Akce pro veřejnost

Přednáška Od citrónů na Zélandu po Evropskou jižní observatoř 31. března 2017

V pátek 31. března 2017 od 18 hodin proběhne v chatové oblasti Ostaš přednáška "Od citrónů na Zélandu po Evropskou jižní observatoř". Přednášející Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu AV ČR, vás v ní zavede na světovou pouť po místech s nějkrásnější noční oblohou včetně observatoří v poušti Atacama v Chile.

Od citrónů na Novém Zélandu až po Evropskou jižní observatoř
Každý má v hlavě mnoho velkých snů a každý velký sen znamená dlouhou i trnitou cestu. Zveme vás na povídání cestovatele a popularizátora astronomie Petra Horálka, který se vydal sbírat ovoce na Nový Zéland, aby se po únavných dnech na farmách mohl v klidných chvílích kochat jižním hvězdnatým nebem a prostřednictvím astrofotografií jej ukázal celému světu. Jeho bezhlavá vášeň jej ale zavedla mnohem dál – k návratu na vysněné Cookovy ostrovy, jižního hvězdnatého ráje, a posléze přes Kanárské ostrovy a jižní Afriku až do „Mekky“ současné astronomie. Tedy na observatoře La Silla a Paranal v Chile. Prožijte nezvyklou pouť provázenou dech beroucími nočními fotografiemi.

Petr Horálek pod hvězdnou oblohou v poušti Atacama v Chile. Foto:Petr Horálek.
Petr Horálek pod hvězdnou oblohou v poušti Atacama v Chile.
Foto: Petr Horálek.

Přednáška proběhne v Chatové osadě na Ostaši. Součástí bude také autogramiáda lektorovy knihy "Dobytí jižního hvězdnatého ráje".

 

O lektorovi

Petr Horálek (nar. 1986) je český fotograf a popularizátor astronomie. Po ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem knih Tajemná zatmění z roku 2015 a cestopisu Dobytí jižního hvězdnatého ráje z roku následujícího, obě v nakladatelství Albatros. Několik jeho snímků bylo publikováno NASA jako prestižní Astronomický snímek dne. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek.

V současnosti je rovněž spolupracovníkem Astronomického ústavu AV ČR, konkrétně v oddělení PR. Více informací, fotografie a kontakty na Petra Horálka najdete na jeho webových stránkách: http://www.astronom.cz/horalek/.