Veřejnost a média

Archiv akcí

Rok 2012

 

Mimořádné pozorování planet na večerní obloze

Mimořádné pozorování planet na večerní obloze proběhlo v pátek 9. března, v sobotu 10. března a ve středu 14. března vždy od 18 do 20 hodin v historické Západní kopuli.

Evropský den vědy pro mládež 2012

Celoevropská akce Evropský den vědy pro mládež 2012, kterou pod hlavičkou iniciativy MILSET pořádá letos poprvé také AV ČR, se v letošním roce věnuje aktuálnímu tématu: Astronomie & Čas: Tajemství Mayského kalendáře. Především studenti a pedagogové tak mají jedinečnou možnost zdarma navštívit komponovanou přednášku, kde se dozví více o Mayském kalendáři a to přímo od předních odborníků na dané téma ‐ astronomů a historiků. Přednášející slibují pro veřejnost možná nečekané a šokující závěry a objasnění prognóz o konci světa v prosinci 2012.

Přednáška Bolidy a pády meteoritů

Přednáška Bolidy a pády meteoritů. Přednáší RNDr. Pavel Spurný, CSc. 25. 4. od 14:00 v Akademii věd ČR, Národní 3, Praha 1, sál 206.

Slavnostní uvedení dalekohledu GREGOR do provozu

21. května 2012 byl na Observatorio del Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech uveden do provozu největší evropský sluneční dalekohled GREGOR. Na jeho vybudování se podílel také Astronomický ústav AV ČR. Podívejte se na fotografie ze slavnostního uvedení do provozu za účasti českých zástupců z MŠMT a Astronomického ústavu AV ČR.

Finalisté astronomické olympiády v Ondřejově

V sobotu 26. května 2012 navštívili finalisté Astronomické olympiády observatoř Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, prohlédli si její pracoviště a mohli diskutovat s pracovníky ústavu. Astronomickou olympiádu pořádá Česká astronomická společnost a Astronomický ústav AV ČR se na ní podílí.

Dětský den v Ondřejově 3. června 2012

Astronomický ústav AV ČR se podílí na Dětském dni v Ondřejově, který pořádá Sokol Ondřejov v neděli 3. června 2012 od 14.00 v prostorách hvězdárny v Ondřejově. Pro děti i dospělé budeme mít připraven dalekohled k pozorování. Za jasného počasí se s ním podíváte přes filtr na Slunce, v případě zatažené oblohy se podíváme do okolní přírody. Zdarma. Vaší návštěvu můžete spojit s pravidelnou prohlídkou hvězdárny, která začíná v 10, ve 13 a v 16 hodin.

Projekt Ladův kraj v proměnách času 2012

V sobotu 16. června 2012 byl slavnostně zakončen projekt Základní školy bratří Fričů v Ondřejově "Ladův kraj v proměnách času", na kterém se Astronomický ústav AV ČR podílel. Návštěvníci mohli navštívit expozici ústavu v jedné ze školních tříd, shlédnout výukové lekce o ondřejovské hvězdárně, prohlédnout si panely o účasti ústavu v projektu a podívat se dalekohledem se slunečním filtrem na skvrny a protuberance na Slunci.

Seminář Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu 2012

O víkendu 30. 6. až 1. 7. 2012 proběhl na ondřejovské observatoři Seminář o výzkumu meziplanetární hmoty. Pořádaly ho Společnost pro meziplanetární hmotu a Astronomický ústav AV ČR. Seminář byl určen pro členy Společnosti pro meziplanetární hmotu a odborníky, ale účast veřejnosti byla možná.

Slavnostní shromáždění - Eleonora Gayerová z Ehrenbergu 2012

Obec Ondřejov a Astronomický ústav AV ČR ve spolupráci s Kruhem přátel hudby v Ondřejově Vás srdečně pozvali na slavnostní shromáždění při příležitosti 180. výročí narození (v Modré Hůrce) a 100. výročí úmrtí (v Ondřejově) koloraturní sopranistky Eleonory Gayerové z Ehrenbergu. Konalo se v pátek 31. srpna 2012 od 16 hodin ve Mlýně v Ondřejově. V doprovodu člena České filharmonie Jaroslava Šarouna vystoupila koloraturní sopranistka MgA. Anna Dolejší. Vzpomínkovou slavnost s ukázkami árií slovem a obrazem prováděla Mgr. Šárka Bumbová. V rámci doprovodného programu se v pátek 31. srpna 2012 od 13 hodin konala prohlídka hvězdárny v Ondřejově.

9. ročník tradičního turistického pochodu "Po stopách kocoura Mikeše" 15. září 2012

9. ročník tradičního turistického pochodu "Po stopách kocoura Mikeše" proběhl 15. září 2012. Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bylo jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Na hvězdárně v ten den byly prohlídky zdarma pro všechny návštěvníky toho dne. Na stanovišti pochodu pak bylo připraveno pozorování dalekohledem a zpestření pro děti "stref se míčkem do měsíčního kráteru". Ze stanoviště si každý odnesl malý obrázek na památku.

Astronomický den v Jizerské oblasti tmavé oblohy 6. října 2012

Na astronomické rodinné odpoledne a večer na Stogu Izerskim nad Świeradów-Zdrój jsme pozvali v sobotu 6. října 2012 od 15 do 22 hodin všechny milovníky nočního nebe plného hvězd. Na programu byly přednášky, pozorování Slunce a noční oblohy dalekohledy. Pozorování pořádala Jizerská oblast tmavé oblohy.

Do kosmu s Krtkem v Kolíně

Projekt Do kosmu s Krtkem, který v roce 2011 oslovil tisíce lidí, především dětí, stále žije. Krtek astronaut tentokrát z Amerického centra zavítal spolu s Astronomickým ústavem AV ČR a s dalekohledem do Kolína, kde 27. října 2012 probíhala narozeninová párty Obchodního centra Futurum.

Dny otevřených dveří pracoviště Spořilov 2.-3. listopadu 2012

Dny otevřených dveří se konaly na pracovišti Astronomického ústavu AV v Praze na Spořilově 2.-3. listopadu 2012, byla to jedinečná příležitost k návštěvě pražského pracoviště Astronomického ústavu AV ČR.

Výstava "Pohledy do vesmíru" v Kutné Hoře

Výstava "Pohledy do vesmíru" se konala od 1. listopadu do 31. prosince 2012 v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. 8. a 13. 11. byla výstava doplněna o pozorování dalekohledem.