Vítejte na portálu Národní sítě pozorovatelů Slunce. Portál spravuje Sluneční patrola, která je součástí Slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a Regional Warning Centre Prague (pobočka International Space Environment Service). Na tomto webu naleznete pozorování Slunce včetně archivů, které pocházejí z různých míst v České republice, aktuální informace o sluneční aktivitě a informace o chystaných „slunečních“ akcích. Pokud pozorujete pravidelněji a chtěli byste se připojit, neváhejte nás kontaktovat.


Poslední novinka

Fotografická soutěž
,

Fotografická soutěž

Jemný saharský písek a prach se může při vyšších rychlostech větru zvířit, a vzestupným prouděním vzduchu se pak dostává do střední vrstvy troposféry. Výškové proudění následně zajistí jeho distribuci po planetě. Calima, tedy jev, kdy písek ze Sahary zasype jinou oblast, než zmiňovanou poušť, se nejčastěji vyskytuje v oblasti Kanárských ostrovů. Nicméně v závislosti na směru a rychlosti větru se písek a prach může dostat až nad území naší republiky.

Nadcházející událost

Výlet Sluneční sekce - zrušeno
,

Výlet Sluneční sekce - zrušeno

Sluneční sekce pořádá 21. března 2020 výlet na Ondřejovskou hvězdárnu. Mimo běžné prohlídky bude možné si  prohlédnout i kopuli naší Sluneční patroly a přístroj Ondřejovský celostat a spektroskop, které jsou běžně i během Dne otevřených dvěří pro veřejnost nedostupné. 


Poslední článek