Veřejnost a média

Akce pro veřejnost

Letošní rok nepřeje našemu stylu otevřených dnů a spoustě akcí pro veřejnost, které každoročně připravujeme. Ale aspoň něco zde najdete. A osobně se na vás těšíme v lepších časech. 

Připravujeme

Přednáška Event Horizon Telescope a první fotografie černé díry

Zveme vás na online přednášku na téma fotografie první černé díry. Koná se 30. listopadu od 19 hodin online. Na přednášku je třeba se registrovat. Úvodní slovo a následnou diskuzi povede ředitel Astronomického ústavu AV ČR profesor Vladimír Karas.
Podrobnosti...

 


Proběhlé akce

Online přednáška - Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.: Bennu a Ryugu – světy z doby kamenné

Bennu a Ryugu jsou malé blízkozemní planetky, v posledních letech zkoumané kosmickými sondami Osiris-REX a Hayabusa 2. Obě patří mezi mezi tzv. uhlíkaté nebo také primitivní planetky – materiál, kterým jsou tvořeny, prošel od doby vzniku Sluneční soustavy vůbec nejmenším přetvořením. Nejdůležitějším úkolem obou sond je dovézt na Zemi vzorky materiálu, který budeme zkoumat teprve za několik let. I přesto již zjistily o těchto světech mnoho zajímavého a překvapivého.

Evropská noc vědců 27. listopadu - program

Evropská noc vědců letos výjimečně proběhne v pátek 27. listopadu. I tak se ale snaha Evropské unie netrefila do skutečného vývoje pandemie, a tak se Astronomický ústav AV ČR zapojí pouze virtuálně.

13. 11. 2020 v 18:00–18:45 - Jiří Svoboda, Astronomický ústav AV ČR: Černé díry v hledáčku kosmických misí

Online přednáška v rámci Czech Space Week - https://czechspaceweek.com/event/cerne-diry-v-hledacku-kosmickych-misi-jiri-svoboda/

13. 11. 2020 v 16:00–17:30 - Proč nám nad hlavami krouží tolik družic?

Online panelová diskuze v rámci Czech Space Week, které se účastní Josef Sebera, Astronomický ústav AV ČR - https://czechspaceweek.com/event/proc-nam-nad-hlavami-krouzi-tolik-druzic-panelova-diskuze/

13. 11. 2020 v 9:00–9:30 - Pavel Suchan, Astronomicky ústav AV ČR: Co mají hvězdárny a sovy společného? Potřebují tmu!

Pro děti v rámci Czech Space Week - online přednáška - https://czechspaceweek.com/event/co-maji-hvezdarny-a-sovy-spolecneho-potrebuji-tmu-pro-deti/

Czech Space Week 8. až 14. 11. - souhrnný program

Czech Space Week v online prostoru! A za velké účasti programu Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo, který náš ústav koordinuje. Festival věnovaný kosmickým technologiím, kosmickému vzdělání i byznysu proběhne 8.–14. listopadu 2020 - bude to týden plný přednášek, panelových diskuzí a živých vysílání, pro dospělé i pro děti. Podívejte se na program.

Den zavřených dveří na Astronomickém ústavu AV ČR

Zveme vás na Den zavřených dveří v Oddělení galaxií a planetárních soustav na pražském pracovišti Astronomického ústavu AV ČR, který v rámci Týdne vědy a techniky proběhne v neděli 8. listopadu od 18:00 a bude trvat zhruba hodinu (v případě velkého zájmu prodloužíme). Budeme streamovat na facebooku "Astronomický ústav AV ČR".

Film Perkův dalekohled nyní ke shlédnutí na webu

Týden vědy a techniky pořádaný Akademií věd je v plném (onlinovém) proudu na www.tydenvedy.cz, ale filmy, které nabízí, jsou volně ke shlédnutí pouze do neděle. Nezapomeňte tedy na film Perkův dalekohled. Stačí otevřít web a dát Sledovat film. A pak se už jen pohodlně usadit a podívat se na největší český dalekohled a také do tváře jedné z nevýznamnějších osobností české a světové astronomie, nedávno zesnulému Luboši Perkovi, který se dožil neuvěřitelných 101 roků.

Mimořádná přednáška na téma udělení Nobelovy ceny za fyziku v roce 2020 za teoretický i experimentální výzkum černých děr

Zveme vás na mimořádnou přednášku na téma udělení Nobelovy ceny za fyziku v roce 2020 za teoretický i experimentální výzkum černých děr.

ZRUŠENO - Den otevřených dveří na hvězdárně v sobotu 26. září

Den otevřených dveří na ondřejovské hvězdárně je s ohledem na aktualizaci vládních opatření v soucislosti s šířením koronaviru ZRUŠEN.

ZRUŠENO - Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 19. září

ZRUŠENO - Pochod po stopách kocoura Mikeše právě město Mnichovice jako pořadatel zrušilo. V sobotu 19. září 2020 proběhne již 17. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma. Na stanovišti pochodu pak bude připraveno astronomické zpestření.

Den a noc na Jizerce 15. srpna 2020

Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti a Astronomickým ústavem AV ČR vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu.

Astrostezka Říčany - komentované procházky 30.7. a 20.8.

Astrostezku v Říčanech vybudovalo Muzeum Říčany a je dobrým tipem na zajímavý výlet. Nyní můžete využít komentované procházky s pracovníkem Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR docentem Michalem Švandou. Na letošní léto jsou připraveny dva termíny: 30. 7. 2020 od 16 do 18 h 20. 8. 2020 od 18 do 21 h

Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově v noci z 12. na 13. srpna

Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme vás na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny.

Koncert na hvězdárně 5. září

Srdečně vás zveme na koncert na naší hvězdárně. V sobotu 5. září v 16:00 rozezní areál parku ondřejovské hvězdárny trombónové seskupení Bonetet, složené ze špičkových interpretů z celé republiky. V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v knihovně ondřejovské hvězdárny.

Jizerská oblast tmavé oblohy na EUROREGION Tour 6. a 7. března

Jizerská oblast tmavé oblohy se představí na veletrhu cestovního ruchu EUROREGION Tour ve dnech 6. a 7. března 2020 v Eurocentru v Jablonci nad Nisou. Vstup zdarma. Více o veletrhu na www.euroregiontour.cz.

James Webb Space Telescope - nový pohled k horizontům vesmíru

Zveme vás na přednášku prof. Vladimíra Karase a dr. Michala Zajačeka s názvem "James Webb Space Telescope - nový pohled k horizontům vesmíru."

Pozorování polostínového zatmění Měsíce na ondřejovské hvězdárně

Zveme vás v pátek 10. ledna od 18 do 20:30 na pozorování tohoto úkazu v historické Západní nebo Centrální kopuli (co stromy a obzor dovolí). Vstup zdarma. Pouze za jasného počasí.

 


Archiv akcí

 

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008