Veřejnost a média

Archiv akcí

Rok 2023

 

ESO at 60 – mimořádná přednáška k 60 rokům Evropské jižní observatoře 21. února

V úterý 21. února 2023 od 18 hodin ve velkém sále Planetária Praha. Vstup zdarma. Přednáška proběhne v angličtině a nebude tlumočena do češtiny. 60 let existence Evropské jižní observatoře připomene její současný generální ředitel profesor Xavier Barcons. Tato přednáška pro veřejnost naváže na konferenci pořádanou ten samý den v Senátu Parlamentu České republiky. Ta bude probíhat v angličtině a češtině a bude přes den streamovaná, můžete se jí tak zúčastnit na dálku, odkaz najdete na webu Senátu.

Konference v Senátu online - 60 let ESO a 15 let ČR v ESO

V úterý 21. února od 9:30 se budete moci online zúčastnit konference v Senátu Parlamentu České republiky k výročí Evropské jižní observatoře a výročí vstupu ČR do této nadnárodní organizace – stačí si otevřít stránku www.senat.cz/akce. Příspěvky uvedené v angličtině nebudou překládány.

Je Slunce pro Zemi matkou nebo macechou? - přednáší doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D.

Nečekejte žádnou ezoteriku: v přednášce se budeme zabývat fyzikálními vlivy Slunce na meziplanetární prostor se speciálním důrazem na Zemi. Představíme si Slunce jako kosmické těleso, zajímat nás ale bude zejména problematika tzv. kosmického počasí. V závěru se dotkneme i aktuálních výsledků o možných vlivech Slunce na pozemní technologie v kontextu České republiky.

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2023

V Eurocentru v Jablonci nad Nisou se ve dnech 10. - 11. března 2023 uskuteční veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, otevřeno v pátek i v sobotu 9–18 hodin. Zveme vás na stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy, jíž je Astronomický ústav AV ČR spoluzakládající institucí.

Přednáška "Světlo - dobrý sluha a zlý pán" na státním zámku Valeč 17. března

V pátek 17. března od 17:30 proběhne na Státním zámku Valeč přednáška "Světlo - dobrý sluha a zlý pán", doplněná po skončení komentovanou procházkou pod lampami. Správa zámku se snaží o šetrné osvětlení nikoliv zvenku, ale zevnitř. Program je zdarma.

Přednáška pro veřejnost v rámci mezinárodní konference PLATO Week #14

Koná se v Planetáriu Praha 28. 3. 2023 od 19.30. Přednáška bude pronesena v angličtině bez tlumočení.

Přednáška Průvodce po galaktickém centru - Jihlava 30. března

V krásném Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava proběhne od 17 hodin přednáška o centru naší Galaxie. Vyprávět a promítat bude Dr. Soňa Ehlerová z Oddělení galaxií a planetárních systémů, která předmět své přednášky skutečně zkoumá. Navíc je zástupkyní České republiky v Radě Evropské jižní observatoře a setkání s ní opravdu stojí za to.

Komentovaný přenos ze startu sondy JUICE k Jupiteru

Ve čtvrtek 13. dubna v 13:50 se budete moci připojit ke komentovanému přímému přenosu startu sondy JUICE k Jupiteru. Na průzkum planety Jupiter a především jeho tří ledových měsíců se vydává jedna z největších meziplanetárních sond. Evropská kosmická agentura (ESA) ji vyšle na raketě Ariane V z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ke svému cíli vzdálenému téměř miliardu kilometrů dorazí po osmiletém putování Sluneční soustavou.

Věda na festivalu ComicCon Prague - diskuze v neděli 16. dubna v 17:00

Je možné cestovat červí dírou? Jak přežít pád do černé díry? Kde jsou mimozemšťani? Vypěstujeme na Marsu brambory? To jsou typické otázky, se kterými pracují autoři science fiction a nad kterými si vědci často trhají vlasy. Panelová diskuze se čtyřmi předními českými vědci a vědkyněmi o těch nejzáludnějších scénářích, které na nás v kosmu a na filmových plátnech čekají. Otázky budou moci pokládat i posluchači.

HYB4 Ateliér: Deep time data a rytmy planety Země III. – Nebeská mechanika, 19. dubna

Třetí ze série diskuzí o tom, jak tvoříme příběhy z hluboké minulosti Země, představí astronomické cykly a jejich souvislost s naším životem. Pohyby planety Země podléhající zákonům nebeské mechaniky představí Cyril Ron z Astronomického ústavu AV ČR, který nám přiblíží i to jak se tyto zákonitosti měnily v čase.

