Vítejte na portálu Národní sítě pozorovatelů Slunce. Portál spravuje Sluneční patrola, která je součástí Slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a Regional Warning Centre Prague (pobočka International Space Environment Service). Na tomto webu naleznete pozorování Slunce včetně archivů, které pocházejí z různých míst v České republice, aktuální informace o sluneční aktivitě a informace o chystaných „slunečních“ akcích. Pokud pozorujete pravidelněji a chtěli byste se připojit, neváhejte nás kontaktovat.


Poslední novinka

Nadcházející událost

Seminář Sluneční fotografie
, , , ,

Seminář Sluneční fotografie

O víkendu  19. - 20. října 2019 proběhne v budově Astronomického Ústavu AV ČR na Spořilově Seminář Sluneční fotografie.  Přednášet Vám bude Jan Zahájský o optice a slunečních filtrech, Łukasz Sujka o zpracování sluneční fotografie, Maciej Zapiór o pozorování protuberancích možných kampaní a další...


Poslední článek

Odhalte snímky Slunce pardubické hvězdárny!
,

Odhalte snímky Slunce pardubické hvězdárny!

Od 10. května letošního roku probíhá na Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích monitoring sluneční chromosféry. Primárním cílem je rozlišit protuberance a další  jevy pozorovatelné v této sféře. Na rozdíl od fotosféry, vodíkový filtr teleskopu, který hvězdárna využívá, umožňuje rozlišit některé dynamické procesy, například výron horkého výronu plazmatu (CME). Taková sluneční aktivita není běžným slunečním filtrem pozorovatelná. I přes poměrně malé rozlišení fotografií jsou evidentní vlivy silného magnetického pole v aktivních oblastech (kde jsou pro změnu ve fotosféře viditelné zpravidla pouze tmavé skvrny).