Noční obloha a zajímavosti z kosmonautiky

Pro Puls třebíčska napsal Mgr. Rostislav Štork, Ph.D.
Astronomický ústav Akademie věd České republiky


V květnu se nám počet okem pozorovatelných planet snížil na dvě, Venuši a Mars, ale obě nyní mají ideální podmínky viditelnosti a jsou naprosto nepřehlédnutelné. Venuše je po Měsíci nejjasnějším objektem noční oblohy a zvečera září vysoko nad obzorem. Zapadá až po půlnoci. Mars sice není tak jasný jako Venuše, ale pořád je jasnější než hvězdy. Přehlédnout jej také nelze, protože nic tak výrazně oranžového jinak na obloze není. Mars je pozorovatelný skoro celou noc, kromě ranních hodin.

Na Měsíc se budeme moci podívat na začátku a pak v druhé polovině května. Úplněk byl 30. 4., začátkem května tedy ubývá, poslední čtvrť je 8. 5. V tomto období můžeme Měsíc spatřit až ve druhé polovině noci. V novu a tedy nepozorovatelný bude 15. 5. Po tomto datu budeme moci na večerní obloze sledovat zpočátku tenký srpek a jeho narůstání až do první čtvrti 22. 5. Toto období je nejvhodnější pro pozorování měsíčních kráterů, protože ty nejlépe vyniknou na rozhraní světla a stínu, kdy jsou osvětlené z boku. Velikost osvětlené části bude dále narůstat až do 30. 5., kdy bude úplněk. Při úplňku jsou krátery pozorovatelné velmi špatně, ale zato vyniknou velké tmavé plochy — měsíční moře.

Před měsícem jsem psal o plánované cestě raketoplánu k Hubbleovu kosmickému dalekohledu. Tato návštěva se uskuteční mimo jiné i díky tomu, že se zpozdila dodávka ruského modulu pro mezinárodní kosmickou stanici. Nicméně ani tato kosmická základna nepřijde zkrátka a nyní bude navštívena raketoplánem. Ten k ní dopraví tři ženy, čtyři muže a asi 2.5 tuny vybavení — přenosné počítače, tiskárnu, kamery a fotoaparáty, různé nářadí, náhradní součástky a šatstvo. Posádka na stanici nainstaluje jeřáb potřebný pro budoucí sestavování a zařízení, která jsou nutná pro modul, ve kterém budou obyvatelé stanice žít. Tento důležitý modul by měl být ke stanici dopraven ruskou stranou ještě v průběhu letošního roku.

V souvislosti s lety raketoplánu bych se chtěl zmínit ještě o jedné zajímavosti. V září letošního roku bude poprvé letu velet žena. Zdá se, že NASA však chce jít ještě dále a vážně uvažuje o výhradně ženské posádce. Uvidíme, na kolik se jedná o seriózní plány či zda půjde jen o mediální show. Snad tím NASA chce napravit, že ženy začala mezi kosmonauty přijímat až v roce 1978. Stranou nemusí stát ani ekonomické důvody. Průměrná kosmonautka je o 20–30 kg lehčí než kosmonaut a při ceně asi dvacet tisíc dolarů za vynesení jednoho kilogramu na oběžnou dráhy lze tímto výběrem posádky ušetřit asi tři miliony dolarů. No, nechme se překvapit a počkejme, co následující roky přinesou.

Třebíčská hvězdárna je pro veřejnost otevřena každé úterý a pátek po setmění. V květnu se stmívá již docela pozdě, ale na druhé straně už nemusíme u dalekohledu mrznout. Na hvězdárně si též lze prohlédnout fotografie s astronomickou tématikou. Informace na telefonu 0618 845683.
 


Tato fotografie byla pořízena Hubbleovým kosmickým teleskopem, který ukazuje, že i když je servisní mise velmi potřebná, stále skvěle pracuje. Obvykle pozoruje objekty velmi vzdáleného vesmíru, ale tentokrát byl zamířen na těleso k Zemi nejbližší — Měsíc. Na obrázku v levém horním rohu je vyznačena oblast, která byla vyfotografována. Podrobnější snímek zachycuje detail kráteru vpravo nahoře.
Foto NASA, Space Telescope Science Institute