Veřejnost a média

Akce pro veřejnost

Připravujeme

Výstava "Současná česká astronomická fotografie"

Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského a Astronomický ústav Akademie věd České republiky v rámci aktivit Strategie AV21 „Vesmír pro lidstvo“ si Vás dovolují pozvat na výstavu "Současná česká astronomická fotografie".
Podrobnosti...

Pozorování Perseid pro veřejnost SE LETOS NEKONÁ

Letos tuto již tradiční a velmi oblíbenou akci pro veřejnost záměrně nepořádáme. Maximum meteorického roje Perseidy letos vychází den po měsíčním úplňku, Měsíc na obloze tedy bude pozorování výrazně vadit, budou vidět jen ty nejjasnější meteory a lid by byl zklamaný. Budeme se těšit na příští rok a rádi vás zase pozveme.
Podrobnosti...

Částečné zatmění Slunce 25. října

Pozorování částečného zatmění Slunce 25. října 2022 v Západní kopuli a v prostoru historické hvězdárny, od 11 do 13:30 hodin. Pro školy a veřejnost. Vstup zdarma.
Podrobnosti...

 


Proběhlé akce

Den a noc na Jizerce v sobotu 6. srpna 2022

V rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Astronomickým ústavem AV ČR a Hvězdárnou Turnov vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu. Při pěkném počasí se akce koná venku, při dešti se uskuteční v Muzeu Jizerských hor.

Přednáška Dr. Soni Ehlerové v sobotu 6. srpna v Malechovicích

Ve spolupráci místních nadšenců do vesmíru a Hvězdárny v Mladé Boleslavi se v sobotu 6. srpna bude konat pozorování denní i noční oblohy, které se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (souřadnice 50.4949N, 15.1876E).

Asteroid Day aneb diskuze s odborníky na téma "Blízkozemní asteroidy - nebezpečí i příležitost"

V úterý 28. června od 18 hodin v knihovně hvězdárny. Zdarma. Diskuze s týmem výzkumu asteroidů na Astronomickém ústavu AV ČR. Po úvodní prezentaci vedoucího skupiny fyziky asteroidů Dr. Petra Pravce se budete moci ptát a s vědci diskutovat o otázkách, které se nás týkají. Některé jsou právě velmi aktuální. Besedy se zúčastní: Dr. Petr Pravec, Dr. Petr Scheirich, Dr. Petr Fatka a Kamil Hornoch. Koná se v rámci celosvětového "Asteroid Day", který připadá na 30. června. Akce je podpořena z programu EU Horizon 2020 grantem "NEOROCKS" (č. 870403).

Dvě akce v jeden zátah aneb bude to stát za to: Asteroid Day aneb diskuze s odborníky a křest knihy „Slasti a strasti vědců naší vlasti“

V úterý 28. června od 17 do 19 hodin v knihovně ondřejovské hvězdárny. Akce je samozřejmě zdarma a moc se na vás těšíme. Podrobný program je níže.

Koncert Říčanského komorního orchestru 26. června od 17 hodin

Astronomický ústav AV ČR ve spolupráci s Klubem přátel hudby v Ondřejově vás zvou na koncert Říčanského komorního orchestru – v neděli 26. června 2022 od 17 hodin v prostoru historické části ondřejovské hvězdárny (v případě špatného počasí v knihovně ústavu). Na programu budou filmové melodie, diriguje Petr Anděl. Vstup volný.

Ondřejovské slavnosti 18. června od 14 hodin

Spolu s obcí Ondřejov vás zveme na Ondřejovské slavnosti. V sobotu 18. června 2022 od 14 hodin na náměstí v Ondřejově. V programu najdete i Astronomický ústav AV ČR a bude-li přát počasí, ukážeme vám dalekohledy s filtrem sluneční činnost, kterou se naše nejbližší hvězda může pochlubit.

Supermasivní černé díry

Přednáška v pondělí 13. června 2022 od 18 hodin v Planetáriu Praha. Přednáší ředitel Astronomického ústavu AV ČR Mgr. Michal Bursa, Ph.D.

Najdeme ve 21. století ještě tmu? Aneb o problému, proč už nevidíme tolik hvězd

Přednáška Pavla Suchana v rámci cyklu Akademie věd - 13. června 2022 od 15 hodin, Domov pro seniory Chodov, Praha 4. O světelném znečištění, co nám bere a co nám naopak způsobuje a jak se naopak vyvarovat před neblahými důsledky umělého světla v noci. Přednáška bude doplněna pozorováním Slunce.

Veletrh vědy 2. - 4. června

Do hry se po dvouleté přestávce vrací Veletrh vědy pořádaný Akademií věd. Bude se konat 2. až 4. června 2022 na Výstavišti PVA v Praze Letňanech. Najdete zde i náš stánek. Vstup zdarma.

