Obloha v červnu

Pro Nový Region T napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Červnová obloha je stejně bohatá jako v jiných měsících a i když krátké noci pozorovatelům příliš nepřejí, je se na co dívat. Ve srovnání s květnem se výrazně zlepší viditelnost Jupitera, prodlouží se doba, po kterou bude v noci nad obzorem a budeme jej moci pozorovat již ve večerních hodinách.

12. 6. ráno dojde k přiblížení Jupitera k Měsíci, který bude těsně před úplňkem. (Ten nastává 13. 6., první čtvrť je 6. 6., poslední čtvrť 19. 6. a nov 28. 6.) K dalšímu přiblížení (konjunkci), a to k velmi těsnému, dojde 26. 6. okolo čtvrté hodiny ranní. Měsíc, ze kterého bude zbývat již jen hodně úzký srpek, se přiblíží k Merkuru - planetě, která je velmi špatně pozorovatelná. Je poměrně jasná (asi jako Mars), ale nachází se vždy blízko Slunce a ztrácí se v jeho záři. Nejinak tomu bude i v tomto případě - Merkur vychází necelou hodinu před Sluncem a to již je východní obzor silně přezářený. Příznivou okolností však je právě blízkost Měsíce, díky které se lze na obloze zorientovat a vědět kde Merkura hledat. Merkur bude severně od Měsíce, vzdálen asi jeden měsíční průměr.

Ráno oblohu zdobí též Venuše. Před východem Slunce září nízko nad severovýchodním obzorem. Podmínky její viditelnosti se zhoršují a již brzy zmizí v záři Slunce. Další planetou na ranní obloze je Saturn, jeho viditelnost se naopak zlepšuje, ve druhé polovině června bude vycházet již krátce po půlnoci. Na večerní obloze bude kromě již zmíněného Jupitera také Mars, který zapadá přibližně v době, kdy Saturn vychází.

Na obloze nesvítí pouze planety, při použití dalekohledu jsou na pohled pěkné i hvězdokupy, dvojhvězdy a potěší i poznávání nových souhvězdí, ať již s pomocí mapy nebo Astronomického kalendáře Dr. Pavla Kotrče.