Den Země na pražském pracovišti na Spořilově

Přijďte se v pátek 21. dubna (9 až 15 hodin) dozvědět něco víc o Zemi a také o vesmíru. Tři ústavy Akademie věd - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav - pro vás připraví svá stanoviště. Od kolegů geofyziků se dozvíte např. o vzniku zemětřesení, magnetismu, sopečné činnosti a dalších jevech, na našem stanovišti najdete dalekohled a možná se podaří pozorovat i Slunce, když ale vyhrají mraky, tak aspoň vzdálené pozemské objekty.

Koncert "Pod širým nebem" přístupný i veřejnosti

Zveme vás na Radarovou louku naší hvězdárny, kde v sobotu 13. května od 14 hodin zazní tóny hudby vážné, rockové i folkové. Zahrají Jers duo: Jaroslav Pelikán – příčná flétna, Jaroslav Novák – kytara, Tereza Bucharová – violoncello (host), dále rodinná kapela Barcza hrající progresivní rock a Jirka Skála s kamarády, který na kytaru zahraje téměř vše a ještě si s ním zazpíváte.

Na hvězdárně se 29. dubna poběží maraton

Srdečně Vás zveme na společnou akci Základní školy bratří Fričů Ondřejov a Astronomického ústavu AV ČR. Přijďte se v sobotu 29. května podívat a podpořit žáky 5. třídy na akci, kterou si sami žáci připravili. Podporujeme zdravý pohyb!

Mgr. Michal Bursa, Ph.D. - Co astronomie přinesla lidstvu aneb bude levnější chleba?

Přednáška v Plzni - 17. května 2023 od 18:30 ve Velkém klubu plzeňské radnice na Náměstí Republiky.

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 19. a 20. května

Po oba dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi – hvězdárna je krásná a zajímavá. Vstup i doprovodný program zdarma.

Dětský den na hvězdárně 28. května

V neděli 28. května od 13 hodin proběhne na hřišti pod hvězdárnou a pro nejmenší také v historické části hvězdárny ondřejovský Dětský den. Přispíváme, jak jinak, pozorováním dalekohledem.

Veletrh vědy 8. až 10. června na PVA EXPO Praha

Více informací www.veletrhvedy.cz. A samozřejmě zde nebudeme chybět. Z vesmíru jsme si tentokrát vybrali planety – ty extrasolární, tedy mimo Sluneční soustavu, ale i ty z naší Sluneční soustavy, a to především Jupiter. Na průzkum této největší planety Sluneční soustavy a především jejích tří ledových měsíců se letos na jaře vydala jedna z největších meziplanetárních sond. Evropská kosmická agentura (ESA) ji vyslala na raketě Ariane V z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ke svému cíli vzdálenému téměř miliardu kilometrů sonda dorazí po osmiletém putování Sluneční soustavou. Na sondě se podíleli odborníci ze dvou ústavů Akademie věd – Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu.

2. mezinárodní solarografické setkání - možnost připojit se pro každého

Mezinárodní solarografické setkání 2023 s názvem "Mezi vědou, uměním a vzděláváním" se bude konat od 8. do 10. června na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Zveme vás na online zasedání 8. června 2023 od 14:00 do 17:30. Jednacím jazykem bude angličtina.

Ondřejovské slavnosti 24. června

Srdečně Vás zveme na Ondřejovské slavnosti, které se budou konat v sobotu 24. června 2023 od 14 hodin na náměstí. Najdete tam i stanoviště Astronomického ústavu AV ČR.

Letní koncert na hvězdárně

V neděli 25. června od 17 hodin proběhne na hvězdárně v Ondřejově Letní koncert Říčanského komorního orchestru pod vedením Petra Anděla. Tváře na plakátku vám napoví repertoár. Vstup volný, vlastní židlička výhodou.

Den a noc na Jizerce v sobotu 12. srpna 2023

Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Hvězdárnou Turnov a Astronomickým ústavem AV ČR vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu.

Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově v noci z 12. na 13. srpna

Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny.

Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 16. září

V sobotu 16. září 2023 proběhne jubilejní 20. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma.

