Veřejnost a média

Akce pro veřejnost

Připravujeme

Výstava RELATIVITA ČASU 12. 4. - 3. 5. 2022, Velký Svět Techniky, Dolní Oblast Vítkovice, Ostrava

Výstava bude zahájena přednáškou Pozorování černých děr prostřednictvím rentgenové astronomie (Dr. Jiří Svoboda, Astronomický ústav AV ČR) - Divadlo vědy, Velký svět techniky, úterý 12. dubna 2022 v 17:00. Vstupné na zahajovací přednášku je zdarma, je však nutné vyplnit registraci, viz plakátek. Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu fotografií, kde se také dozvíte, na jakých vesmírných misích se podílíme a co díky jim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd.
Podrobnosti...

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 20. a 21. května

Po oba dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi – hvězdárna je krásná a zajímavá. Vstup i doprovodný program zdarma.
Podrobnosti...

Koncert na hvězdárně 21. května od 14 hodin

Folková skupina VilMa vystoupí v sobotu 21. května 2022 od 14 hodin na ondřejovské hvězdárně v prostoru památníku u lva.
Podrobnosti...

Veletrh vědy 2. - 4. června

Do hry se po dvouleté přestávce vrací Veletrh vědy pořádaný Akademií věd. Bude se konat 2. až 4. června 2022 na Výstavišti PVA v Praze Letňanech. Najdete zde i náš stánek. Vstup zdarma.
Podrobnosti...

Den a noc na Jizerce v sobotu 6. srpna 2022

V rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Astronomickým ústavem AV ČR a Hvězdárnou Turnov vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu. Při pěkném počasí se akce koná venku, při dešti se uskuteční v Muzeu Jizerských hor.
Podrobnosti...

Částečné zatmění Slunce 25. října

Pozorování částečného zatmění Slunce 25. října 2022 v Západní kopuli a v prostoru historické hvězdárny, od 11 do 13:30 hodin. Pro školy a veřejnost. Vstup zdarma.
Podrobnosti...

 


Proběhlé akce

Částečné zatmění Měsíce 16. května brzy ráno pro fajnšmekry

Toto zatmění Měsíce bude probíhat velmi těsně nad obzorem, a tak pozorovací podmínky mohou být i velmi špatné. Neradi bychom tedy, abyste byli při své návštěvě zklamaní. Tohle pozorování je pro fajnšmekry. Ale i tak vás srdečně zveme na pozorování částečného zatmění Měsíce 16. května 2022 od 4 hodin ráno na Radarové louce hvězdárny v Ondřejově. Zdarma. Pouze za jasného počasí.

Den Země na pražském pracovišti na Spořilově

Přijďte se v pátek 22. dubna (9 až 14 hodin) dozvědět něco víc o Zemi a také o vesmíru. Tři ústavy Akademie věd - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav - pro vás připraví svá stanoviště. Od kolegů geofyziků se dozvíte např. o vzniku zemětřesení, magnetismu, sopečné činnosti a dalších jevech, na našem stanovišti najdete dalekohled a možná se podaří pozorovat i Slunce, když ale vyhrají mraky, tak aspoň vzdálené pozemské objekty, zato budou mít radost kolegové z Ústavu fyziky atmosféry, protože buďto my pozorujeme Slunce nebo oni mraky, resp. oblaka, jak se jim správně říká.

Chat s astronomkou

Věděli jste, že Annie Cannon (1863 - 1941) vytvořila dnešní klasifikaci hvězd OBAFGKM, která je založena na jejich spektrálních vlastnostech? Nebo, že Jocelyn Bell (*1943) objevila zvláštní rádiové signály, které označila jako "malé zelené mužíčky" a které, jak se později ukázalo, pocházejí z rychle rotujících kompaktních hvězd vyzařujících velmi pravidelné pulsy, tzv. pulsarů? V minulosti se sice našly výjimečné ženy, které měly štěstí a mohly se věnovat své vášni pro studium astronomie, bohužel často byla práce těchto průkopnic spíše upozaděna. Naštěstí, časy se mění! Rády bychom s vámi oslavily Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2022

V Eurocentru v Jablonci nad Nisou se ve dnech 1. - 2. dubna 2022 uskuteční veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, otevřeno v pátek 10–18 hodin, v sobotu 9–13 hodin. Zveme vás na stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy, jíž je Astronomický ústav AV ČR spoluzakládající institucí. Kromě stánku se můžete těšit na dvě přednášky a jednu mimořádnou akci v rámci doprovodného programu veletrhu.

Vesmírné příběhy s Krtkem astronautem - 19. února

Chtěli byste letět do vesmíru? Je to snadné nebo těžké? Jak se pohybovat ve stavu beztíže? A jak se tam jí a pije? To všechno si ukážeme na příkladu letu astronauta, který se na oběžnou dráhu kolem Země dostal v raketoplánu Endeavour - českého krtečka. A Krtek astronaut, který tehdy do vesmíru letěl, bude u toho. Přiveze ho Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd, který vám ukáže nejen fotky z letu krtečka, ale také vám odpoví na vaše otázky.

 


Archiv akcí

 

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008