Veřejnost a média

Akce pro veřejnost

Letošní rok zatím nepřál našemu stylu dnů otevřených dveří a spoustě akcí pro veřejnost, které každoročně připravujeme. Ale aspoň něco zde postupně najdete. Těšíme se na vás. 

Připravujeme

Výstava solarografie v Planetáriu Praha

V pražském Planetáriu v Holešovicích si můžete prohlédnout solarografickou výstavu. Výstava se nachází na terase a je volně přístupná přes vestibul Planetária, kde se neplatí vstupné. Autorem je Dr. Maciej Zapiór ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Spolupráce Jan Kužník. Výstava bude otevřena do Vánoc.
Podrobnosti...

Pro školy a pro školáky v rámci Czech Space Week

Astronomický ústav AV ČR se zapojuje do Czech Space Week. A tohle rozhodně bude stát za to. Vybraní řečníci vyprávějí poutavě a s velkým objemem informací. Kdo si najde čas na stream, nebude litovat.
Podrobnosti...

Kam se ztrácí tma? A proč ji tak moc potřebujeme?

O světovém ekologickém problému - světelném znečištění. Uvidí generace po nás ještě vůbec hvězdy na nebi? Dá se s tím něco dělat? Přednáší pracovník Astronomického ústavu AV ČR a předseda Odborné skupiny pro tmavou oblohu České astronomické společnosti Pavel Suchan. Na závěr přednášky vyrazíme ven, pod lampy a světla města a ukážeme si názorné příklady jak svítit a jak naopak nesvítit.
Podrobnosti...

 


Proběhlé akce

Den otevřených dveří na pražském pracovišti Astronomického ústavu AV ČR 6. listopadu 10 - 15 hodin

Ústavy Akademie věd v pražském areálu na Spořilově - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a také naše pražské pracoviště - Oddělení galaxií a planetárních systémů - pořádají v rámci Týdne Akademie věd společný Den otevřených dveří v sobotu 6. 11. od 10 do 15 hodin.

Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října 2021

O státním svátku ve čtvrtek 28. října poskytneme přídavek prohlídek pro veřejnost. Bude se jednat o poslední prohlídky v tomto roce. Začátky v 10, ve 13 a v 16 hodin. Vstupné standardní. 28. říjen je pro hvězdárnu významným dnem, protože při desátém výročí vzniku samostatného Československa se Josef Jan Frič rozhodl odevzdat svoji soukromou hvězdárnu státu.

Vnitřní teleskop - vesmírné dílo Eduarda Kaca

Zveme vás 2. listopadu 2021 od 18.00 do Kino 35, Štěpánská 35, Praha 1 na promítání dokumentu s následnou diskuzí. Film ve francouzštině s českými titulky (délka 1:30) je z produkce francouzské vesmírné agentury CNES. Po projekci bude následovat debata režiséra Virgila Novariny s astrofyzikem Jiřím Svobodou z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (ve francouzském a českém jazyce se simultánním překladem).

Dětský den s vílou Izerínou na Jizerce 2. října

Uskuteční se v sobotu 2. 10. 2021 ve staré Sklárně na Jizerce od 10 do 16 hodin. Podílíme se v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy.

Noc vědců 24. září 2021 - program na hvězdárně v Ondřejově i na pražském pracovišti

Na pátek 24. září jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili tento program na hvězdárně v Ondřejově a také na našem pražském pracovišti.

Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 18. září

V sobotu 18. září 2021 proběhne již 18. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu.

Výstava Pohledy do nebe v Kamenici od 18. září

Zveme vás na výstavu velkoformátových fotografií vesmíru pořízených na Evropské jižní observatoři, kterou jsme tentokrát zapůjčili do Kamenice nedaleko Ondřejova. V KD Kamenice bude výstava poprvé přístupná 18. září na Podzimních slavnostech, k vidění zde bude až do konce října.

Koncert na hvězdárně v sobotu 11. září od 16 hodin

Astronomický ústav AV ČR a Kruh přátel hudby v Ondřejově pořádají koncert Tria Komorní dechové harmonie Brno "Od vídeňského klasicismu po pozdní romantismus".

Festival vědy 8. září v Praze

Zveme vás na další ročník Festivalu vědy, který se bude konat ve středu 8. září 2021 od 8:30 do 18:30 na Vítězném náměstí v Praze - Dejvicích (před ČVUT).

Den a noc na Jizerce v sobotu 14. srpna 2021

Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Astronomickým ústavem AV ČR a Hvězdárnou Turnov vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu.

Přednáška 14. srpna 2021 v Malechovicích

Na 11. ročníku pozorování denní i noční oblohy s doprovodným programem na Novákově kopci v Malechovicích v Českém ráji vystoupí Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově v noci z 12. na 13. srpna

Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny.

10. srpna v pražské Vile Lanna - přednáška a pozorování (Prahy)

V úterý 10. srpna 2021 můžete navštívit v pražských Dejvicích Vilu Lanna, a to zdarma. Novorenesanční budova se stane prostředníkem pro cestu ke hvězdám – od 17 hodin zde Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR seznámí návštěvníky s Perseidami a jak na ně koukat pod co nejtmavší oblohou a také odpoví na otázku, proč je tma ohrožený druh. Na vyhlídkové věži pak bude možné pozorovat hvězdářským dalekohledem, i když s ohledem na pražskou oblohu a také pozdní soumrak spíše Prahu. Samotná budova je nádherná, stojí zato se tu zastavit.

Velká prázdninová hra o poklad Ladova kraje

Prohlídku ondřejovské hvězdárny můžete v létě spojit s venkovní hrou Ladova kraje. Úkoly se plní přímo v obcích a dáváte tak dohromady finální tajenku, která vám otevře cestu k pokladu. V pokladu mimo jiné najdete zbrusu novou turistickou vizitku Ladova kraje. Kromě toho se můžete dostat do závěrečného slosování o ceny.

Pozorování částečného zatmění Slunce 10. června

Zveme vás na ondřejovskou hvězdárnu, kde v její historické části budeme pozorovat částečné zatmění Slunce. Určeno pro širokou veřejnost a pro školní skupiny. S výkladem odborníků a zdarma. Pouze za jasného počasí. Od 11:30 do 13:45.

Chatuj s astronomkou

Chatuj s astronomkou u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě.

 


Archiv akcí

 

2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008