Veřejnost a média

Prohlídky a pozorování

Pravidelné prohlídky pro veřejnost probíhají od července do září každou sobotu, neděli a státní svátek od 10, 13 a 16 hodin. 

Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října 2021:

O státním svátku ve čtvrtek 28. října poskytneme přídavek prohlídek pro veřejnost. Bude se jednat o poslední prohlídky v tomto roce. Začátky v 10, ve 13 a v 16 hodin. Vstupné standardní. 28. říjen je pro hvězdárnu významným dnem, protože při desátém výročí vzniku samostatného Československa se Josef Jan Frič rozhodl odevzdat svoji soukromou hvězdárnu státu. 

Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Během návštěvy Vás naši průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kopuli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a řadu zajímavých přístrojů. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.

Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval architekt Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje, např. trofejní německé radary z 2. světové války, z nichž některé stále slouží vědeckým pozorováním, zejména Slunce nebo meteorů. V severní části, v „Kubětinách“, se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným roku 1967. V okolí observatoře je také řada turisticky zajímavých míst (a mnoho z nich naleznete v internetové brožuře Poznáváme Posázaví).

Virtuální prohlídky

Pokud zrovna nemáte cestu, můžete se na nás podívat i virtuálně, pomocí prohlídek!

Jak nás najdete? A kde se před návštěvou observatoře posilnit?

Observatoř Astronomického ústavu se nachází 30 km jihovýchodně od okraje Prahy poblíž dálnice D1. Přijet můžete autem, autobusem nebo si udělat procházku od vlaku. Okolí Ondřejova je také oblíbený cíl projížděk na kole. Abyste nepřišli hladoví, doporučujeme Vám se posilnit. Využít můžete buďto možnosti nákupu v potravinách, nebo navštívit restauraci v Ondřejově či okolí. Přímo v Ondřejově na náměstí se nachází dva obchůdky s potravinami naproti zastávky Ondřejov-náměstí, ze směru od Prahy: Potraviny (pátek otevřeno do 17:00, sobota do 11:30, neděle zavřeno) nebo Večerka (pátek otevřeno do 19:00, sobota a neděle do 17:00). Na ondřejovském náměstí pak najdete vyhlášenou restauraci Pietro a v nedalekých Hrusicích (pár minut autem) se nachází tématická restaurace U Sejků ve stylu Ladových obrázků. A jak se tedy dostanete k nám na observatoř?

Autem sjeďte z dálnice D1 na výjezdu 21 (směr Benešov). Hned za sjezdem odbočte vpravo směr Mnichovice, pokračujte 4 km a poté se v Mnichovicích na křižovatce dejte opět vpravo do Ondřejova. Na kraji obce (u pily) se dejte ve směru šipky po dlážděné cestě vlevo do kopce, následujte cedule "Astronomický ústav" a přijedete do areálu observatoře, kde je označeno parkoviště pro návštěvníky. 

Do Ondřejova jezdí dvě autobusové linky ROPID. Z Prahy ze stanice Háje (konečná metra C) jezdí linka 383 (60 min). Vystoupit můžete v zastávce Ondřejov-U Pily nebo na náměstí. Ze Strančic od železniční stanice jezdí linka 490 (25 min, pouze na náměstí). Z náměstí potom následujte cedule "Astronomický ústav".

Vlakem z Prahy jeďte do stanice Strančice a pokračujte autobusovou linkou 490. Z Mirošovic nebo Senohrab si můžete udělat od Ondřejova pěší výlet (5 km). Ve směru od Sázavy je nejbližší stanice Chocerady, kde navazuje linka 383. Po výstupu z autobusu následujte cedule "Astronomický ústav".

Do Ondřejova vede několik turistických tras. Žlutá značka spojující Mirošovice a Chocerady prochází přímo areálem hvězdárny, další turistické trasy pak vedou z Mirošovic, Senohrab a Černých Voděrad. Ondřejovem rovněž prochází pěkné cyklotrasy Ladova kraje. Mapa.

Přístup a délka prohlídky

Naši průvodci se těší na vaši návštěvu!

Areál hvězdárny je volně přístupný, do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem. Upozorňujeme, že budovy nemají bezbariérový přístup a v historických kopulích je zúžený prostor. Trasa prohlídky vede z části přírodním terénem a ujdete při ní asi 1,5 km. Exkurze trvá přibližně 2 hodiny, není-li domluveno jinak.

