Veřejnost a média

Obloha tento měsíc

Srpen 2020

Venuše v srpnu září ráno vysoko nad východním obzorem a 13. 8. se dostane do největší západní elongace (46° od Slunce). Na ranní obloze počátkem měsíce budeme ještě moci zahlédnout nízko nad severovýchodním obzorem Merkur. Obloze ovšem vévodí Jupiter a Saturn, tyto planety jsou po červencové opozici se Sluncem, takže je na obloze spatříme po většinu noci kromě rána. Mars je na obloze po většinu noci kromě večera a už také začíná být zajímavý i v menších dalekohledech (úhlový průměr překročí 15”), protože se blíží k říjnové opozici se Sluncem. Uran s Neptunem je viditelný rovněž po většinu noci kromě večera, jen už je neuvidíme očima, ale potřebujeme dalekohled. 

V srpnu nás čekají dvě pěkná seskupení Měsíce, Jupiteru a Saturnu. První uvidíme 1. a 2. 8., to druhé nastane koncem měsíce ve dnech 28. a 29. 8. 

Perseidy mají letos maximum v denních hodinách 12. srpna. Průměrná hodinová frekvence v maximu je přes 100 meteorů. Měsíc bude bohužel krátce po poslední čtvrti a bude tak rušit pozorování v druhé polovině noci. 

Z krásného a nečekaného vesmírného divadla, které předvedla v červenci vlasatice C/2020 F3 (NEOWISE) už bude pouze slábnoucí kometka, přesto v době kolem srpnového novoluní bude stále dobře pozorovatelná triedry a malými dalekohledy. 

Mapa oblohy pro srpen 2020 (autor: udalosti.astronomy.cz).
PDF verzi získáte kliknutím na obrázek.