Za to nejvýznamnější asi budeme muset považovat listopadové Leonidy meteorický roj, do kterého se vkládaly velké naděje na mimořádný meteorický déšť. A přestože očekávání nenaplnily, ti, kteří měli štěstí úkaz vidět, na tento zážitek dlouho nezapomenou.
K několika významným událostem došlo v blízkém vesmírném okolí, na oběžné dráze kolem Země. První americký kosmonaut, který obletěl Zemi, legendární John Glenn se opět vydal do vesmíru: 29. listopadu 1998 odstartoval v raketoplánu na devítidenní misi. Nesmíme zapomenout ani na Mezinárodní kosmickou stanici, jejíž konstrukce ve vesmíru začala právě koncem loňského roku vynesením prvních modulů.
Zajímavý objev se podařil Hubbleovu kosmickému dalekohledu. Získal první snímek s možným přímým pohledem na planetu mimo naší sluneční soustavu. Překvapilo nás i tak známé těleso, jako je náš Měsíc. Je velmi pravděpodobné, že na jeho severním i jižním pólu se nachází vodní led, jak zjistila sonda Lunar Prospector.
Zajímavostí je i jmenování první velitelky letu raketoplánu. I když otázkou je, zda spíše není zajímavé, že se tak stalo až nyní. Raketoplány, a to i se smíšenými posádkami, přece jen už létají do vesmíru několik let. Eileen Collins bude velet letu raketoplánu Columbia, který odstartuje v březnu tohoto roku.
A co dále můžeme čekat od roku 1999? Budou to opět Leonidy, které by podle některých autorů měly být ještě aktivnější než v loňském roce. Uvidíme. Rozhodně však i taková aktivita jako loni by určitě stála za vidění.
Hlavní událostí roku ale určitě bude zatmění Slunce 11. srpna. V naší republice bude viditelné jen jako částečné, zakryto bude přes 90% slunečního kotouče. Pás totality, tedy oblast, kde bude zatmění úplné, prochází jižně od našeho území. Protože další úplné zatmění Slunce bude v Čechách viditelné až v roce 2135, dá se očekávat silná vlna astronomické turistiky. Byla by škoda si tento zážitek nechat ujít.
A co můžeme vidět na obloze v nejbližších týdnech? Z planet jsou viditelné
Venuše, Mars, Jupiter a Saturn, tedy všechny jasné. Venuše a Jupiter zvečera,
Saturn v první polovině noci, Mars až po půlnoci. Samozřejmě na lednové
obloze nemůže chybět Měsíc. 9. 1. poslední čtvrť, 17. 1. nov, 24. 1. první
čtvrť a 31. 1. úplněk.