Veřejnost a média

Archiv akcí

Rok 2021

 

Chat s astronomkou

Věděli jste, že Annie Cannon (1863 - 1941) vytvořila dnešní klasifikaci hvězd OBAFGKM, která je založena na jejich spektrálních vlastnostech? Nebo, že Jocelyn Bell (1943 - ) objevila zvláštní rádiové signály, které označila jako "malé zelené mužíčky" a které, jak se později ukázalo, pocházejí z rychle rotujících kompaktních hvězd vyzařujících velmi pravidelné pulsy, tzv. pulsarů? V minulosti se sice našly výjimečné ženy, které měly štěstí a mohly se věnovat své vášni pro studium astronomie, bohužel často byla práce těchto průkopnic spíše upozaděna. Naštěstí, časy se mění! Chat s astronomkou u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě.

Pozorování částečného zatmění Slunce 10. června

Zveme vás na ondřejovskou hvězdárnu, kde v její historické části budeme pozorovat částečné zatmění Slunce. Určeno pro širokou veřejnost a pro školní skupiny. S výkladem odborníků a zdarma. Pouze za jasného počasí. Od 11:30 do 13:45.

Velká prázdninová hra o poklad Ladova kraje

Prohlídku ondřejovské hvězdárny můžete v létě spojit s venkovní hrou Ladova kraje. Úkoly se plní přímo v obcích a dáváte tak dohromady finální tajenku, která vám otevře cestu k pokladu. V pokladu mimo jiné najdete zbrusu novou turistickou vizitku Ladova kraje. Kromě toho se můžete dostat do závěrečného slosování o ceny.

10. srpna v pražské Vile Lanna - přednáška a pozorování (Prahy)

V úterý 10. srpna 2021 můžete navštívit v pražských Dejvicích Vilu Lanna, a to zdarma. Novorenesanční budova se stane prostředníkem pro cestu ke hvězdám – od 17 hodin zde Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR seznámí návštěvníky s Perseidami a jak na ně koukat pod co nejtmavší oblohou a také odpoví na otázku, proč je tma ohrožený druh. Na vyhlídkové věži pak bude možné pozorovat hvězdářským dalekohledem, i když s ohledem na pražskou oblohu a také pozdní soumrak spíše Prahu. Samotná budova je nádherná, stojí zato se tu zastavit.

Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově v noci z 12. na 13. srpna

Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny.

Přednáška 14. srpna 2021 v Malechovicích

Na 11. ročníku pozorování denní i noční oblohy s doprovodným programem na Novákově kopci v Malechovicích v Českém ráji vystoupí Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Den a noc na Jizerce v sobotu 14. srpna 2021

Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Astronomickým ústavem AV ČR a Hvězdárnou Turnov vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu.

Festival vědy 8. září v Praze

Zveme vás na další ročník Festivalu vědy, který se bude konat ve středu 8. září 2021 od 8:30 do 18:30 na Vítězném náměstí v Praze - Dejvicích (před ČVUT).

Koncert na hvězdárně v sobotu 11. září od 16 hodin

Astronomický ústav AV ČR a Kruh přátel hudby v Ondřejově pořádají koncert Tria Komorní dechové harmonie Brno "Od vídeňského klasicismu po pozdní romantismus".

Výstava Pohledy do nebe v Kamenici od 18. září

Zveme vás na výstavu velkoformátových fotografií vesmíru pořízených na Evropské jižní observatoři, kterou jsme tentokrát zapůjčili do Kamenice nedaleko Ondřejova. V KD Kamenice bude výstava poprvé přístupná 18. září na Podzimních slavnostech, k vidění zde bude až do konce října.

Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 18. září

V sobotu 18. září 2021 proběhne již 18. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu.

Noc vědců 24. září 2021 - program na hvězdárně v Ondřejově i na pražském pracovišti

Na pátek 24. září jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili tento program na hvězdárně v Ondřejově a také na našem pražském pracovišti.

