Obloha v únoru

Pro Nový Region T a R-ART Studio napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

V první třetině roku, tedy i během nejkratšího měsíce, je večerní obloha ozdobena nejjasnější planetou, Venuší. Zapadá až skoro čtyři hodiny po Slunci, proto je večer ještě vysoko nad obzorem a dobře pozorovatelná.

V lednu jsme na ranní obloze přivítali Jupiter, v únoru nás opustí Saturn. Jupiter, největší planeta sluneční soustavy, vychází hodinu a půl až dvě hodiny před Sluncem a je ráno pozorovatelný nízko nad jihovýchodním obzorem. Saturn je nízko na večerní obloze, v prvním únorovém týdnu poblíž Venuše. Koncem měsíce se ztratí ve sluneční záři. V loňském roce jsme byli svědky dvou průchodů Země rovinou Saturnových prstenců. K poslednímu z této série průchodů dojde 11. února. Po tomto datu bude k Zemi natočena jižní strana prstenců a již ve druhé polovině roku je budeme moci opět pozorovat, i když jako velmi úzké. Budou se dále rozevírat až do roku 2002, pak se uzavírají.

Měsíc začíná únor úplňkem 4. 2., poslední čtvrť bude 12. 2., nov 19. 2. a první čtvrť 26. 2. Během úplňku jsou dobře vidět měsíční moře, při menší fázi krátery a období kolem novu lze využít k prohlídce slabších objektů, které jsou jindy Měsícem přezářeny.

V únoru bude opět velkými přístroji pozorovatelná kometa Hale-Bopp, která je od prosince loňského roku do poloviny února ztracena ve slunečním světle. Tato kometa projde přísluním na jaře 1997 a očekává se, že by měla patřit k nejjasnějším kometám století. Na základě analýzy snímků pořízených na podzim 1995 se velikost jádra odhaduje na asi 40 km. Toto je však pouze předběžný odhad, který bude podle nových údajů zpřesněn. Můžeme se těšit na nové informace a snímky z pozorování, která koncem února budou obnovena.

Pro zájemce o pohled dalekohledem na oblohu i o další informace připomínám, že třebíčská hvězdárna na rohu ulic Švabinského a Ruské je pro veřejnost otevřena každé úterý a sobotu po setmění.