Leonidy zklamáním?

Pro Puls třebíčska napsal Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky


Meteorický roj Leonid byl letos očekáván s velkými nadějemi na mimořádně vysokou činnost a dokonce i s obavami ze stran provozovatelů umělých družic. Avšak maximální četnost byla jen několik set meteorů za hodinu, což je hodně, ale rozhodně se ještě nejedná o meteorický déšť. I družice obíhající kolem Země mohly být bez obav a meteorické částice pro ně neznamenaly žádné zvláštní nebezpečí.

Byly tedy letošní Leonidy úplným zklamáním? Tak jednoznačně to rozhodně říci nelze. Je pravda, že v době, na kdy bylo maximum předpovězeno, byla četnost jen o málo vyšší než například bývá u Perseid. Ale asi 16 hodin předtím nastalo nezapomenutelné představení. Počet byl zhruba stejný jako v následující noci, ale jasnost meteorů byla až neuvěřitelná. Létaly samé velké, jasné kusy. Průměrnou jasnost pozorovatelé udávají jako –2 magnitudu, což odpovídá asi jasnosti Jupitera. Během již zmíněných Perseid můžeme tak jasných meteorů vidět jen velmi málo. Teď to byla průměrná jasnost, létaly tedy i mnohonásobně jasnější. A to v počtu několik set za hodinu, tedy několik každou minutu.

Uvedeným šestnáctihodinovým posunem se změnila i oblast nejlepších pozorovacích podmínek. Původně se počítalo s východní Asií a tam také odjela většina expedic. Vidět však mohli pouze začátek jevu. V Evropě byl pozorovatelný nárust frekvence a maximum, v Americe již jen pokles četnosti a konec. Ideální podmínky byly uprostřed Atlantského oceánu, například na Kanárských ostrovech.

České republice tedy situace přála, méně už přálo počasí. V úterý 17. 11. ráno bylo nad většinou území zataženo a jasno bylo málokde. Třebíč však to štěstí měla a jak potvrzují svědkové tohoto úkazu, bylo to skutečně skvělé. Na tomto místě se musím omluvit čtenářům, kteří na základě mého předchozího článku předpokládali, že lze pozorovat již zvečera. K článku byl přiložen obrázek, který se však v předvolební době do čísla nevešel. A při vypuštění vět o obrázku nedopatřením vypadl celý odstavec. Žel i s informací, že meteory mohou být vidět až po jedenácté hodině. Předtím byl radiant, tedy směr, ze kterého meteorické částice přilétají, pod obzorem.

Letos většina z nás Leonidy neviděla, ale velké, podle některých autorů i větší, naděje se dávají i příštímu roku. Podle předpovědi by Leonidy 1999 měly být nejlépe pozorovatelné právě od nás z Evropy. Ovšem, jak jsme viděli i nyní, toto lze předpovědět velmi obtížné a mnohahodinové odchylky jsou běžné. Navíc příští rok nám na rozdíl od letoška bude vadit měsíční svit. Ale nechme se překvapit.

Na meteory však nemusíme čekat celý rok, jsou i jiné meteorické roje. 14. prosince bude maximum Geminid a i to je roj se solidní frekvencí, přes 100 meteorů za hodinu. V tomto případě není maximum tak ostré a má smysl pozorovat i dny před a po tomto datu.

Nesmíme zapomínat ani na jiné objekty zimní oblohy. Za podívání rozhodně stojí Orion — zřejmě nejkrásnější souhvězdí vůbec. Budeme-li sledovat směr, kterým ukazuje Orionův skloněný pás, dostaneme se ke hvězdě Sirius, nejjasnější hvězdě na obloze. Samozřejmě jsou pozorovatelné i některé planety. V první polovině noci Jupiter a velmi dobré podmínky viditelnosti má Saturn, který lze vidět většinu noci, zapadá časně ráno. Na ranní obloze pak můžeme spatřit načervenalý Mars.