Obloha v květnu

Pro Nový Region T napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

V měsíci květnu sice dojde k zajímavým astronomickým událostem, ale pouze některé z nich budou dobře pozorovatelné na obloze. Květnová obloha nás nepřekvapí ničím mimořádným, ale to neznamená, že by byla úplně nudná. Jako po celý rok budeme moci pozorovat Měsíc, planety, zajímavé hvězdné i nehvězdné objekty blízkého i vzdáleného vesmíru - dvoj- a vícenásobné hvězdné systémy, otevřené a kulové hvězdokupy, prachoplynové mlhoviny i vzdálené galaxie. Navíc večerní teploty již jsou v květnu příznivější než začátkem jara a i když se na druhé straně později stmívá, lze květen považovat za vhodný kompromis, kdy už nemusíme u dalekohledu mrznout a zároveň ještě nemusíme na tmu čekat dlouho do noci.

Úkazem, který jistě stojí za zmínku, bude zákryt hvězdy první velikosti Spika Měsícem. K zakrytí Spiky měsíčním kotoučem dojde 12. 5. večer několik minut před půl desátou letního času, k odkrytí krátce po čtvrt na jedenáct. 12. 5. bude Měsíc skoro v úplňku, ten nastává 14. 5. (první čtvrť 7. 5., poslední čtvrť 21. 5., nov 29. 5.). 27. května Měsíc zakryje Venuši, objekt stokrát jasnější než Spika, žel k tomuto úkazu dojde ve dne, začíná asi v 8:50. Tento zákryt tedy neuvidíme, ale můžeme alespoň spatřit přiblížení tenkého měsíčního srpku k Venuši na ranní obloze. Dvě tak jasná tělesa svítící blízko sebe jsou vždy hezkou podívanou. (K podobnému přiblížení (Měsíce k Jupiteru) dojde také 16. 5. ráno. Tentokrát bude Měsíc skoro v úplňku a Jupiter bude jižně od něj, vzdálen asi tři měsíční průměry.)

Viditelnost již zmíněné Venuše se už po několik měsíců téměř nemění, vychází asi hodinu před Sluncem a zrána zdobí východní obzor. Druhou planetou viditelnou v ranních hodinách je Saturn. 21. května Země prochází rovinou Saturnových prstenců a tato ozdoba není pro svoji malou tloušťku vidět. Na večerní obloze září červený Mars a téměř po celou noc zůstává nad obzorem Jupiter (pouze začátkem května není pozorovatelný hned po západu Slunce, ale vychází až okolo jedenácté hodiny večerní).

Třebíčská hvězdárna (Švabinského 5 - na rohu Švabinského a Ruské ulice) je pro veřejnost otevřena každé úterý a sobotu po setmění.