Veřejnost a média

Archiv akcí

Rok 2022

 

Vesmírné příběhy s Krtkem astronautem - 19. února

Chtěli byste letět do vesmíru? Je to snadné nebo těžké? Jak se pohybovat ve stavu beztíže? A jak se tam jí a pije? To všechno si ukážeme na příkladu letu astronauta, který se na oběžnou dráhu kolem Země dostal v raketoplánu Endeavour - českého krtečka. A Krtek astronaut, který tehdy do vesmíru letěl, bude u toho. Přiveze ho Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd, který vám ukáže nejen fotky z letu krtečka, ale také vám odpoví na vaše otázky.

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2022

V Eurocentru v Jablonci nad Nisou se ve dnech 1. - 2. dubna 2022 uskuteční veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, otevřeno v pátek 10–18 hodin, v sobotu 9–13 hodin. Zveme vás na stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy, jíž je Astronomický ústav AV ČR spoluzakládající institucí. Kromě stánku se můžete těšit na dvě přednášky a jednu mimořádnou akci v rámci doprovodného programu veletrhu.

Chat s astronomkou

Věděli jste, že Annie Cannon (1863 - 1941) vytvořila dnešní klasifikaci hvězd OBAFGKM, která je založena na jejich spektrálních vlastnostech? Nebo, že Jocelyn Bell (*1943) objevila zvláštní rádiové signály, které označila jako "malé zelené mužíčky" a které, jak se později ukázalo, pocházejí z rychle rotujících kompaktních hvězd vyzařujících velmi pravidelné pulsy, tzv. pulsarů? V minulosti se sice našly výjimečné ženy, které měly štěstí a mohly se věnovat své vášni pro studium astronomie, bohužel často byla práce těchto průkopnic spíše upozaděna. Naštěstí, časy se mění! Rády bychom s vámi oslavily Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!

Den Země na pražském pracovišti na Spořilově

Přijďte se v pátek 22. dubna (9 až 14 hodin) dozvědět něco víc o Zemi a také o vesmíru. Tři ústavy Akademie věd - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav - pro vás připraví svá stanoviště. Od kolegů geofyziků se dozvíte např. o vzniku zemětřesení, magnetismu, sopečné činnosti a dalších jevech, na našem stanovišti najdete dalekohled a možná se podaří pozorovat i Slunce, když ale vyhrají mraky, tak aspoň vzdálené pozemské objekty, zato budou mít radost kolegové z Ústavu fyziky atmosféry, protože buďto my pozorujeme Slunce nebo oni mraky, resp. oblaka, jak se jim správně říká.

Částečné zatmění Měsíce 16. května brzy ráno pro fajnšmekry

Toto zatmění Měsíce bude probíhat velmi těsně nad obzorem, a tak pozorovací podmínky mohou být i velmi špatné. Neradi bychom tedy, abyste byli při své návštěvě zklamaní. Tohle pozorování je pro fajnšmekry. Ale i tak vás srdečně zveme na pozorování částečného zatmění Měsíce 16. května 2022 od 4 hodin ráno na Radarové louce hvězdárny v Ondřejově. Zdarma. Pouze za jasného počasí.