Noc vědců 6. října 2023

Na pátek 6. října jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili společný program v Ondřejově na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR a na Geodetické observatoři Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického. Vstup zdarma. Registrace není třeba, pracovišť je více a kapacita je velká.

Setkání s hvězdami na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě

Platforma pro myšlení o současném světě Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava pořádá 25. 10. 2023 v čase 10:00 - 11:00 vystoupení Dr. Soni Ehlerové z Astronomického ústavu AV ČR "O kouzlech noční oblohy".

Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října od 10, 13 a 16 hodin

I když jsme pravidelné víkendové prohlídky ondřejovské hvězdárny v září ukončili, 28. října uděláme výjimku. Nejde jen o to, že je to státní svátek, ale především pro nás je to památné výročí aktu, který zakladatel hvězdárny Dr. Josef jan Frič učinil, když k 10. výročí samostatného Československa svou hvězdárnu odevzdal státu.

Pozorování částečného zatmění Měsíce 28. října večer

Na státní svátek 28. října nastane částečné zatmění Měsíce, které spatříme v celém průběhu. Úkaz lze pozorovat pouhým okem i dalekohledem, kdy v maximální fázi uvidíme ztemnělý spodní okraj Měsíce. U nás v historické kopuli hvězdárny se na zatmění budete moci podívat dalekohledem a s odborným výkladem.

Školní program na pražském pracovišti 9. a 10. listopadu

V rámci Týdne Akademie věd proběhne ve vědeckém kampusu v Praze na Spořilově (Boční II 1401, Praha 4) speciální program pro žáky 2. stupně ZŠ. Stejný program se bude konat ve čtyřech termínech - ve čtvrtek 9. 11. od 8:30 a od 10:30 a v pátek 10. 11. ve stejných časech, tedy od 8:30 a od 10:30.

Přednáška pro veřejnost na pražském pracovišti 10. listopadu v 18 hodin

V rámci Týdne Akademie věd proběhne ve vědeckém kampusu v Praze na Spořilově (Boční II 1401, Praha 4) v pátek 11. listopadu od 18 hodin speciální přednáška.

Den otevřených dveří ve vědeckém kampusu v Praze na Spořilově 11. listopadu

Zveme vás na Den otevřených dveří našeho pražského pracoviště, v Oddělení galaxií a planetárních systémů. Proběhne v sobotu 11. listopadu 2023 od 10 do 16 hodin. Ve spořilovském vědeckém kampusu se otevřou dveře hned tří ústavů Akademie věd: Geofyzikálního ústavu, Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu. Seznámíte se s jejich vědeckou činností, pro děti je připravena soutěž a dětský koutek. Občerstvení v místě a doprovodné přednášky.

21. listopadu bude hostem v Dejvickém divadle v Praze Michal Bursa

Co.media je název projektu Dejvického divadla, jehož iniciátorem, autorem a tváří je člen hereckého souboru Martin Myšička. Ten je průvodcem večera, v němž se setkává s výjimečnými osobnostmi z různých oblastí lidské činnosti, které přiblíží návštěvníkům svůj pohled na svět, ať už to jsou vědci, filozofové, umělci nebo jinak významné osobnosti. Neznamená to ovšem, že se jedná o čistě vědecké přednášky, právě naopak...

Stromy pro meziplanetární sondu JUICE

Ve čtvrtek 30. 11. 2023 ve 14:14:01 budou v Praze ve spořilovském areálu Akademie věd (adresa Boční II 1401, Praha 4 - Spořilov) slavnostně vysazeny tři ovocné stromy, aby připomínaly úspěšný start této velké vědecké mise. Stromy budou symbolizovat tři velké měsíce (Callisto, Europa a Ganymed), které sonda při své vědecké misi navštíví, aby svoji dlouhou pouť zakončila v roce 2035 řízeným pádem na jeden z nich, Ganymed. Každý ze stromů bude jiný, tak jako jsou rozmanité jednotlivé měsíce, které skrývají pod svým povrchem oceány kapalné vody nebo generují silné magnetické pole. Akce je přístupná veřejnosti.

Dvě přednášky o projektech detektorů gravitačních vln 1. prosince

Srdečně vás zveme na dvě přednášky o projektech detektorů gravitačních vln, organizované Astronomickým ústavem AV ČR v rámci Czech Space Week. Obě přednášky budou proneseny v anglickém jazyce. 1. 12. 2023 19:00 - 21:00, Akademie Věd ČR, Národní 3, Praha.