také podstatně bližší tělesa naší sluneční soustavy. Nejbližším a také nejlépe pozorovatelným tělesem je přirozená družice Země - Měsíc. Začátkem června jej můžeme spatřit ráno (1. 6. poslední čtvrť), bude ubývat a v období okolo 9. 6., kdy bude v novu, nebude pozorovatelný vůbec. Poté se objeví na večerní obloze a 16. 6. dosáhne první čtvrti. Tato fáze je velmi vhodná na pozorování měsíčních kráterů, které při osvětlení z boku (na rozhraní světla a stínu) plasticky vyniknou. K pozorování kráterů potřebujeme dalekohled, alespoň triedr. Před koncem června bude Měsíc na obloze po většinu noci, 23. 6. nastává úplněk. Při úplňku krátery nevrhají stíny a nejsou tedy vidět. Zato však v tomto období vyniknou rovinné útvary - měsíční planiny nazývané moře (spatřitelné i pouhým okem).

Nejjasnějším objektem červnové oblohy je po již zmíněném Měsíci planeta Venuše, která nyní září nad západním obzorem. Má pro pozorování ideální podmínky, obzvláště začátkem měsíce. Postupem času se její viditelnost bude zhoršovat, přesto však zůstane nápadnou večernicí až do konce července. Velký jas Venuše je způsoben hustou oblačností, která zahaluje celou planetu a odráží většinu dopadajícího slunečního záření. Tento oblačný obal nám ovšem znemožňuje spatřit Venušin povrch, takže i při použití dalekohledu nevidíme o mnoho více než pouhým okem.

Druhou planetou, kterou můžeme v červnu spatřit, je Jupiter - dějiště chystané kosmické srážky (viz. předchozí článek). Je podstatně slabším objektem než Venuše, ale stále jasnější než nejjasnější hvězdy. I když nyní má nejlepší pozorovací podmínky z celého roku, není jeho viditelnost ideální. Je sice na obloze po většinu noci (zapadá několik hodin po půlnoci), ale poměrně nízko nad obzorem.

Dalšími planetami, které můžeme vidět na ranní obloze, jsou Saturn (vychází po půlnoci) a před východem Slunce Mars. Jejich viditelnost se bude v průběhu roku zlepšovat a tak si o nich povíme později.