Výstava solarografie v Planetáriu Praha

V pražském Planetáriu v Holešovicích si můžete prohlédnout solarografickou výstavu. Výstava se nachází na terase a je volně přístupná přes vestibul Planetária, kde se neplatí vstupné. Autorem je Dr. Maciej Zapiór ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Spolupráce Jan Kužník. Výstava bude otevřena do Vánoc.

Dětský den s vílou Izerínou na Jizerce 2. října

Uskuteční se v sobotu 2. 10. 2021 ve staré Sklárně na Jizerce od 10 do 16 hodin. Podílíme se v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy.

Vnitřní teleskop - vesmírné dílo Eduarda Kaca

Zveme vás 2. listopadu 2021 od 18.00 do Kino 35, Štěpánská 35, Praha 1 na promítání dokumentu s následnou diskuzí. Film ve francouzštině s českými titulky (délka 1:30) je z produkce francouzské vesmírné agentury CNES. Po projekci bude následovat debata režiséra Virgila Novariny s astrofyzikem Jiřím Svobodou z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (ve francouzském a českém jazyce se simultánním překladem).

Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října 2021

O státním svátku ve čtvrtek 28. října poskytneme přídavek prohlídek pro veřejnost. Bude se jednat o poslední prohlídky v tomto roce. Začátky v 10, ve 13 a v 16 hodin. Vstupné standardní. 28. říjen je pro hvězdárnu významným dnem, protože při desátém výročí vzniku samostatného Československa se Josef Jan Frič rozhodl odevzdat svoji soukromou hvězdárnu státu.

Den otevřených dveří na pražském pracovišti Astronomického ústavu AV ČR 6. listopadu 10 - 15 hodin

Ústavy Akademie věd v pražském areálu na Spořilově - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a také naše pražské pracoviště - Oddělení galaxií a planetárních systémů - pořádají v rámci Týdne Akademie věd společný Den otevřených dveří v sobotu 6. 11. od 10 do 15 hodin.

Pro školy a pro školáky v rámci Czech Space Week

Astronomický ústav AV ČR se zapojuje do Czech Space Week. A tohle rozhodně bude stát za to. Vybraní řečníci vyprávějí poutavě a s velkým objemem informací. Kdo si najde čas na stream, nebude litovat.

Kam se ztrácí tma? A proč ji tak moc potřebujeme?

O světovém ekologickém problému - světelném znečištění. Uvidí generace po nás ještě vůbec hvězdy na nebi? Dá se s tím něco dělat? Přednáší pracovník Astronomického ústavu AV ČR a předseda Odborné skupiny pro tmavou oblohu České astronomické společnosti Pavel Suchan. Na závěr přednášky vyrazíme ven, pod lampy a světla města a ukážeme si názorné příklady jak svítit a jak naopak nesvítit.

Přednáška Michala Bursy - 8.12. od 17 hodin, Ostrava

Sgr A* a M87* představují kombinací své hmotnosti a vzdálenosti dvě největší černé díry, jaké na obloze jsou. Podobné supermasivní objekty nacházíme ve středu téměř každé galaxie. Některé, jako Sgr A* v Mléčné dráze, žijí poklidným životem a nedávají svou přítomnost příliš naodiv. Jiné, jako M87*, překypují aktivitou, jejíž vliv sahá až za hranice mateřské galaxie. Díky stále lepším schopnostem astronomie jsme dokázali v případě těchto dvou černých děr nahlédnout až k samé hranici horizontu událostí, kde hmota i světlo překračují hranici bez možnosti návratu. Co se tam odehrává?

Diskuze: Světlo ve veřejném prostoru

Jak chápeme světlo ve vztahu k zastavěným částem města a jak ovlivňuje kvalitu života v něm? Jak lze skrze osvětlení pracovat s atmosférou místa? Může světlo vytvářet nové a netradiční kontexty? A kde je hranice, kdy se z praktického nástroje stává atrakce? V rámci akce Světlo ve veřejném prostoru vystoupí řečníci, kteří téma představí očima astronoma, architekta a umělce. Po přednáškách proběhne moderovaná diskuze.