Děti a mládež

střední školy - praktická část 3

Praktická astronomie- část 3.

Na obrázku vidíme část jarní hvězdné oblohy, kterou můžeme pozorovat v březnu kolem půlnoci při pohledu na jih.

39. V centru mapy nemůžeme přehlédnou dominantní souhvězdí (1) jarní oblohy s nejjasnější hvězdou Regulus. Zvláštností je, že se souhvězdí vyskytuje v záznamech téměř všech kultur, které se zabývaly astronomií a to dokonce pod stejným jménem. Obrazec je natolik podobný skutečnému tvaru zvířete, že můžeme z lehkostí zjistit, že jde o:
Velkého psa
Lva
Koníka
40. Lidé si často zaměňují pojmy Velká medvědice a Velký vůz. Nejde však o to samé. Zatímco Velká medvědice (2) je souhvězdí, Velký vůz je pouze skupina hvězd, která má název zachovaný z časů před existencí dnešního katalogu souhvězdí a je součástí Velké medvědice. Jak se takováto skupina hvězd odborně nazývá?
hvězdokupa
podsouhvězdí
asterizmus
41. Číslem 3 je na obrázku označeno souhvězdí, které je nejdelší ze všech 88 existujících. Jmenuje se:
Eridanus
Had
Hydra
42. Na noční obloze můžeme pozorovat také jasné planety. Jedna z nich je na obrázku označena číslem 4. Řadí se mezi plynné obry a souhvězdím 1 se bude pohybovat do konce roku 2008. Jmenuje se:
Saturn
Jupiter
Neptun
43. Mnohé hvězdokupy jsou taktéž zajímavými objekty noční oblohy. Číslem 5 je vyznačena otevřená hvězdokupa v souhvězdí Raka za dobrých podmínek spatřitelná pouhým okem. V Messierově katalogu objektů má označení M44. Jaký je její lidový název?
Školka
Jesličky
Kuřátka