Veřejnost a média

Akce pro veřejnost

Připravujeme

Přednášková noc na Gymnáziu Botičská v Praze 14./15. června

Zapojujeme se do Přednáškové noci v budově Gymnázia Botičská (Botičská 1, Praha 2). Akce začíná v 17 hodin a končí ve 3 hodiny ráno.
Podrobnosti...

Ondřejovské slavnosti

Srdečně Vás zveme na Ondřejovské slavnosti, které se budou konat v sobotu 15. června 2024 od 14 hodin na náměstí. Najdete tam i stanoviště Astronomického ústavu AV ČR.
Podrobnosti...

VědaFest 19. června

V Praze Dejvicích se ve středu 19. června 2024 uskuteční od 8:30 do 19 hodin VědaFest. V programu najdete i nás.
Podrobnosti...

Den a noc na Jizerce v sobotu 10. srpna 2024

Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Hvězdárnou Turnov a Astronomickým ústavem AV ČR vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu. Začínáme odpoledne, končíme až nad ránem. Program bude upřesněn.
Podrobnosti...

Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 21. září

V sobotu 21. září 2024 proběhne 21. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma.
Podrobnosti...

Noc vědců 27. září

Na pátek 27. září jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili společný program v Ondřejově na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR a na Geodetické observatoři Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického. Vstup zdarma. Registrace není třeba, pracovišť je více a kapacita je velká. Podrobný program připravujeme a zveřejníme.
Podrobnosti...

 


Proběhlé akce

Koncert na hvězdárně 2. června

Zveme vás na slavnostní koncert Říčanského komorního orchestru (ve kterém hrají i někteří naši zaměstnanci), který se koná v neděli 2. června od 17 hodin na ondřejovské hvězdárně.

Dětský den na hvězdárně 2. června

V neděli 2. června od 13 hodin proběhne na hřišti pod hvězdárnou a pro nejmenší také v historické části hvězdárny ondřejovský Dětský den. Vstup zdarma.

Doprovodný program na Veletrhu vědy

A jaký pro vás na Veletrhu vědy chystáme doprovodný program?

Veletrh vědy

Veletrh vědy 30. 5. - 1. 6. 2024 na PVA EXPO Praha Více informací na www.veletrhvedy.cz. A samozřejmě zde nebudeme chybět.

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 17. a 18. května

V pátek 17. a v sobotu 18. května 2024, každý den od 9 do 18 hodin. S doprovodným programem. Po oba dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Vstup i doprovodný program zdarma.

Přednáška Světlo - dobrý sluha a zlý pán ve Slaném 14. května

V úterý 14. května 2024 od 15:30 na Hvězdárně Jaroslava Trnky ve Slaném - pro zastupitele města i pro veřejnost. Jak světelné znečištění, ale i osobní světelná hygiena souvisí s našimi životy, jak to zlepšit a jak je to vlastně jednoduché, bude povídat Pavel Suchan, který je předsedou Odborné skupiny České astronomické společnosti pro tmavou oblohu.

Přednáška Světlo - dobrý sluha a zlý pán ve Vlašimi 10. května

Od 18 hodin v rámci Dne vlašimské hvězdárny a Evropské jižní observatoře přednáší Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. Přednáška je součástí širšího programu, do kterého vstoupí i Krtek astronaut, který letěl v roce 2011 raketoplánem Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici a kterého Pavel Suchan přiveze.

Den Země nejen pro školy - 23. dubna v Praze

Stavte se za námi do pražského areálu Akademie věd na Spořilově (Boční II 1401, Praha 4) 23. dubna od 9 do 12 hodin. Akce je zdarma.

POZVÁNKA DO OLOMOUCE na Academia Film Olomouc

V tomto týdnu probíhá legendární festival AFO - www.afo.cz. A my budeme jako vždy u toho.

Evropská jižní observatoř aneb Jak Evropa pozoruje vesmír

Po více než šedesát let Evropská jižní observatoř (ESO) provozuje výkonné dalekohledy na jižní polokouli. Dalekohled VLT na observatoři Paranal v Chile, tvořený čtyřmi osmimetrovými dalekohledy, je v současnosti hlavním přístrojem ESO. Nedaleko Paranalu, na observatoři Armazones, staví ESO největší dalekohled světa – čtyřicetimetrový ELT. V přednášce se dozvíte stručné informace o historii ESO a jeho současnosti.

Světlo - dobrý sluha a špatný pán - přednáška 23. března od 18 hodin v Jičíně

V rámci Hodiny Země na jičínské hvězdárně o světelném znečištění a také o tom, jak to zlepšit a jak je to vlastně jednoduché, si s vámi bude povídat Pavel Suchan.

Přednáška o problému světelné znečištění - 7. března od 19 hodin v Českých Budějovicích

Tma se z našich měst vytrácí. Vytrácí se ale už také z venkova a dokonce ani na horách už nenajdeme původní noční přírodní prostředí. Tma se vytrácí především z našich životů. Zatímco ve dne světla potřebujeme co nejvíc, v noci by nemělo být žádné.

Živý přenos: Atmosféra: protivník nebo spojenec?

7. března v 19 hodin se můžete podívat na YouTube @UTFAMUNI na diskuzi vysílanou živě.

Přednáška „Co je nového ve vesmíru?“ - v neděli 25. února od 17 hodin ve Znojmě

Jaký je vesmír a co o něm víme? Díky technologickému rozvoji v posledních letech máme zcela nové a mnohem citlivější vědecké přístroje. Naše dalekohledy dohlédnou dál než kdy dřív. Jaké zajímavé objevy přinesly nové pozemní i vesmírné teleskopy a co nového jsme se o vesmíru dozvěděli? Přednášet bude znojemský rodák RNDr. Jiří Svoboda PhD. z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Praze.

Evropská jižní observatoř – seriál přednášek 22.–24. 2. 2024 v Brně

Největší observatoře, mikrovlnný vesmír, exoplanety, krásy oblohy a budoucnost astronomie. A ti nejlepší přednášející, kteří k tomu mají opravdu co říct.

Mimořádná přednáška prof. Vladimíra Karase 16. ledna v Praze bude také online

Učená společnost České republiky srdečně zve na dvojici přednášek, z nichž první bude „Kompaktní hvězdy a černé díry viděné napříč vlnovými délkami“. Přednášku pronese emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR prof. RNDr. Vladimír Karas, DrSc.

 


Archiv akcí

 

2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008