Vítejte na portálu Národní sítě pozorovatelů Slunce. Portál spravuje Sluneční patrola, která je součástí Slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a Regional Warning Centre Prague (pobočka International Space Environment Service). Na tomto webu naleznete pozorování Slunce včetně archivů, které pocházejí z různých míst v České republice, aktuální informace o sluneční aktivitě a informace o chystaných „slunečních“ akcích. Pokud pozorujete pravidelněji a chtěli byste se připojit, neváhejte nás kontaktovat.


Poslední novinka

Nadcházející událost

Solarografie 2021
, , , ,

Solarografie 2021

Rádi bychom Vás pozvali na Solarografické setkání 2021, které se bude konat 12. června 2021. Setkání se bude konat podle aktuálních vládních opatření.
V minulém roce uběhlo právě dvacet let od vzniku unikátního projektu nazvaného Solarigrafie (Solaris 2000). U zrodu tohoto projektu stáli tři muži Sławomir Decyk, Paweł Kula a Diego López Calvín. Je na čase se ohlednout, zhodnotit úspěchy projektu a uvažovat nad jeho budoucností.


Poslední článek

Oblast 2826 s otočenou polaritou
, , ,

Oblast 2826 s otočenou polaritou

Se všemi dalekohledy a družicemi máme Slunce takříkajíc pod drobnohledem. Zdálo by se proto, že základní principy jeho chování už musí být natolik zmapované, že nás už prostě nemá co překvapit. Jednou za čas se však nakonec vždy něco objeví. Aktivní oblast NOAA 2826 je toho zářným příkladem. Její polarita je totiž otočena o 90°.