Akce pro veřejnost

Úplné zatmění Měsíce 27. července 2018

Přijďte se podívat na historickou část hvězdárny, kde budeme v Západní kopuli, případně poblíž s pomocí přenosných dalekohledů, pozorovat úplné zatmění Měsíce. Pouze za jasného počasí, od 21 do 23:30, vstup zdarma. 

Měsíc projde prakticky středem zemského stínu a bude tedy tmavší, než při jiných zatměních (Měsíc ani při úplném zatmění z oblohy úplně nezmizí) a fáze úplného zatmění bude trvat téměř nejdelší možnou dobu 1 hodinu a 43 minut. Takové zatmění Měsíce jsme naposledy mohli pozorovat v roce 2011 a další nás čeká až v roce 2029. Více o tomto zatmění - http://www.asu.cas.cz/articles/1332/19/zacina-vzacna-serie-mesicnich-zatmeni-v-cesku-znovu-nastane-az-za-10-let.

Na 27. července také připadá Velká opozice Marsu, kdy se po dvou letech planeta Mars dostane opět blízko Zemi a její kotouček v dalekohledech bude větší a bude tak možné pozorovat lepší detaily na planetě. Tato opozice Marsu se Sluncem nebude tak rekordní jako ta známá v roce 2003, ale přesto se Mars 31. července přiblíží k Zemi na skoro rekordních 57,5 milionu km. Dobrá pozorovatelnost Marsu se neomezí jen na datum opozice se Sluncem, ale bude trvat od poloviny července do konce první srpnové dekády. Bohužel Mars bude ale nízko nad obzorem, takže pro pozorování planety bude třeba dobrý obzor a klidný vzduch.

Obloha při úplném zatmění Měsíce 27. červnce 2018. Autor: EAI/Petr Horálek.
Obloha při úplném zatmění Měsíce 27. červnce 2018. Autor: EAI/Petr Horálek.

Kontakt a další informace:

Pavel Suchan
Tiskový tajemník Astronomického ústavu AV ČR
Email: suchan@astro.cz
Tel: 737 322 815