Možnosti zapojení do vývoje a konstrukce EST

Výběrové řízení na "Heat Rejector" pro EST (do 14.10. 2021)

Bylo vypsáno výběrové řízení na "Heat Rejector" pro EST. HR leží v primárním ohnisku (F1) Evropského Slunečního Dalekohledu a funguje jako první omezení zorného pole dalekohledu a odráží naprostou většinu slunenčního záření mimo. Cílem HR je zabránit  vzniku lokálního seeingu uvnitř přístroje. Sestava HR navíc musí umožnit přesně určit pozici vybraného zorného pole v obrazu slunečního disku zobrazeném v primárním ohnisku.

Základní konstrukce HR sestává v podstatě z plochého reflexního chlazeného povrchu nakloněného o 45 ° vzhledem k optické ose. Cílem je udržet teplotu HR na úrovni okolní teploty. 

Celá technická dokumentace k HR je k dispozici zde. Prozatimní návrh HR je popsán zde. Informace o výběrovém řízení v angličtině jsou shrnuty zde

Vzhledem ke španělským zákonům je výběrové řízení vypsáno ve španělštině zde, ale ve výše odkazovaných dokumentech jsou potřebné informace uvedeny anglicky. 

Z důvodu zákonných omezení není možný přímý kontakt mezi zadavatelem výběrového řízení a uchazečem. Veškeré technické nebo správní otázky je nutné řešit prostřednictvím oficiální platformy. Firmy, které se chtějí výběrového řízení zúčastnit, se musí registrovat pomocí odkazu "Empresas" (firmy) a dále "Registrarse"  (registrovat se). Firmy přihlášené v platformě pak pod položkou "Licitaciones" (výběrová řízení) naleznou odkaz "Solicitar información" (požadavek na informace). Všechny dotazy k danému výběrovému řízení se i s odpověďmi budou na platformě zobrazovat. Dotazy v angličtině by měly být akceptovány.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat (jan.jurcak@asu.cas.cz).

Ukončená výběrová řízení

Byla uzavřena výběrová řízení na návrh montáže dalekohledu,  primárního zrcadla, a adaptivního sekundárního zrcadla. Výběrového řízení se nezúčastnila žádná české firma.

Zatím byly vybrány firmy IDOM CONSULTING, ENGINEERING, ARCHITECTURE, SAU na realizaci návrhu montáže dalekohledu, TNO na návrh sekundárního zrcadla a SENER Aerospecial na návrh primárního zrcadla.