Individuální prohlídky

Návštěvy hvězdárny jsou možné od května do září každou sobotu a neděli a také o státních svátcích. Prohlídky začínají v 10, 13 a 16 hodin.

Skupinové prohlídky

Skupinovou prohlídku (od 20 osob) je možné domluvit na všední dny od dubna do října v termínech 10:00 a 13:00, výjimečně podle domluvy na jiný termín. Objednávku je třeba domluvit předem, a to emailem na adrese exkurze@asu.cas.cz. Vaši objednávku přijmeme, zajistíme průvodce a následně vám ji teprve potvrdíme, takže vyřízení objednávky trvá několik dní. V případě dotazů a upřesnění můžete od pondělí do pátku volat na 725 948 910. Preferujeme ale elektronickou poštu. Kapacita jedné skupiny pro prohlídku je s ohledem k omezenému prostoru v historických kopulích 25, výjimečně až 30 osob (žáků).

Mimořádné akce

V případě výjimečného nebeského úkazu nabízí naše hvězdárna pozorování jevu spojené s výkladem odborníka. Informace o případném mimořádném pozorování se dozvíte na úvodní straně v novinkách.

Během roku pořádáme rovněž několik akcí, během kterých si můžete hvězdárnu prohlédnout zdarma. Především je to jarní Den otevřených dveří nebo podzimní Noc vědců. O těchto akcích informujeme na stránce Akce pro veřejnost.

Vstupné

Na hvězdárně je možné platit pouze hotově v Kč a přiměřenou částkou. Moc děkujeme za pochopení.

děti do 6 let včetně zdarma
děti 7-15 let 40 Kč
exkurze mateřských, základních a středních škol 40 Kč za žáka
studenti 60 Kč
dospělí 80 Kč
důchodci, ZTP a členové České astronomické společnosti 60 Kč

Minimální vstupné při skupinové exkurzi činí 400 Kč. Toto se týká pouze objednaných skupin mimo pravidelné prohlídky pro veřejnost. Za objednanou prohlídku v angličtině je účtováno dvojnásobné vstupné za osobu.

Návštěvní řád

Pracovní, pozorovací, provozní a historické objekty jsou umístěny na rozsáhlém pozemku. Parková úprava observatoře umožňuje volný vstup návštěvníků. Charakter naší práce však vyžaduje určitá omezení:

  1. O sobotách a nedělích od počátku května do konce září se koná prohlídka observatoře s průvodcem. Zájemcům doporučujeme prohlídku Astronomického muzea Vojtěcha Šafaříka. Při mimořádných úkazech na obloze pořádáme pozorování pro veřejnost v historické Západní kopuli. Zde je nutno se řídit pokyny pozorovatelů.Území observatoře je pěší zónou a oblastí klidu. V nočních hodinách je nutno omezit používání světel.
  2. Park observatoře je volně přístupný. Je doporučeno používat cesty a chodníky. Sportovní hry zde nejsou povoleny. Poškozování parku je přísně zakázáno.
  3. Pro osoby invalidní, odkázané plně na pohyb označeným motorovým vozidlem platí na území observatoře pravidla platná pro silniční dopravu typu "zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhy".

Aktuální počasí u nás

Předpověď počasí pro Ondřejov

Než se k nám vydáte, podívejte se, jaké je u nás počasí. Aktuální snímek oblohy z webové kamery Českého hydrometeorologického ústavu (viz níže, aktualizijte obnovením stránky či klávesou F5).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přijeli jste na hvězdárnu Astronomického ústavu AV ČR i přesto, že v současné situaci jsou exkurze zrušeny. V pěti minutách "dějepisu" se seznámíte s historií hvězdárny a v deseti minutách se ve "fyzice" podíváte na dalekohledy v historické Západní kopuli - jak se s nimi zaměřuje na objekt, jak fungují a co je s nimi vidět. Vašima očima bude objektiv mobilního telefonu, kterým jsme to pro vás natočili tak, jako byste na hvězdárně opravdu byli. Průvodcem vám bude Pavel Suchan, vedoucí skupiny průvodců na hvězdárně. Za 15 minut zase můžete odjet domů :-). Určeno pro starší žáky a klidně i dospělé.