Veřejnost a média

Nedaleko observatoře

 

Památník Josefa Lady v Hrusicích
Památník je vlastně letní vilka rodiny Ladových, postavená Josefem Ladou ve 30. letech 20. století. Každým rokem navštíví Památník Josefa Lady více než 10 000 malých i velkých návštěvníků.
odkaz: http://www.hrusice.muzeumompv.cz/
Pomník Josefa Lady v Hrusicích
Busta Josefa Lady na pomníku v Hrusicích je dílem Zdeňka Šejnosta z roku 1951. Další informace o celém Ladově kraji:
odkaz: http://www.laduv-kraj.cz/
Štefánikova mohyla v Mnichovicích
Postavena mnichovickými příslušníky Sokola z řad legionářů I. světové války na památku tragické smrti M. R. Štefánika v roce 1919.
odkaz: http://www.mnichovice.eu/historie-mesta/stefanikova-mohyla/
Historické domy v Lensedlích
Obec se pyšní historickými domy. Nejstarší dochovaný dům je ze 17. stol. - č. p. 14
odkaz: http://www.lensedly-kaliste-poddubi.estranky.cz/
Komorní Hrádek - zámek Chocerady
Hrad přestavěný na zámek nad levým břehem Sázavy nedaleko Chocerad. Barokní podobu získal v 17. století, kdy patřil do majetku Valdštejnů. Jeho místnosti jsou zdobeny podivuhodnou barokní štukaturou a renesančními nástěnnými malbami.
Památník Svatopluka Čecha
Rodná světnička Svatopluka Čecha (vzpomínkové předměty na jeho život a tvorbu) je součástí zámku Ostředek, který je jinak pro veřejnost uzavřen.
Pastviny s ovcemi
Cestou z Mnichovic do Ondřejova míjíte pastviny, kde se velmi často pasou ovce. Malebný obrázek krajiny s ovečkami a na jaře s jehňaty bývá častou zastávkou především fotografů.

Zřícenina hradu Zlenice
Zlenice je část obce Lštění na železniční trati Čerčany - Světlá nad Sázavou. Nad řekou Sázavou, se zde nachází zřícenina hradu založeného kolem roku 1318 jako sídlo pánů ze Zlenic. 
odkaz: http://www.zlenice.cz

Voděradské bučiny
Asi 4 km severně od Ondřejova začíná rozsáhlá Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny. Předmětem ochrany jsou rozsáhlé bukové lesy a projevy mrazového zvětrávání. Rezervace byla vyhlášena již v roce 1955. Najdete v ní další zajímavosti.

Spoustu dalších zajímavých (nejen) výletních cílů naleznete v internetové brožuře Poznáváme Posázaví (pro spuštění je nutné mít nainstalovaný Flash přehrávač).