Něco o osůbce, která stvořila tuto stránku

Tak předně by to chtělo trochu toho běhu života. Časem dojde i na to, že se zde vyskytne strukturovaný životopis.

Zkrácený životopis

Narodil jsem se jednoho krásného třináctého dne měsíce srpna v roce jeden tisíc devět set osmdesát (nebylo to bohužel v pátek, ale ve středu - smůla). No nejdřív jsem byl u maminky, a pak jsem se naučil mluvit a chodit (možná i v opačném pořadí, já si to fakt nepamatuju). No a taky jsem chodil do školky. Jeden a půl roku. V roce 1987 jsem začal navštěvovat základní školu ve Ždírci nad Doubravou a s návštěvou skončil již v šesté třídě, protože jsem výuku totálně nestíhal, tak mě museli poslat do zvláštní školy. No a tak jsem se ocitl v roce 1993 po složení přijímacích zkoušek na Gymnáziu v Chotěboři. Tady jsem už zůstal až do oficiálního vyhazovu dne 26. května 1999, kdy jsem složil maturitu (čeština, němčina, matematika, fyzika a informatika a výpočetní technika). Když pominu mezistádium, kdy jsme oslavovali a následovně pracovali, aby bylo za co pít na oslavách, ocitl jsem se náhodou 27. září 1999 na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. A tam jsem stále. Pokud nebudou členové komise pro státní závěrečné zkoušky proti, docela rád bych letos ukončil magisterský stupeň studia.

Zájmy

Mým zájmem číslo jedna je astronomie. S astronomií přicházím do styku již prakticky od osmi let, kdy jsem poprvé začal propiskou do bločku obkreslovat hvězdičky na obloze a malovat zatmění Měsíce. Budete se divit, ale i na kresbách z té doby se dají najít takové nepodstatné věci, jako třeba souhvězdí Kassiopeji, Andromedy, Orionu nebo Herkula. V době, kdy jsem o tom neměl ani ponětí ...

Už ani nevím jak, ale dostal jsem se v létě roku 1995 na Astronomickou expedici na hvězdárnu do Úpice. A tam dostal můj zájem o astronomii úplně jiný rozměr. Prostě jsem se do astronomie znovu zažral. Zatím to dopadlo tak, že jsem jí už hodně věnoval. Do Úpice jezdím ještě stále, od roku 2000 jako odborný vedoucí a od roku 2003 jako hlavní vedoucí odborného programu. Od roku 1999 pravidelně trávím nejméně měsíc letních prázdnin prací na dohodu na slunečním oddělení Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. K mým největším astronomickým zážitků bezpochyby patří úplné zatmění Slunce 11. 08. 1999, moje první nova (Nova Aquilae 1999/I), jasné komety (Hyakutake, Hale-Bopp), meteorická "smršť" Leonid v roce 1999 a již trojnásobné pozorování polární záře z České republiky.

Jsem členem Astronomické prohlídky oblohy, sázím (původně v LATEXu, nyní v OpenOffice.org) její zpravodaj Bílý trpaslík. V akademickém roce 2000/2001 jsem navštěvoval první ročník Astronomického kurzu v Planetáriu Praha a jak jsem dopadl, si sami přečtěte na mém osvědčení. O rok později jsem pokračoval i v druhém ročníku a dnes jsem spolupracovníkem (demonstrátorem) Štefánikovy hvězdárny v Praze.

Číslo dvě by asi dostaly počítače. Od té doby, co jsem se stal legitimním vlastníkem nepříliš výkonného PC/XT na 7,68MHz v roce 1995, jsem jim zcela propadl. Dodnes jsem vděčný za to, že jsem začínal právě na PC/XT a díky tomu nemohl propadnout vášni hráčské (no uznejte, kterou pařbu rozchodíte na procesoru 8086 s Herculesem monitorem) a věnoval se činnosti čistě tvůrčí ("DTP" v T602 ;-) a především samoučení se programovat v Turbo Pascalu). No, když jsem o dva roky změnil na 386DX/40 s koprocesorem, byla tu sice drobná změna, ale spousta her nadále nechodila a tudíž jsem se rozvíjel dále v DTP (Ami Pro, Corel DRAW! a další) a především v programování (pro DOS). V současné době vlastním AMD K6-III-400 MHz a po hrách už netoužím (i když občas TuxRacer ...). Některé mé programátorské pokusy najdete na této stránce. V roce 2001 jsem na svůj počítač z experimentu nainstaloval operační systém linux a přestože se mi to k mé spokojenosti zadařilo až napotřetí, již jsem u něj zůstal. Velmi často tvoří nějaké programy "na míru", ovládám programovací jazyky Pascal, IDL a Fortran 77, pro účely Sluneční sekce Štefánikovy hvězdárny jsem se byl nucen naučit základy PostScriptu. Mým koníčkem je amatérská sazba, za napřekonatelný nástroj považuji LATEX, bytostně nesnáším Word. Pro automatizaci sazby Bílého trpaslíka jsem musel pochopit základy XML a XSLT.

Souvisejícím tématem je internet. Jak jste si asi všimli, ovládám úplné základy HTML. Dělám stránky zápočtových programů kruhu na MatFyzu, v němž jsem se vyskytoval v průběhu prváku a druhá svých studií; ale nečekejte žádnou estetiku, jsou čistě účelové. Pokud se zajímáte o fotbal, určitě navštivte fotbalové stránky klubu SK Dekora - fotbal Ždírec nad Doubravou, jejíchž jsem správcem. V práci na Astronomickém ústavě pomalu ale jistě (spolu)vytvářím stránky Slunečního magnetografu.

Nesedím pořád u kompu nebo za dalekohledem (tam bohužel v poslední době skoro vůbec ne), jak by se mohlo z předchozích odstavců zdát, ale baví mě i sport. Nedělám nic závodně, ale rád si zahraju volejbal, jezdím na kole (Vysočina je ideální pro poznávání ze sedla jízdního kola) a plavu.

Moc rád chodím na nejrůznější výlety, nezapomenutelné jsou výlety (spíše poznávací zájezdy) s Mírou Šlechtou, který do cestování vkládá celé srdce a výlety jsou pak zážitkem nejen relaxačním, ale i vzdělávacím a poučným. Pár popisů najdete na jeho stránkách.

Abych nezapomněl, v současnosti je mým obrovským zájmem má přítelkyně, které se snažím věnovat co nejvíce času. Někdy je to složité, protože prakticky k veškeré své práci potřebuji tu hnusnou studenou a hranatou bednu s křemíkovým srdcem, zatímco mnohem radši rozehrávám klávesy hřejivého a oblého ženského těla s vřelým srdíčkem skvělého Člověka uvnitř.
Tak nám to přejte! :-)


Tato stránka byla aktualizována 9. 2. 2004