Obloha v září

Pro Nový Region T napsal Mgr. Rostislav Štork
Astronomický ústav Akademie věd České republiky

V měsíci září se postupně začínají z oblohy ztrácet planety, které ji zdobily o prázdninách. Mars je již velmi blízko Slunce a můžeme jej vidět krátce po setmění nízko nad jihozápadním obzorem. Vzhledem ke špatné viditelnosti by skoro nestál za zmínku, nebýt konjunkce s Měsícem 27. 9. Tohoto dne večer těsně po západu Slunce se k Marsu přiblíží tenký měsíční srpek, což jistě bude hezká podívaná. Mars bude jižně od Měsíce, vzdálen o málo více než dva měsíční průměry.

Podobně se horší viditelnost Jupitera. Ten sice zapadá až několik hodin po Slunci a budeme jej moci spatřit až do listopadu, ale vzhledem k poloze třebíčské hvězdárny je dalekohledem pozorovatelný pouze brzy zvečera, protože pak klesá za blízké stromy. V dalekohledu je Jupiter jedním z nejhezčích objektů. Přes vzdálenost větší než 750 milionů km lze na této obří planetě rozlišit pásovou strukturu atmosféry a spatřit čtyři největší Jupiterovy měsíce. Tato tělesa se jmenují Io, Europa, Ganymed a Kallisto a jsou co se týká velikosti srovnatelná s naším Měsícem.

Na podzimní obloze tak zůstane pouze jedna dobře pozorovatelná planeta a to Saturn. 14. 9. dojde k opozici, což je situace, kdy je planeta v opačném směru než Slunce (vzhledem k Zemi). Období kolem opozice představuje ideální pozorovací podmínky, protože planeta je viditelná celou noc a také je nejblíže Zemi. Tato opozice je výjimečná v tom, že k ní dochází v době, kdy nepozorujeme Saturnovy prstence. Tato skutečnost je příznivá pro pozorování měsíců. Většina z nich byla objevena právě při takových příležitostech (kromě satelitů objevených meziplanetárními sondami). I letos objevil Hubbleův kosmický dalekohled pracující na oběžné dráze kolem Země několik dalších Saturnových měsíců, čímž se jejich počet zvýšil přes 20.

Samozřejmě ani na zářijové obloze nechybí již v úvodu zmíněný Měsíc, první čtvrť nastává 2. 9., úplněk 9. 9., poslední čtvrť 16. 9. a k novu dojde 24. 9.