Studentské stáže na Slunečním oddělení

Sluneční oddělení Astronomického ústavu AV ČR nabízí stáž pro studenty středních a vysokých škol i pro zkušené astronomy amatéry. Podívejte se na nabízené programy a kontaktujte nás :-)

Nabízíme možnost vyzkoušet si pozorování s optickými přístroji na slunečním oddělení Astronomického ústavu v Ondřejově. Program je primárně určen studentům středních a vysokých škol, kteří tak můžou získat nové zkušenosti v oboru, který studují či chtějí studovat. Může být ale zajímavý i pro zkušené astronomy amatéry. Stáž lze realizovat i v rámci studentských projektů středních škol či středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Zájemci se mohou účastnit těchto pozorovacích programů:

1. Sluneční patrola - systematické pozorování aktuální sluneční aktivity od kresby po snímky - http://www.asu.cas.cz/~sunwatch/. Student se setká s různým typem dat (aktuální i archivní), které se bude učit nejen vytvářet ale i následně zpracovávat.

2. FICUS - širokopásmový spektrograf na pozorování slunečních erupcí. Student se bude účastnit testovacích i rutinních měření s novým přístrojem, získaná data může dál analyzovat.

3. HSFA2 - multikanálový úzkopásmový spektrograf - https://www.asu.cas.cz/~sos/hsfa2.html. Student se bude účastnit rutinních pozorování protuberancí a slunečních erupcí.

Termín stáží je v období červen - září 2021, délka trvaní dle domluvy, minimálně 1 týden.

Ubytování a stravování na Astronomickém ústavu se bude řídit dle aktuálně platných opatření v souvislosti s pandemickou situací.

Zájemci se mohou hlásit Martině Pavelkové martina.pavelkova@asu.cas.cz.