O nás

Virtuální prohlídky

Virtuální a komentované prohlídky observatoře

Nemáte čas či možnost se k nám přijet podívat? Nebo rádi využíváte moderních možností? Či si chcete zavzpomínat na vaši návštěvu u nás? Pak tu pro vás máme virtuální prohlídky a jednu komentovanou prohlídku

Milovníkům historie a původní hvězdárny na tzv. Centrální plošině, díle nejen zakladatele hvězdárny Dr. Josefa Jana Friče, ale také architekta Josefa Fanty, nabízíme prohlídku exteriérem i interiéry historické hvězdárny: http://asu.pano3D.eu .

 

I když se veřejnosti věnujeme opravdu hodně, přeci jen nejsme lidovou, popularizační hvězdárnou, a tak příležitostí k pozorování pro veřejnost je jen několik v roce (přehled pozvánek najdete na http://www.asu.cas.cz/cz/verejnost-a-media/akce-pro-verejnost). Ale můžeme se s vámi podělit o pohled na noční oblohu nad ondřejovskou observatoří, který zachytil skvělý fotograf noční oblohy Petr Horálek: http://www.asu.cas.cz/cz/asu/predstavujeme-se .

 

Při komentované prohlídce se v pěti minutách "dějepisu" seznámíte s historií hvězdárny a v deseti minutách se ve "fyzice" podíváte na dalekohledy v historické Západní kopuli - jak se s nimi zaměřuje na objekt, jak fungují a co je s nimi vidět. Vašima očima bude objektiv mobilního telefonu, kterým jsme to pro vás natočili tak, jako byste na hvězdárně opravdu byli. Průvodcem vám bude Pavel Suchan, vedoucí skupiny průvodců na hvězdárně. Za 15 minut zase můžete odjet domů :-). Určeno pro starší žáky a klidně i dospělé. Prohlídka byla natočena v době epidemie, kdy byla ondřejovská hvězdárna uzavřena pro veřejnost.

 

Zpracovali jsme pro vás nejen historii největšího dalekohledu v České republice, ale také informace o jeho využití a používaných přístrojích: