Veřejnost a média

Akce pro veřejnost

Připravujeme

Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 16. září

V sobotu 16. září 2023 proběhne jubilejní 20. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma.
Podrobnosti...

Noc vědců 6. října 2023

Na pátek 6. října jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili společný program v Ondřejově na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR a na Geodetické observatoři Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického. Vstup zdarma. Registrace není třeba, pracovišť je více a kapacita je velká.
Podrobnosti...

 


Proběhlé akce

Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově v noci z 12. na 13. srpna

Chcete přespat pod širákem? Chcete se dívat na oblohu nad vámi? Chcete vidět meteory z nejznámějšího meteorického roje Perseidy? A chcete přitom slyšet výklad, na co se to vlastně díváte? Pak vás zveme na radarovou louku Ondřejovské hvězdárny.

Den a noc na Jizerce v sobotu 12. srpna 2023

Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Hvězdárnou Turnov a Astronomickým ústavem AV ČR vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu.

Letní koncert na hvězdárně

V neděli 25. června od 17 hodin proběhne na hvězdárně v Ondřejově Letní koncert Říčanského komorního orchestru pod vedením Petra Anděla. Tváře na plakátku vám napoví repertoár. Vstup volný, vlastní židlička výhodou.

Ondřejovské slavnosti 24. června

Srdečně Vás zveme na Ondřejovské slavnosti, které se budou konat v sobotu 24. června 2023 od 14 hodin na náměstí. Najdete tam i stanoviště Astronomického ústavu AV ČR.

2. mezinárodní solarografické setkání - možnost připojit se pro každého

Mezinárodní solarografické setkání 2023 s názvem "Mezi vědou, uměním a vzděláváním" se bude konat od 8. do 10. června na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Zveme vás na online zasedání 8. června 2023 od 14:00 do 17:30. Jednacím jazykem bude angličtina.

Veletrh vědy 8. až 10. června na PVA EXPO Praha

Více informací www.veletrhvedy.cz. A samozřejmě zde nebudeme chybět. Z vesmíru jsme si tentokrát vybrali planety – ty extrasolární, tedy mimo Sluneční soustavu, ale i ty z naší Sluneční soustavy, a to především Jupiter. Na průzkum této největší planety Sluneční soustavy a především jejích tří ledových měsíců se letos na jaře vydala jedna z největších meziplanetárních sond. Evropská kosmická agentura (ESA) ji vyslala na raketě Ariane V z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ke svému cíli vzdálenému téměř miliardu kilometrů sonda dorazí po osmiletém putování Sluneční soustavou. Na sondě se podíleli odborníci ze dvou ústavů Akademie věd – Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu.

Dětský den na hvězdárně 28. května

V neděli 28. května od 13 hodin proběhne na hřišti pod hvězdárnou a pro nejmenší také v historické části hvězdárny ondřejovský Dětský den. Přispíváme, jak jinak, pozorováním dalekohledem.

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 19. a 20. května

Po oba dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi – hvězdárna je krásná a zajímavá. Vstup i doprovodný program zdarma.

Mgr. Michal Bursa, Ph.D. - Co astronomie přinesla lidstvu aneb bude levnější chleba?

Přednáška v Plzni - 17. května 2023 od 18:30 ve Velkém klubu plzeňské radnice na Náměstí Republiky.

Na hvězdárně se 29. dubna poběží maraton

Srdečně Vás zveme na společnou akci Základní školy bratří Fričů Ondřejov a Astronomického ústavu AV ČR. Přijďte se v sobotu 29. května podívat a podpořit žáky 5. třídy na akci, kterou si sami žáci připravili. Podporujeme zdravý pohyb!

Koncert "Pod širým nebem" přístupný i veřejnosti

Zveme vás na Radarovou louku naší hvězdárny, kde v sobotu 13. května od 14 hodin zazní tóny hudby vážné, rockové i folkové. Zahrají Jers duo: Jaroslav Pelikán – příčná flétna, Jaroslav Novák – kytara, Tereza Bucharová – violoncello (host), dále rodinná kapela Barcza hrající progresivní rock a Jirka Skála s kamarády, který na kytaru zahraje téměř vše a ještě si s ním zazpíváte.

Den Země na pražském pracovišti na Spořilově

Přijďte se v pátek 21. dubna (9 až 15 hodin) dozvědět něco víc o Zemi a také o vesmíru. Tři ústavy Akademie věd - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav - pro vás připraví svá stanoviště. Od kolegů geofyziků se dozvíte např. o vzniku zemětřesení, magnetismu, sopečné činnosti a dalších jevech, na našem stanovišti najdete dalekohled a možná se podaří pozorovat i Slunce, když ale vyhrají mraky, tak aspoň vzdálené pozemské objekty.

HYB4 Ateliér: Deep time data a rytmy planety Země III. – Nebeská mechanika, 19. dubna

Třetí ze série diskuzí o tom, jak tvoříme příběhy z hluboké minulosti Země, představí astronomické cykly a jejich souvislost s naším životem. Pohyby planety Země podléhající zákonům nebeské mechaniky představí Cyril Ron z Astronomického ústavu AV ČR, který nám přiblíží i to jak se tyto zákonitosti měnily v čase.

Věda na festivalu ComicCon Prague - diskuze v neděli 16. dubna v 17:00

Je možné cestovat červí dírou? Jak přežít pád do černé díry? Kde jsou mimozemšťani? Vypěstujeme na Marsu brambory? To jsou typické otázky, se kterými pracují autoři science fiction a nad kterými si vědci často trhají vlasy. Panelová diskuze se čtyřmi předními českými vědci a vědkyněmi o těch nejzáludnějších scénářích, které na nás v kosmu a na filmových plátnech čekají. Otázky budou moci pokládat i posluchači.

Komentovaný přenos ze startu sondy JUICE k Jupiteru

Ve čtvrtek 13. dubna v 13:50 se budete moci připojit ke komentovanému přímému přenosu startu sondy JUICE k Jupiteru. Na průzkum planety Jupiter a především jeho tří ledových měsíců se vydává jedna z největších meziplanetárních sond. Evropská kosmická agentura (ESA) ji vyšle na raketě Ariane V z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ke svému cíli vzdálenému téměř miliardu kilometrů dorazí po osmiletém putování Sluneční soustavou.

Přednáška Průvodce po galaktickém centru - Jihlava 30. března

V krásném Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava proběhne od 17 hodin přednáška o centru naší Galaxie. Vyprávět a promítat bude Dr. Soňa Ehlerová z Oddělení galaxií a planetárních systémů, která předmět své přednášky skutečně zkoumá. Navíc je zástupkyní České republiky v Radě Evropské jižní observatoře a setkání s ní opravdu stojí za to.

Přednáška pro veřejnost v rámci mezinárodní konference PLATO Week #14

Koná se v Planetáriu Praha 28. 3. 2023 od 19.30. Přednáška bude pronesena v angličtině bez tlumočení.

Přednáška "Světlo - dobrý sluha a zlý pán" na státním zámku Valeč 17. března

V pátek 17. března od 17:30 proběhne na Státním zámku Valeč přednáška "Světlo - dobrý sluha a zlý pán", doplněná po skončení komentovanou procházkou pod lampami. Správa zámku se snaží o šetrné osvětlení nikoliv zvenku, ale zevnitř. Program je zdarma.

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2023

V Eurocentru v Jablonci nad Nisou se ve dnech 10. - 11. března 2023 uskuteční veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, otevřeno v pátek i v sobotu 9–18 hodin. Zveme vás na stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy, jíž je Astronomický ústav AV ČR spoluzakládající institucí.

Chat s astronomkou

Věděli jste, že Annie Cannon (1863 - 1941) vytvořila dnešní klasifikaci hvězd OBAFGKM, která je založena na jejich spektrálních vlastnostech? Nebo, že Jocelyn Bell (1943 - ) objevila zvláštní rádiové signály, které označila jako "malé zelené mužíčky" a které, jak se později ukázalo, pocházejí z rychle rotujících kompaktních hvězd vyzařujících velmi pravidelné pulsy, tzv. pulsarů? V minulosti se sice našly výjimečné ženy, které měly štěstí a mohly se věnovat své vášni pro studium astronomie, bohužel často byla práce těchto průkopnic spíše upozaděna. Naštěstí, časy se mění!

 


Archiv akcí

 

2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008