Novinky

Krteček poletí do vesmíru

Americký astronaut Andrew Feustel si vezme s sebou do vesmíru velmi neobvyklého partnera - českého Krtečka kreslíře Zdeňka Milera.

V úterý 22. března to oznámily na tiskové konferenci (fotogalerie) Astronomický ústav AV a Americké centrum v Praze. Tiskové konference se zúčastnili americký velvyslanec Norman Eisen, ředitel Astronomického ústavu Petr Heinzel a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Postava Krtečka je populární v řadě zemí světa, pro děti je to "autorita", která jim teď pomůže přiblížit kosmonautiku. Zdeněk Miler dokonce v roce 1965 vymyslel příběh Krtek a raketa. Teď, téměř o půl století později, se Krteček podívá do vesmíru doopravdy v raketoplánu mise STS-134. Start je plánován na 29. dubna 2011.

Manželka A. Feustela má české předky a dosud mnoho příbuzných - ve Znojmě, v Brně a v Plzni. Manželé Feustelovi se svými syny navštěvují naší republiku. V roce 2009 se do vesmíru dostal jiný český předmět - Nerudovy Písně kosmické.

(plakát - pdf) (plakát - pdf) (plakát - pdf) (plakát - pdf)

Video ČT z tiskové konference, celý záznam 1,5 hodiny rozdělen na tři části - 1. část (270 MB), 2. část (270 MB), 3. část (105 MB)
Reportáž ČT o Krtečkovi a A. Feustelovi v pořadu Události 21. března (čas videa 25:41)
Krteček míří do vesmíru jako maskot na poslední misi raketoplánu (video na idnes)
Nejstarší český kosmonaut míří znovu do vesmíru (reportáž ČT)
Andrew Feustel hovoří o Krtkovi (video The Wall Street Journal)
Krteček míří do kosmu. Doprovodí Endeavour na poslední misi (rozhovory pro Český rozhlas)

V rámci letu Krtečka do vesmíru vznikly i webové stránky www.dokosmuskrtkem.cz

Najdete na nich mnoho zajímavých věcí. Informace o misi STS-134 a Andrew Feustelovi, jak obrázek českého chlapce poletí do vesmíru, věnování Zdeňka Milera Andrew Feustelovi, jak vznikal před půl stoletím příběh Krtek a raketa, jak se musela pro let v raketoplánu vyrobit speciální verze plyšové postavy Krtečka, doprovodné akce, hry pro děti a fotogalerii, ve které můžete vidět jak Krteček trénuje v Houstonu.