Veřejnost a média

Tiskové konference

Mise Evropské kosmické agentury LISA k detekci gravitačních vln byla přijata – Češi se na ní podílejí

Zveme vás na mimořádnou tiskovou konferenci, která proběhne na závěr setkání řešitelského týmu programu Strategie AV21 – Vesmír pro lidstvo. V pondělí 29. ledna ve 14:00 v přednáškovém sále Geofyzikálního ústavu AV ČR, Boční II 1401, Praha 4, Spořilov.

Online tisková konference z Evropské jižní observatoře

V pátek 25. 11. 2022 od 13 hodin se koná tisková konference k oficiálnímu uvedení do provozu projektu PLATOSpec. Vzhledem k umístění v Chile bude tisková konference online a připojit se bude možné přímo do Zoom relace a nebo ji sledovat pasivně na Youtube.

Předvedení dvou nově postavených Čerenkovových teleskopů 12. května 2022 na observatoři v Ondřejově

Zveme novináře na předvedení dvou nově postavených Čerenkovových teleskopů SST-1M provozovaných Astronomickým ústavem AV ČR (ASÚ), Fyzikálním ústavem AV ČR (FZÚ), Univerzitou Palackého v Olomouci (UP), Ústavem jaderné fyziky Henryka Niewodniczańskiho (UJF-PL) Polské akademie věd, Univerzitou v Ženevě (UNIGE) a dalšími institucemi konsorcia SST-1M.

Tisková konference na téma zásadní modernizace Perkova dalekohledu

Ve spolupráci Astronomického ústavu AV ČR a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR vás srdečně zveme na tiskovou konferenci na téma zásadní modernizace Perkova dalekohledu, největšího dalekohledu v České republice. Tisková konference se bude se konat v pátek 26. června 2020 od 11:00 v kopuli dalekohledu na hvězdárně v Ondřejově za účasti předsedkyně Akademie věd.

První české jméno pro cizí planetární systém

Zveme vás na tiskovou konferenci První české jméno pro cizí planetární systém, která se bude konat v úterý 17. prosince 2019 ve 12.00 v Akademii věd, Národní třída 3, Praha 1, místnost č. 206. Již v 11.00 jste zváni na přímý přenos tiskové konference Mezinárodní astronomické unie z Paříže, streamovat budeme rovněž v místnosti 206.

10 roků Jizerské oblasti tmavé oblohy

4. listopadu to bude přesně 10 roků od založení Jizerské oblasti tmavé oblohy, tehdy v chatě Pyramida na Jizerce. Česko - polská Jizerská oblast tmavé oblohy se stala první takovou oblastí v Evropě a první přeshraniční na světě. K tomuto výročí se bude konat tisková konference na Krajském úřadě Libereckého kraje v Liberci za účasti hejtmana Libereckého kraje pana Martina Půty a náměstka ministra životního prostředí pana Vladislava Smrže, který má za vládu v gesci problematiku světelného znečištění.

Pozvánka na tiskovou konferenci k výročí Perkova dalekohledu (14.8.2017)

Zveme novináře na tiskovou konferenci, která se uskuteční v pondělí 14. srpna od 11:00 do 12:30 na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, přímo v kopuli dalekohledu. Individuální rozhovory budou možné po skončení tiskové konference. Přesto, že největší český dalekohled s průměrem zrcadlového objektivu 2 metry a celkovou hmotností přes 80 tun slaví už padesát roků provozu, je ve skvělé technické kondici, za sebou má nepřeberné množství výsledků a před sebou rozšíření pozorovacích programů.

Proběhla tisková konference: Solar Orbiter - mise ke Slunci s českou účastí

Představujeme velmi úspěšný podíl Akademie věd České republiky na realizaci vědeckých přístrojů pro velký projekt Evropské kosmické agentury (ESA) – sondu Solar Orbiter, která v roce 2019 zamíří ke Slunci a jejíž mise bude znamenat zásadní posun ve výzkumu naší nejbližší hvězdy. Účast Akademie věd ČR na projektu Solar Orbiter je realizována v rámci programu „Vesmír pro lidstvo“ Strategie AV21. O českém podílu na přístrojích STIX, RPW, METIS a SWA, jejichž letové kusy byly úspěšně předány do ESA, se dnes 19. července 2017 uskutečnila tisková konference.

Pozvánka na tiskovou konferenci: Solar Orbiter - mise ke Slunci s českou účastí (19. 7. 2017)

Zveme vás na tiskovou konferenci pořádanou v rámci Strategie AV21, program "Vesmír pro lidstvo", která se uskuteční ve středu 19. července od 10:30 do 12:00 v budově Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1. Individuální rozhovory budou možné po skončení tiskové konference. Představíme velmi úspěšný podíl Akademie věd České republiky na realizaci vědeckých přístrojů pro velký projekt Evropské kosmické agentury (ESA) - sondu Solar Orbiter, která v roce 2019 zamíří ke Slunci a jejíž mise bude znamenat zásadní posun ve výzkumu naší nejbližší hvězdy. Budeme informovat o smyslu a vědeckých cílech sondy Solar Orbiter a o českém podílu na přístrojích STIX, RPW, METIS a SWA, jejichž letové kusy byly úspěšně předány do ESA.

Snídaně s novináři s Indirou Feustelovou: 5 roků od startu Krtka astronauta

Srdečně vás zveme v pondělí 16. května 2016 v 9 hodin na setkání s manželkou amerického astronauta Andrewa Feustela paní Indirou Feustelovou, která právě v České republice završila kurz češtiny. Setkání se zúčastní také synové Ari a Aden Feustelovi. Na místě bude i Krtek astronaut svázaný s velkým popularizačním projektem Do kosmu s Krtkem.

Tisková konference k 5. výročí založení Jizerské oblasti tmavé oblohy

POZVÁNKA na tiskovou konferenci k 5. výročí založení Jizerské oblasti tmavé oblohy, která se koná v předden výročí jejího založení - v pondělí 3. listopadu 2014 od 12:00 v horské chatě Pyramida, osada Jizerka (obec Kořenov).