Obloha v prosinci

Pro Nový Region T napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

V prosinci se již potřetí v krátké době setkáme s dobře pozorovatelným meteorickým rojem. Po říjnových Orionidách a listopadových Leonidách přicházejí nyní Geminidy. Maximum četnosti meteorů bude 14. 12. a předpokládá se přes 100 meteorů za hodinu. Pozorování bude Měsícem rušeno pouze ve druhé polovině noci.

Měsíc se 6. prosince večer přiblíží k jasné hvězdě Aldebaran. Ta bude jižně od něj, vzdálena asi tři měsíční průměry. Měsíc bude mít tvar takřka plného kotouče, úplněk nastává 7. 12. Poslední čtvrť bude 15. 12., nov 22. 12. a první čtvrť, nejvhodnější období na pozorování kráterů, 28. prosince.

Planety jsou v prosinci viditelné pouze dvě. K Saturnu, který je již delší dobu na večerní obloze, se přidá nejjasnější planeta Venuše. Ta bude pozorovatelná po západu Slunce nad jihozápadním obzorem.

Ohledně nové komety Hale-Bopp, o které jsem se na tomto místě zmínil před měsícem, se objevilo několik nových informací; většinou se týkající předpovědí jasnosti. Jasnost komety samozřejmě silně závisí na velikosti kometárního jádra a jeho velikost je pouze odhadována na základě pozorované jasnosti a známé vzdálenosti. Tento postup je správný v případě, že se s kometou neděje nic mimořádného. Pokud by došlo k nějakému výbuchu, byla by kometa chvíli výrazně jasnější a z takového pozorování bychom jádro odhadli jako podstatně větší než ve skutečnosti je.

Tyto pesimistické úvahy nepřímo potvrdilo pozorování Hubbleovým kosmickým dalekohledem, kde se podařilo vyfotografovat oblak materiálu vyvrženého z jádra komety. Na druhé straně k optimističtějším závěrům vede objev této komety na starých snímcích z roku 1993. V té době byla kometa Hale-Bopp (tehdy se tak ještě nejmenovala, jméno dostala podle svých objevitelů) vzdálena od Země téměř 2 miliardy kilometrů. Zaregistrování komety na tak velkou vzdálenost svědčí o oprávněnosti našich očekávání.

V prosinci jsou noci nejdelší, při vyjasnění a mrazu je vzduch velmi průzračný a zimní obloha nabízí hodně zajímavých hvězdných i jiných objektů hezkých na pohled. Třebíčská hvězdárna na rohu Švabinského a Ruské ulice je pro veřejnost otevřena každé úterý a sobotu večer a nabízí pohled na oblohu dalekohledem o průměru 15 cm i odborný výklad k pozorovaným objektům. Hromadné návštěvy lze telefonicky na čísle 0618 5683. Tamtéž mohou zájemci z řad školní mládeže i dospělých získat informace o probíhající zájmové činnosti.