Obloha v srpnu

Pro Nový Region T a R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Srpen je pro astronomy i pro zvědavé zájemce o tento obor každoročně spjat s meteorickým rojem Perseid. Meteorické roje úzce souvisí s kometami. Komety (v případě Perseid se jedná o kometu Swift-Tuttle) při svém pohybu ve sluneční soustavě ztrácejí materiál, který je rozptýlen jako kosmické smetí podél kometární dráhy. Když Země prochází tímto oblakem, sráží se s těmito tělesy a tělísky (která se nazývají meteoroidy) a ta shoří v atmosféře. Při tom můžeme na obloze pozorovat zářící čáru - meteor. Existuje ještě třetí podobný termín - meteorit, tím se označují kameny nalézané na zemském povrchu - zbytky mimořádně velkého tělesa (decimetry až metry), které v atmosféře zcela neshoří. Většina meteorů, které vidíme, je způsobena malými částicemi, s velikostmi milimetry až centimetry. Přes svoji malou velikost způsobují jev, který je výrazný i ze vzdálenosti okolo 100 km, ze které jej pozorujeme. Samozřejmě vůbec nevidíme hořící těleso, ale pouze rozžhavený ionizovaný vzduch podél dráhy letu. Je zřejmé, že dochází-li k takovému efektu, musí být vzájemná rychlost meteoroidu a Země značně vysoká. Je tomu skutečně tak, srážíme se rychlosti několika desítek kilometrů za sekundu. Konkrétně v případě Perseid se jedná o rychlost 61 km/s.

Je možné, že budeme svědky zvýšené frekvence, snad až 250 meteorů za hodinu, v noci z 11. na 12. srpna. Ovšem meteory budeme vidět i několik nocí před a po tomto datu. V letošním roce máme pro pozorování dobré podmínky, Měsíc prakticky neruší. Ten bude v poslední čtvrti 6. 8., v novu 14. 8., v první čtvrti 22. 8. a v úplňku 28. 8.

V srpnu můžeme pouhým okem vidět čtyři planety, což je maximální počet, nepočítáme-li obtížně spatřitelného Merkura. Na ranní obloze výrazně září Venuše a nachází se zde i červený Mars. Tyto dvě planety společně s Měsícem vytvoří hezké uskupení 10. 8. před svítáním.

Po celou noc kromě večera lze pozorovat Saturn. Lepší podmínky, co se týká doby viditelnosti, má Jupiter. Je pozorovatelný po celou noc, ale v současné době se nachází poměrně nízko nad obzorem, kde vadí neklid ovzduší a také, vzhledem k poloze třebíčské hvězdárny, překáží stromy. Nicméně, Jupiter a Saturn patří k tomu nejhezčímu, co můžeme v dalekohledu vidět. Rozpoznáme pásy oblačnosti, měsíce zmíněných planet a v případě Saturna i prstence.