Měsíc bez úplňku

Pro Puls třebíčska napsal Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky


Měsíc únor je nejkratší v roce a pouze v jeho případě se může stát, že na něj nepřipadne žádný měsíční úplněk. Děje se to však zřídka, naposledy se tak stalo v roce 1961 a příště zažijeme únor bez úplňku v roce 2018. Letos připadá úplněk na 31. 1., poslední čtvrť na 8. 2., nov na 16. 2., první čtvrť na 23. 2. a úplněk až na 2. 3. Plně osvícený Měsíc během února neuvidíme, ale to samozřejmě není nic, co by nám mělo vadit. Naopak, čím méně měsíčního svitu, tím lépe vyniknou slabší objekty noční oblohy. A v únoru se opravdu bude na co dívat.

Zvečera je nejvýraznější dominantou souhvězdí Orion, které se nachází na jihu. Je tvořeno sedmi jasnými hvězdami, čtyřmi rohovými a třemi, které tvoří Orionův pás. Pod tímto pásem se nachází Velká mlhovina v Orionu — objekt pozorovatelný i menšími přístroji. Podíváme-li se doleva směrem, kterým pás ukazuje, narazíme na nejjasnější hvězdu na obloze — Sirius. Na únorové obloze se dále nachází i nejpopulárnější otevřená hvězdokupa Plejády a další dvojhvězdy, hvězdokupy a mlhoviny.

Nejvděčnějším objektem pro návštěvníky hvězdáren však jsou planety. A v únoru nám příroda přeje v maximální možné míře. Večer hned po setmění je nad západním obzorem pozorovatelný Jupiter. Období jeho viditelnosti nyní zvolna končí, ale dobré podmínky opět budou ve druhé polovině letošního roku. Také navečer, ale o něco déle můžeme pozorovat Venuši. Zatímco loňský rok byl z hlediska viditelnosti Venuše nepříznivý, rok 1999 je ideální. Jako Večernice bude naši oblohu zdobit do července, jako Jitřenka od září do konce roku. Co se týká Venuše a Jupitera, nesmíme zapomenout na 23. 2., kdy se tyto dvě planety přiblíží blízko k sobě. Jsou to kromě Měsíce nejjasnější objekty na noční obloze a jejich setkání určitě bude hezkou ozdobou západního obzoru.

Další planetou viditelnou v první části noci je Saturn. Naši pozornost si získává především díky svým prstencům. Bude pozorovatelný ještě v březnu a pak od července do konce roku. A poslední jasnou planetou je Mars. Ten jediný teď není vidět zvečera, v únoru jej můžeme pozorovat ve druhé polovině noci. Je dobře pozorovatelný po celý letošní rok, přičemž nejvhodnější podmínky budou od března do června.

Takže všechny okem pozorovatelné planety jsou nám v únoru k dispozici. Přesněji řečeno, jedná se o pohodlně pozorovatelné planety. Několikrát do roka lze na krátký čas spatřit i Merkur, ale to jen během soumraku či svítání, protože se nachází vždy blízko u Slunce. Shodou okolností, jedna z těchto příležitostí (tentokrát večerní) bude na přelomu února a března. A také Uran je na hranici viditelnosti pouhým okem. Ten sice lze pozorovat po několik měsíců, ale pro jeho spatření jsou potřeba opravdu špičkové podmínky — žádné rušivé světlo a dokonale jasná obloha.

Ostatně pohled na jasnou tmavou oblohu bez rušivého světla je zážitkem vždy. V zimě k tomu může být příležitost při mrazu a vyjasnění, pochopitelně dále od města. A jak jsem se již zmínil, únorová obloha je zdobena množstvím zajímavých objektů a za pohled určitě stojí.

Třebíčská hvězdárna je pro veřejnost otevřena každé úterý a pátek po setmění. Je zde možno zakoupit publikaci vydanou k letošnímu zatmění Slunce, která obsahuje mapy, odkud je nejlépe pozorovat, návody k pozorování různými technikami a spoustu dalších užitečných informací. Informace na tel. 0618 5683.