Děti a mládež

2. stupeň ZŠ - praktická část 2

Praktická astronomie- část 2.

Na obrázku je znázorněna část noční oblohy, kterou můžeme vidět koncem prosince nad jižním obzorem kolem půlnoci. Bílou čarou jsou znázorněny smyšlené spojnice hvězd ve výrazných souhvězdích.

37. Ve středu pole je číslem 1 označené souhvězdí, které je bezpochyby dominantou večerní zimní oblohy. Je pojmenované podle mytického lovce. Jmenuje se:
Eridanus
Orion
Hercules
38. V souhvězdí Blíženci bylo možné od března do května 2008 pozorovat jasný objekt, který však není hvězdou, nýbrž planetou pro ni typické načervenalé barvy. V mapce je planeta označena číslem 2. Jaké je její jméno?
Venuše
Mars
Jupiter
39. Vpravo od Blíženců najdeme další zvířetníkové souhvězdí označené číslem 3. Je známé svou nejjasnější naoranžovělou hvězdou Aldebaran, ale zejména dvěma největšími hvězdokupami, které je vůbec možné ze Země pozorovat - Hyády a Plejády. Je to souhvězdí:
Beran
Rak
Býk
40. Číslo 4 na spodní straně hvězdného pole označuje nejjasnější hvězdu na nebi. Najdeme ji v souhvězdí Velkého psa a překlad jejího jména z řečtiny znamená "zářivý". Často se však také označuje titulem "psí hvězda". Je to:
Sírius
Arcturus
Regulus
41. Na obloze můžeme kromě hvězd a planet pozorovat i jiné objekty. Jeden z takových je na obrázku označen číslem 5 a jeví se jako slabě svítící obláček. Jak tento typ objektů nazýváme?
planetky
mlhoviny
hvězdokupy