Snímky denního bolidu z 6. května 2000

Snímek vyříznutý z videozáznamu natočeného panem Jiřím Fabigem v Jindřichově. Zachycuje bolid ve fázi před rozpadem, ve výšce 40 km nad zemí. Digitalizace a úprava: J. Boček a J. Borovička.

Snímek vyříznutý z videozáznamu natočeného panem Josefem Mišákem v Uherském Hradišti. Zachycuje bolid po rozpadu, ve výšce 29 km nad zemí. Na snímku je viditelných přinejmenším 35 úlomků, další jsou skryty za oblakem v dolní části. Na jiném snímku bylo možné spočítat kolem sta úlomků. Mírné protažení úlomků je způsobeno pohybem videokamery.  Čas na kameře nebyl přesný. Digitalizace a úprava: J. Boček a J. Borovička. Snímek není možné převzít bez souhlasu autora videa.

Snímek z videozáznamu natočeného panem Jiřím Gurňákem na Velké Javorině. Vzhledem k tomu, že kamera byla nastavena na širokoúhlý záběr, jeví se bolid jen jako bod těsně pod lanem lyžařského vleku. Nicméně i tyto záběry byly velmi užitečné pro určení dráhy bolidu. V době pořízení tohoto snímku byl bolid 25 km nad zemí. Digitalizace: M. Trúsik a J. Gurňák. O existenci tohoto videa jsme se dozvěděli díky Instantním astronomickým novinám.
 

Kalibrace videosnímků pro určení dráhy bolidu

Pro určení dráhy bolidu je třeba na každém snímku najít absolutní souřadný systém a určit azimut a úhlovou výšku nad obzorem bolidu. K tomuto účelu byly na videu z Velké Javoriny použity vzdálené kopce, jejichž souřadnice byly změřeny theodolitem. Na videu z Uherského Hradiště nejsou viditelné žádné pozemní objekty. Bylo možné opřít se jen o mraky, které se naštěstí objevily i na celkovém záběru sejmutém o půl minuty později:

Snímek byl pro snadnější manipulaci převeden do černobílé škály. Byly možné dvě interpretace letu bolidu označené šipkami. Ta horní se ukázala být správná.

U snímků z Jindřichova je možné se opřít o objekty na střeše a na komíně. Jejich souřadnice je však možné spolehlivě určit jen pomocí hvězd. Udělali jsme proto řadu kalibračních nočních snímků jako je tento:

Protože známe čas pořízení fotografie, definují hvězdy souřadný systém velmi přesně. Střecha je však poměrně blízko a její poloha vůči hvězdám značně závisí na místě odkud se fotografuje. Pořídili jsme proto snímky z různých míst, ty porovnali s originálním videozáznamem a přepočetli jsme souřadnice na polohu pozorovatele v době natáčení bolidu.
 
 


J. Borovička, 15.8.2000

Zpět na hlavní stránku