Obloha v lednu

Pro Nový Region T a R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

 
Se začátkem každého roku jsou spojeny dvě astronomické události. Tou první, akademickou záležitostí je přísluní naší planety. 4. 1. bude Země ke Slunci nejblíže - 147.1 milionů kilometrů, což je 0.983 astronomické jednotky (astronomická jednotka je střední vzdálenost mezi Sluncem a Zemí). Na stejný den připadá i pozorovatelnější událost, maximum meteorického roje Kvadrantid. U tohoto roje se frekvence v maximu předpokládá přes 100 meteorů za hodinu. V roce 1996 však má nepříznivé podmínky viditelnosti, na obloze ruší Měsíc, který je ve velké fázi, den před úplňkem.

Měsíční úplněk nastává 5. 1., poslední čtvrť 13. 1., nov 20. 1. a první čtvrť 27. 1. Během noci z druhého na třetího ledna můžeme Měsíc vidět poblíž hvězdy Aldebaran, ta bude jižněji, vzdálena asi tři měsíční průměry.

Dobře pozorovatelné planety jsou v lednu pouze dvě - Saturn a Venuše, které na přelomu ledna a února budou poměrně blízko sebe a vytvoří tak hezkou dvojici nad jihozápadním obzorem. Koncem měsíce lze ráno spatřit i Jupiter vycházející asi hodinu a půl před Sluncem, ale na období dobré viditelnosti si ještě musíme počkat.

Saturn je nad obzorem ve večerních hodinách. Začátkem měsíce zapadá po desáté hodině, koncem ledna již okolo půl deváté. Výraznou ozdobou večerní oblohy se stává Venuše, nejjasnější nebeské těleso po Slunci a Měsíci. Na začátku měsíce ještě Venuše zapadá okolo sedmé hodiny, koncem ledna však až skoro jako Saturn, tedy před půl devátou. Na rozdíl od Saturnu, který je vidět stále hůře, se pozorovací podmínky Venuše zlepšují a budou zlepšovat i nadále. Rok 1996 je z hlediska viditelnosti této planety mimořádně příznivý.

Planety nejsou jedinými objekty, které během jasných zimních nocí stojí za pohled dalekohledem. Velmi hezké jsou měsíční krátery, které doporučuji pozorovat v období okolo první čtvrti, dále hvězdokupy (např. Plejády, h a chi v souhvězdí Persea), dvoj- a vícehvězdy atd.

Třebíčská hvězdárna na rohu Švabinského a Ruské ulice je pro veřejnost otevřena každé úterý a sobotu večer. Získat další informace i dohodnout hromadné návštěvy lze také telefonicky na čísle 0618 5683.