Den Země s Prahou 4 a vědci z Akademie věd 31. května

V parku Na Pankráci, Praha 4 v úterý 31. května od 9 do 17 hodin. Naše stanoviště snadno poznáte podle dalekohledů, do kterých se budete moci podívat. Za jasného počasí na Slunce, při zatažené obloze aspoň na pozemské objekty. Akce je zdarma.

Dětský den na hvězdárně 29. května

V neděli 29. května od 13 hodin proběhne na hřišti pod hvězdárnou ondřejovský Dětský den. Přispíváme, jak jinak, pozorováním dalekohledem.

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 20. a 21. května

Po oba dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi – hvězdárna je krásná a zajímavá. Vstup i doprovodný program zdarma.

Koncert na hvězdárně 21. května od 14 hodin

Folková skupina VilMa vystoupí v sobotu 21. května 2022 od 14 hodin na ondřejovské hvězdárně v prostoru památníku u lva.

Částečné zatmění Měsíce 16. května brzy ráno pro fajnšmekry

Toto zatmění Měsíce bude probíhat velmi těsně nad obzorem, a tak pozorovací podmínky mohou být i velmi špatné. Neradi bychom tedy, abyste byli při své návštěvě zklamaní. Tohle pozorování je pro fajnšmekry. Ale i tak vás srdečně zveme na pozorování částečného zatmění Měsíce 16. května 2022 od 4 hodin ráno na Radarové louce hvězdárny v Ondřejově. Zdarma. Pouze za jasného počasí.

Den Země na pražském pracovišti na Spořilově

Přijďte se v pátek 22. dubna (9 až 14 hodin) dozvědět něco víc o Zemi a také o vesmíru. Tři ústavy Akademie věd - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav - pro vás připraví svá stanoviště. Od kolegů geofyziků se dozvíte např. o vzniku zemětřesení, magnetismu, sopečné činnosti a dalších jevech, na našem stanovišti najdete dalekohled a možná se podaří pozorovat i Slunce, když ale vyhrají mraky, tak aspoň vzdálené pozemské objekty, zato budou mít radost kolegové z Ústavu fyziky atmosféry, protože buďto my pozorujeme Slunce nebo oni mraky, resp. oblaka, jak se jim správně říká.

Výstava RELATIVITA ČASU 12. 4. - 3. 5. 2022, Velký Svět Techniky, Dolní Oblast Vítkovice, Ostrava

Výstava bude zahájena přednáškou Pozorování černých děr prostřednictvím rentgenové astronomie (Dr. Jiří Svoboda, Astronomický ústav AV ČR) - Divadlo vědy, Velký svět techniky, úterý 12. dubna 2022 v 17:00. Vstupné na zahajovací přednášku je zdarma, je však nutné vyplnit registraci, viz plakátek. Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu fotografií, kde se také dozvíte, na jakých vesmírných misích se podílíme a co díky jim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd.

Chat s astronomkou

Věděli jste, že Annie Cannon (1863 - 1941) vytvořila dnešní klasifikaci hvězd OBAFGKM, která je založena na jejich spektrálních vlastnostech? Nebo, že Jocelyn Bell (*1943) objevila zvláštní rádiové signály, které označila jako "malé zelené mužíčky" a které, jak se později ukázalo, pocházejí z rychle rotujících kompaktních hvězd vyzařujících velmi pravidelné pulsy, tzv. pulsarů? V minulosti se sice našly výjimečné ženy, které měly štěstí a mohly se věnovat své vášni pro studium astronomie, bohužel často byla práce těchto průkopnic spíše upozaděna. Naštěstí, časy se mění! Rády bychom s vámi oslavily Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2022

V Eurocentru v Jablonci nad Nisou se ve dnech 1. - 2. dubna 2022 uskuteční veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, otevřeno v pátek 10–18 hodin, v sobotu 9–13 hodin. Zveme vás na stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy, jíž je Astronomický ústav AV ČR spoluzakládající institucí. Kromě stánku se můžete těšit na dvě přednášky a jednu mimořádnou akci v rámci doprovodného programu veletrhu.

Vesmírné příběhy s Krtkem astronautem - 19. února

Chtěli byste letět do vesmíru? Je to snadné nebo těžké? Jak se pohybovat ve stavu beztíže? A jak se tam jí a pije? To všechno si ukážeme na příkladu letu astronauta, který se na oběžnou dráhu kolem Země dostal v raketoplánu Endeavour - českého krtečka. A Krtek astronaut, který tehdy do vesmíru letěl, bude u toho. Přiveze ho Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd, který vám ukáže nejen fotky z letu krtečka, ale také vám odpoví na vaše otázky.

 


Archiv akcí

 

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008