Obloha v listopadu

Pro Nový Region T napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

K objektům, které na noční obloze stojí za náš pohled, patří Měsíc, planety a některé hvězdné objekty (dvojhvězdy, hvězdokupy). Na měsíční krátery se můžeme podívat okolo 10. 11., kdy je Měsíc v první čtvrti. Úplněk nastává 18. 11, poslední čtvrť 26. 11. V době, kdy je nad obzorem Měsíc ve velké fázi, je jím celá obloha přezářena a proto výše zmíněné další objekty lze pozorovat nejlépe začátkem a koncem listopadu, kdy nás měsíční světlo neruší.

Saturn je stále poměrně dobře pozorovatelný, ale jeho viditelnost se začíná zhoršovat, zapadá již před půlnocí. Při použití dalekohledu můžeme vidět jeho prstence, případně i tenké, temné rozhraní mezi nimi (nazvané na počest objevitele Cassiniho dělení - objeveno v 17. století).

Většinu noci kromě večera je na obloze Mars. Vychází před jedenáctou hodinou. V listopadu jsou nejlepší podmínky k rozpoznání deformace kotoučku vlivem fáze, protože v této době je Mars přibližně 90 stupňů od Slunce (tzv. kvadratura).

Od poloviny listopadu můžeme na ranní obloze spatřit Venuši, která jako Večernice krášlila prázdninovou večerní oblohu. Nyní se po několika měsících, kdy nebyla pozorovatelná, objevuje jako Jitřenka před východem Slunce nad východním obzorem.

Kromě planet naši pozornost upoutá otevřená hvězdokupa Plejády (před půlnocí na východní obloze). Zajímavým objektem je také Velká galaxie v Andromedě. Jedná se o jediný objekt viditelný pouhým okem, který nepatří do naší Galaxie - Mléčné dráhy (pro pozorovatele na severní polokouli). Je na hranici viditelnosti, ve městě ji tedy bez dalekohledu nespatříme. I v dalekohledu není příliš výrazná, vidíme ji jako mlhavý obláček. Pohled na ni, který napoprvé určitě zklame, má svůj význam, protože takto bychom viděli naši Galaxii zvenčí.

Zmíněné a další zajímavosti podzimní oblohy si můžeme prohlédnout na třebíčské hvězdárně, která je pro veřejnost otevřena každé úterý a sobotu po setmění.